Kablo farkı ?

igotek

Üye
Öncelikle sormak istediğim: Kullandığımız kablonun üzerinde alttaki şekilde yazı var.

TSE ÖZNUR KABLO NVV 5G6MM2 300/500V 2021 (Ana Hat Tesisat)
TSE ÖZNUR KABLO NVV 5G2.5MM2 300/500V 2021 (Sıva Üstü Priz Tesisat)

Kablolar TTR değil, her biri tek damar. Bu kablolara ait teknik verielri incelemek istedim. Alttaki adresi buldum. Ancak doğru mu bilemedim. Öncelikle doğru sayfaya m ıbkaıyorum yoksa yanlış mı bunu öğrenmek istiyorum.

https://www.oznurkablo.com.tr/urunl...0-V-pvc-izoleli-cok-Damarli-Tesisat-Kablosu-2

Yukarıdaki adreste alt kısımda re : Tek telli iletken, rm : Bükülü iletken şeklinde açıklama var. re dediği bendeki gibi tek damar, rm dediği çok telli TTR mi oluyor ?

Şimdiden teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Öncelikle sormak istediğim: Kullandığımız kablonun üzerinde alttaki şekilde yazı var.

TSE ÖZNUR KABLO NVV 5G6MM2 300/500V 2021 (Ana Hat Tesisat)
TSE ÖZNUR KABLO NVV 5G2.5MM2 300/500V 2021 (Sıva Üstü Priz Tesisat)

Kablolar TTR değil, her biri tek damar. Bu kablolara ait teknik verielri incelemek istedim. Alttaki adresi buldum. Ancak doğru mu bilemedim. Öncelikle doğru sayfaya m ıbkaıyorum yoksa yanlış mı bunu öğrenmek istiyorum.

https://www.oznurkablo.com.tr/urunl...0-V-pvc-izoleli-cok-Damarli-Tesisat-Kablosu-2

Yukarıdaki adreste alt kısımda re : Tek telli iletken, rm : Bükülü iletken şeklinde açıklama var. re dediği bendeki gibi tek damar, rm dediği çok telli TTR mi oluyor ?

Şimdiden teşekkürler.

doğru yere bakıyorsunuz. baktığınız sayfada ttr kablo yok. 6 mm2 kadar kablolar tek damar sonrası çok telli fakat ttr gibi çok ince telli değil bariz daha kalın.

doğru yere bakıyorsunuz. baktığınız sayfada ttr kablo yok. 6 mm2 kadar kablolar tek damar sonrası çok telli fakat ttr gibi çok ince telli değil bariz daha kalın.
Evet, 10mm2 kabloyu incelediğimde içerisindeki bakır yine kalın ama çok telli idi, yanılmıyorsam 7 adet 1,2m2 idi. TTR kablolar gibi ince olmayan kabloların teknik veri sayfası benim için önemli. Bunu inceliyorum. Doğru yere baktığıma memnun oldum. Ödev hazırlıyorum. Yanlışlık olmasını istemem.

Bu durumda cevabımı almış oluyorum. re tek damar ve 6mm2'ye kadar olan kablolar, rm çok damar 6mm2'den daha büyük çaptaki kablolar oluyor sanırım.

Şöyle bir açıklama girdim:

re: Tek telli iletken. Her bir kablo tek damardır. 6mm2 ve daha düşük çaptaki kabloları tanımlarken kullanılmaktadır.

rm: Bükülü iletken. Her bir kablo birden fazla damara sahiptir. 6mm2’den daha büyük çaptaki kabloları tanımlarken kullanılır. Her bir damar kalın yapıda olup TTR kabloda olduğu gibi ince değildir. Her bir damar minimum 1mm2’den daha büyüktür.

verdiğiniz örnekten hareket ederek 5G6MM2'nin çözümlemesini yaparsak:

5, kablo damar sayısı (kahve, siyah, gri, mavi, sarı-yeşil)
6mm2, damarlardan her birinin kablo kesiti

bu bağlamdan sonra ''tek damar'', ''çok telli'' ve ''ince çok telli'' kavramları daha anlaşılır oluyor.

Aynı sayfada havada akım taşıma kapasitesi belirtilmiş. Bunun değer cinsi AMPER oalrak sanırım.

3x2.5 re için 30 denilmiş. Yani havada 30A akım taşıma kapasitesi var. Monofaze bağlantıda kullanılıyor.

5x6 re için 42 denilmiş. Yani havada 42A akım taşıma kapasitesi var. Bu kablo trifaze bağlantıda kullanıldığı için 3 x 42 = 126 diyebilir miyiz ? Yoksa üç fazın toplamı mı 42 ?

Son düzenleme:
Aynı sayfada havada akım taşıma kapasitesi belirtilmiş. Bunun değer cinsi AMPER oalrak sanırım.

3x2.5 re için 30 denilmiş. Yani havada 30A akım taşıma kapasitesi var. Monofaze bağlantıda kullanılıyor.

5x6 re için 42 denilmiş. Yani havada 42A akım taşıma kapasitesi var. Bu kablo trifaze bağlantıda kullanıldığı için 3 x 42 = 126 diyebilir miyiz ? Yoksa üç fazın toplamı mı 42 ?

tabloda verilen değerler bir damara ait akım taşıma kapasitesidir.

Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

Bir de çok tuhaf bir soru gibi olacak ancak akım taşıma kapasitesi hakkında her iki kabloda arada doğru orantı olmadığını farkettim. Her iki kablo da %100 bakır. Her iki kabloda aynı marka ve aynı kalitede malzemeden üretiliyor.

2.5mm2 kablo 30A akım taşıyor ise 6mm2 kablonun 72A akım taşıması gerekir. ancak teknik verilerde 42A akım taşır olarak belirtilmiş. Bu durumda akım taşıma kapasitesini 72A yerine 42A olarak neden sınırlamışlar tuhaf geldi.

Alttaki şekilde hazırladım. Burada ilgimi çeken bir nokta var. Türkiye'e bildiğim kadarıyla 220V standartdı var. Buna göre bu kablo için diyebiliriz ki:

Formül: VOLT x AMPER = WATT
Örnek: 220V x 42A = 9240W

Bu formüle göre de Volt düştükçe bu kablonun taşıyacağı watt daha az oluyor. Farklı voltaj değerlerine göre şu şekilde desem doğru olur mu ? Yoksa tam tersi mi olması gerekiyor ? Yani voltaj düştükçe taşıyacağı watt daha mı fazla olur ?

200V x 42A = 8400W
205V x 42A = 8610W
210V x 42A = 8820W
215V x 42A = 9030W
220V x 42A = 9240W
225V x 42A = 9450W
230V x 42A = 9660W
235V x 42A = 9870W
240V x 42A = 9660W

11.png

Alttaki şekilde hazırladım. Burada ilgimi çeken bir nokta var. Türkiye'e bildiğim kadarıyla 220V standartdı var. Buna göre bu kablo için diyebiliriz ki:

Formül: VOLT x AMPER = WATT
Örnek: 220V x 42A = 9240W

Bu formüle göre de Volt düştükçe bu kablonun taşıyacağı watt daha az oluyor. Farklı voltaj değerlerine göre şu şekilde desem doğru olur mu ? Yoksa tam tersi mi olması gerekiyor ? Yani voltaj düştükçe taşıyacağı watt daha mı fazla olur ?

200V x 42A = 8400W
205V x 42A = 8610W
210V x 42A = 8820W
215V x 42A = 9030W
220V x 42A = 9240W
225V x 42A = 9450W
230V x 42A = 9660W
235V x 42A = 9870W
240V x 42A = 9660W

Ekli dosyayı görüntüle 96894
güzel insan, neden takıldın bu taşıma konusuna pek anlayamadım. bildiğin üzere üreticilerin tanıtım verileri hepsi labarutuvar ortamında yapılmış deneylere dayanmaktadır ve hepsinin aşağı yukarı %10-15 gibi esneme değerleri vardır. 9240 watt her zaman 9240 watt değildir. oradaki 9240 wattlık cihazda her zaman 9240 watt tüketmez. şimdi bu 9240 wattlık amcayı motor kabul edelim. standart olarak % 80 verimle çalıştığını varsayarsak demek ki bu amca 1 kW güçten azcık daha büyük. bak matematik burada şaşmaya başladı voltajdaki denge ortalama değerlerde ise yani 220 bu amca eşekler gibi çalışacak. voltaj azcık yükselirse çalışması rahatlayacak devri birazcık artacak, daha az yorulacak. voltaj hainlik yaptı düştü hadi fazla düşmesin 200 volt olsun. motor amca aynı gücü üretmek için (tüketirken) daha çok efor sarf edecek daha çok enerji çekmeye çalışacak. sonuçta ısınacak verimi düşecek. ısınan burada sadece motor değil aynı zamanda kablo da ısınacak. artılar eksiler, yani dalgalanma uzun süreli olmadığı sürace sıkıntı olmayacak. ve elektrikte elektronikte diğer zımbırtıların hepsinde geçerli olan hiç şey % 100 kapasitede verimle çalışmaz.

Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

Bir de çok tuhaf bir soru gibi olacak ancak akım taşıma kapasitesi hakkında her iki kabloda arada doğru orantı olmadığını farkettim. Her iki kablo da %100 bakır. Her iki kabloda aynı marka ve aynı kalitede malzemeden üretiliyor.

2.5mm2 kablo 30A akım taşıyor ise 6mm2 kablonun 72A akım taşıması gerekir. ancak teknik verilerde 42A akım taşır olarak belirtilmiş. Bu durumda akım taşıma kapasitesini 72A yerine 42A olarak neden sınırlamışlar tuhaf geldi.
Yüzey katman etkisinden dolayı kesit ile akım aynı orantıda artmıyor, logaritmik bir artış söz konusu.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Yüzey_katmanı_etkisi
https://www.elektrikport.com/univer...erformansta-kullaniyor-muyuz/22406#ad-image-0

2 adet aynı uzunlukta 2,5 mm2 kabloyu paralel bağlarsan 2 katına yakın bir değer taşır. Neden 2 katı değil çünkü yakın olduklarında birbirlerinin soğumasını engellerler. Aralarında soğumayı engellemeyecek kadar mesafe olursa tam 2 katını taşır. Bu durumda 2x2,5=5mm2 kablo 6mm2 den daha fazla akım taşıyabiliyor.

Japonlar ev tesisatında 0,5mm2 kabloyu x2 x3 x4 şeklinde paralel yaparak gerekli değeri ayarlıyorlarmış. Tabi Türkiyede yemez bu .oku çıkar işin. Bağlantıların hatasız olması gerekir, yüksük falan kullanmak gerekir.

5x6 kablonun 3x6 kabloya göre akım kapasitesinin düşük olmasının sebebi de ısınmadır, damarlar bir birlerini ısıtır. 5x6 kabloda 3 veya 4 adet yüklü iletken vardır, fazlara yüklenme durumuna göre değişir. 3x6 kabloda 2 adet yüklü iletken vardır. Isınmalar farklı olduğundan taşıma kapasitesi de değişir.

42A ile sınırlama diye bir durum yok, 3 fazdan sürekli olarak 42a çekildiğinde sıcaklığı 70 derecede sabit kalabilmiş, 43a çekildiğinde 70 dereceyi geçmiş. Teste göre 42a değeri bulunmuş.

Voltaj ne kadar yüksek olursa taşınan güçte o oranda artar çünkü kablonun taşıyabileceği akım sabittir, akımı arttırma şansın yok. Kablonun izolasyonu ne kadar iyiyse voltajı ona göre yükseltebilirsin.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri