kablo kesiti ve buna uygun sigorta seçimi

zbyrblc

Usta Üye
Arkadaşlar selam

Şimdi çalışmış olduğum şirkete, 120 kva gücünde bir cihaz alınacak.
Bu cihaz MR cihazı..Cihazın gücünün max. 120 kva olduğunu söyledi yetkili servisi.
Yani çekim esnasında bile max. gücümüz 120 kva..
Kablo kesiti hesap formülünü uyguladığımda 30 MT. mesafe ve &1.5 gerilim düşümü olarak
kablo kesit değeri 35 mm çıkıyor..(Bu programa göre hesaplarsak halim harap gibi düşünüyorum!)
Cihazın çektiği akıma göre hesapladığımda ise 120 kva=96 kw.
p=u.ı.kök3.cos fi den
96000=380.1.73.0.8.I
I=182.8 AMPER. çıkıyor.
Tabloya baktığımda 182 Amper akımı taşıyabilecek kablo kesiti;kabloyu iç mekanda ve tavadan
yürüteceğimizi hesap edersek 3*70/35 kesitindeki bir kablonun işimi göreceğini düşünüyorum.
Daha garanti olsun dersem 3*95/50..Burada bir yanlışım var mı ?var ise eğer düzeltirseniz sevinirim.
2.sorum ise şöyle..:
Ana pano Tmş 400 AMPER.
Akım değerlerini ölçtüğümde yaz mevsimlerinde (klimalar %75 aktif iken)
yaklaşık 200 amper bir akım çıkışı var Tmş den..Bütün cihazlar çalışıyor iken
ölçme şansım olmadı hiç..Yani büyük güçlü tomografi(80kva),Rontgen(50 kva) gibi
cihazların aynı anda çekim yapılırkenki amperajlarını da hesaba katmam gerekir diye düşünüyorum.Ama bu pazar günü bütün cihazları çalıştırıp tekrar ölçebilirim..(rontgen ve tomografi hariç tabi)..
Buna göre yeni gelecek cihazı da hesaba katar isem benim giriş Tmş min
kapasitesi de yetmeyecek ve değişecek gibi görünüyor..Konuyla alakalı yorumlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Hesaplamaların doğru 50 lik kablo havada yaklaşık 195 A akım taşıyor ayrıca 30 metre de gerilim düşümü hesabı da (0,0124 . 30. 96)/50 formülüne göre uygun.. 3#50 lik kablo işini görür... diğer soruna görünce mevcut tms ne ne kadar cihaz varsa elektriksel gücünü hesaplayıp degistirmen gerekebilir..

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Kablo Kesit hesabı: gerilim düşümü hesabı + akım kontrolü
İki şart birden sağlanmalıdır. Kesiti kısa mesafelerde akım kontrolü, uzun mesafelerde gerilim düşümü hesabı belirler.
1)MR Cihazın Maksimum 120kVA ise 3x70+35mm2 kablo kullanabilirsin çünkü çalışma prensini olarak max gücü çok kısa sürelerde çeken bir cihaz. İyi marka kablo kullanmak şartı ile 3x70+35mm2 uygundur. Kablonun havada akım taşıma kapasitesi 196A sizde asma tavandan tava içinden çekeceksiniz muhtemelen. Antiparantez; Hastane olduğu için kabloyu halogenfree seçmeniz gerekir.
2)200A akım çekildiğini gördüm diyorsunuz bir 200A'de neredeyse burdan geliyor. Şalterin değişmesi kaçınılmaz 400:400 hele birde hava sıcaklığı arttıkça TMŞ termik açma akımları muazzam derecede düşer. Şalteri değiştirmeden önce besleme kablo kesitinin uygunluk kontrolü (Kesit hesabı) yapılmalı.

Ekli dosyalar

• tpks_YVV_NYY.pdf
    71.3 KB · Görüntüleme: 22
Kablo Kesit hesabı: gerilim düşümü hesabı + akım kontrolü
İki şart birden sağlanmalıdır. Kesiti kısa mesafelerde akım kontrolü, uzun mesafelerde gerilim düşümü hesabı belirler.
1)MR Cihazın Maksimum 120kVA ise 3x70+35mm2 kablo kullanabilirsin çünkü çalışma prensini olarak max gücü çok kısa sürelerde çeken bir cihaz. İyi marka kablo kullanmak şartı ile 3x70+35mm2 uygundur. Kablonun havada akım taşıma kapasitesi 196A sizde asma tavandan tava içinden çekeceksiniz muhtemelen. Antiparantez; Hastane olduğu için kabloyu halogenfree seçmeniz gerekir.
2)200A akım çekildiğini gördüm diyorsunuz bir 200A'de neredeyse burdan geliyor. Şalterin değişmesi kaçınılmaz 400:400 hele birde hava sıcaklığı arttıkça TMŞ termik açma akımları muazzam derecede düşer. Şalteri değiştirmeden önce besleme kablo kesitinin uygunluk kontrolü (Kesit hesabı) yapılmalı.
3x70/35 halogen free kablo ok.Kesit olayı tamam..
Fiyatlarını araştırmadım ama 3x95/50 lik kablo da yapabilirim.Daha garanti olması
açısından..70 lik ile 90 lık arasında ne kadar fark var bilmiyorum.Onu araştırıcam.
Ana pano Tmş yide 500-630 Amper lik ile değiştirmem gerekli..

Hocam şimdi benim hastane önündeki Kofra ma Trafo uzaklığı 60-70 Mt. gibi ortalama.
Koframdan ana pano Tmş me 1 adet 120 lik 1 adet te 70 lik kablo geliyor..Anladığım kadarıyla
talep gücü yükselince 120 liğin yanına sonradan 70 lik ilave edilmiş..Trafo dan Kofra ya gelen yeraltı kablosunun kesitini göremiyorum.Bunu da Ayedaş tan öğrenip burada paylaşacağım..
İkinci bir konuda kompanzasyon ile ilgili..
Kompanzasyon panosunda toplam yaklaşık olarak 60 kvar lık bir kondansatör grubu var.
Kompanze ile alakalı bir çalışma yapmam gerekecek mi peki?

Son olarak kablo kesitleri ve akım taşıma kapasiteleri ile ilgili site de
birçok tablo var..Bunlar firmaların kendi markalarına göre oluşturdukları tablolarmıdır?
Bakıyorum da bir kaç farklı tabloda farklı değerler var gibi..Şöyle ki; Birkaç farklı tabloda kabloların toprakta ve havada akım taşıma kapasiteleri, bazılarında havada daha çok iken bazılarında toprakta daha çok..Hangisi doğru?.Sizden ricam en güncel tabloyu burada
paylaşırsanız sevinirim.Teşekkürler.

1- 70'lik ile 95'lik NYY arasında 30-35TL fark olur.Kablo fiyatlarına burdan bakabilirsiniz: http://www.parcakablo.net/kablo-fiyat-listesi
2- Aynı panoyu besleyen kabloya ilave yapmak gerekirse yine aynı kesitte kablo kullanmak gerekir 120'liğin yanına 70'lik döşenmez.
3- Kompanzasyon yetersiz kalacaktır. Çalışma yapman gerekir devreye en çok girip çıkan kademelere ilave deşarj ünitesi kullanmanı tavsiye ederim.
4- Her kablo markasının tablosunda ufak tefek farklılıklar vardır. Kullanılan kablo üreticisinin değerlerini referans alın.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri