Kablo Kesit Tayini Formülü (kablo kesit hesabı formülü)

murat alaca ' Alıntı:
alimunyum kablo hesaplama formulu nasil yapilir ornegin 224 kw guc var hat uzunlugu 190 ilginize tesekurler kolay gelsin

%e=100.L.N / k.s.U2 %e: Gerilim Düşümü (Yüzde Olarak)
L: Mesafe (metre)
N : Güç (W)
k: İletkenlik Katsayısı (Bakır=56, Alüminyum=35)
s: İletken Kesiti (mm2)
U: Gerilim (V)
%e=100.L.N / k.s.U2
%e=100.190.224000 / 35.185.3802
%e=%4,55
Hat başı 380V iken hat sonu 362V

%e=100.L.N / k.s.U2
%e=100.190.224000 / 35.240.3802
%e=%3,50
Hat başı 380V iken hat sonu 366V

%e=100.L.N / k.s.U2
%e=100.190.224000 / 35.185.4002
%e=%4,10
Hat başı 400V iken hat sonu 383V

%e=100.L.N / k.s.U2
%e=100.190.224000 / 35.240.4002
%e=%3,16
Hat başı 380V iken hat sonu 387V

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaşlar bi cetvel varmı akım-kablo kesiti orantılı mesela 1mm 1a geçirir gibi...

sayin uln2003mfk ,

Yukarida her zaman icin degisik sartlar altinda kolaylikla kullanilabileceginiz formul ve somut ornekler var...Bu yoldan sasmamak gerekir. Cunku hazir tablo ve cetveller, belirli sabiteler ve on kabuller alinarak hazirlanmistir ve mutlaka mevcut sisteminizle celiskili durumlar icerecektir.
Mesela kablolarin hangi mesafeye kadar kac amperi tasiyabilecekleri ile ilgili hazir tablolar var...Fakat bu tablolar, kablonun dosendigi ortamin sicakligini, atiyorum 20 C , cosfi=0.9 , kablolar bakir ozlu, gerilim dusumunuz trafosuz abonelik olup % 3 ile sinirli,,,,gibi kabullerle hazirlaniyorlar..
Bu yuzden, balik yemektense balik tutmayi ogrenmek daha dogrudur diye dusunuyorum...Kolay gelsin

arkadaşalr aklıma birşey takılıdı herkes güzelce formül vermiş fakat formülde ısı faktörü önemli değilmidir ?
bi yerde duymuştum 1,5mm nya kablo ''0 C'' de 100 A den fazla bi akım çekebilirmiş bunun aslı varmıdır sadece varsayımıdır yardımcı olurmusunuz

Sayin By Teymen,
Kablo kesidi belirlenirken bir suru etmen ve bunlarin sonucunda da, IEC gibi uluslararasi standartlarla sabitlenmis duzeltme katsayilari uygulanir...
Mesela, toprak içine döşenmiş bir kablonun (iletkenin) akım taşıma kapasitesi aşağıda gösterilen formül kullanılarak bulunur : .

Iz =Io .k1.k2.k3

Io: Toprak içinde döşenmiş tek bir iletkenin veya kablonun 20 C ‘deki referans sıcaklığında akım taşıma kapasitesi,

k1: Toprak sıcaklığı 20 C lik referans sıcaklığından farklı ise düzeltme katsayısı

k2: Bitişik kabloların düzeltme katsayısı

k3 : Toprağın ısıl direncinin 2,5 km/W referans değerinden farklı olması durumunda kullanılacak düzeltme katsayısı.

Hatta rakim ( denizden yuksekligin ) bile etkisi vardir.

Somut bir ornek uzerinden konusursak :

4x16 mm2 NYY kablo, toprak altinda, 20 C de, topragin isil direnci styandart 2.5 Km/W iken ...vs... 98 A cekiyorsa, diger sartlar ayni kalmak kosulu ile, topragin sicakligi 10 C iken %10 daha fazla akim tasiyabilir.Ki bu da kucumsenecek bir rakam degil bence..Saygilar

dostum aradığınız gerilim düşümü hesaplayıcı program burada

Ekli dosyalar

• gerilim_düşümü ve iletken kesit hesaplayıcı 1.5.rar
    10.5 KB · Görüntüleme: 210
mrb arkadaşlar ben elektronik mühendisi arakadaşımın iki katı sigorta kullanılır demesini anlamış değilim.1.2 katı koyuyoruz genelde.yanlışım varsa biri beni aydınlatsın lütfen......

merhaba gerilim düşümü hesabı yaparken yukardaki rakamları nasıl hesaplıyacagız çarpmamı toplamamı bölmemi bukonuda aydınlatırsanız sevinirim

novram arkadaşımın vermiş olduğu kablo kesit programınında hatalı kesitler çıkıyor.Yeniden gözen geçi-
rilmesinde yarar var.

Sn elktrhasan 1veya 2 katı denilen ilk kalkış anınıdaki elektrik motorlarının Yıldız üçgen veya monofaze-trifaze kılimalarda DEMERAJ akımı ilk kalkınma.

Forum istatistikleri

Konular
128,299
Kullanıcılar
450,131
Son üye
mrtblkl

Yeni konular

Geri