kaçak akım rolesi

skorpion42

Üye
iyi günler.

Kaçak akım röleleri yangın çıkma ihtimalini azaltırmı.

Yaklaşık 3 ay önce nedeni tam belli olmayan, fakat itfaiye ve polisin tutanağında priz kontak olarak geçen bir yangın felaketi geldi başımıza. Yangın mutfakta çıktı, ihmal söz konuu bile değil, Bizz yeni çamaşır makinası aldık, bu makina ilk fişe takılmadan itibaren zaman zaman sigorta attırdı, servis makinada sorun olmadığını rölede sorun olduğunu bildirdi.
Kısaca sorum eğer role sağlam olsaydı, prizdeki ufak bir şasede role sigortadan önce devreye girip bizi uyarırmıydı.

Sorumu cevaplarsanız çok memnun kalıcam.

Size kolaylıklar diliyorum..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
30 mA kaçak akım şalterleri,insan can güvenliği için,300 mA şalterler ise,yangın için tasar-
lanmışlardır.Evinizin içindeki,30 mA olması gerekir.Bu röleniz,kaliteli bir marka ise,bahsetti-
niz tipteki bir kaçak durumunda,devreyi keserdi.Ancak,arıza,prizdeki kötü temas ve ısınma
sonucunda meydana gelmişse,bu şalterden,öyle bir görev beklenmeyebilir.Bu şalterin çalış-
ması için,fazla toprak arasında veya,nötrle toprak arasında temas olması gerekir.Bu te-
maslar olmadığı sürece,KAŞ'tan görev beklenemez.Sizin olayınız,kötü temas nedeniyle
meydana gelmiş ısınmadan da olmuş olabilir.Kalite konusunda fazla üstünde durulmayan bu
şalterlerin,aslında en kaliteli olanının kullanılması ve PERİYODİK olarak TEST İŞLEMİ uygu-
laması yapılması en önemli hususlardan bir tanesidir.Geçmiş olsun,can kaybı olmadığına
şükredin.

elektirikçi bu rolenin kalitesiz olduğunu söyledi , uzak doğu kökenliymiş. ben bu şartelin bozuk olmasından dolayı dava açmayı düşünmüştüm. sonuç ne olur tahmininiz varmı

elektirikçi bu rolenin kalitesiz olduğunu söyledi , uzak doğu kökenliymiş. ben bu şartelin bozuk olmasından dolayı dava açmayı düşünmüştüm. sonuç ne olur tahmininiz varmı

Eğer elektrikçiniz kalitesiz dediği röleyi neden takmış. Yada o takmadıysa o röleyi ilk kimin taktığını yada taktırdığını bulmak gerek. Hani kimseyi gaza getirmeyeyim ama. Bende Sn. fahri yetiş' in dediği gibi her 6 ayda bir test ediyorum.

Sizlere Çok Geçmiş Olsun diyorum.:(

sağolun, biz ev sahibinden hasar parası istemedik , bilemiyorum istesekde biz alırmıydık ama o kendi masrafını bende kendi masrafmı öderim diye düşündük. ama ev sahibi para istedi, dava konusu olmadı biraz atışma ile sonuca vardık ama benim masraf 4 5000 civarı onun sadece boya badana ve mutfak dolabı 2000 civarı. bu röleden dolayı bişeyler koparabilirmiyim yada ortada benlik bir kusur olmadığını ispatlayabilişrmiyim diye düşündüm

röleyi kimin taktığını biliyoruz 7 yıl önce takılmış. biz evin tesisatında sorun olduğunu söyledik ev sahibine ben 7 yıl oturdum bende çıkmadı dedi. 7 yılda eskimiş demekki.

birde burası ilçe ve buranın tamir ve tesisat işleri hep uyduruktan

Moderatör tarafında düzenlendi:
iyi günler.

Yaklaşık 3 ay önce nedeni tam belli olmayan, fakat itfaiye ve polisin tutanağında priz kontak olarak geçen bir yangın felaketi geldi başımıza. Yangın mutfakta çıktı, ihmal söz konuu bile değil, Bizz yeni çamaşır makinası aldık, bu makina ilk fişe takılmadan itibaren zaman zaman sigorta attırdı, servis makinada sorun olmadığını rölede sorun olduğunu bildirdi.
Kısaca sorum eğer role sağlam olsaydı, prizdeki ufak bir şasede role sigortadan önce devreye girip bizi uyarırmıydı.

iyi günler kardeşim normalde kaçak akım sigortası atmaması lazım arıza olan şudur evinizin içerisinde bulunan prizlerde veya buatlarda nötr ile toprak hattı ile bağlıysa atar veya nötr / faz kısmı herhangi bir gövdeye değerse atar ikinci ise kaçak akımım sigortası ana sigortasında bir büyük olması lazım

iyi günler.

Sorumu cevaplarsanız çok memnun kalıcam.

Size kolaylıklar diliyorum..

çamaşır makinenin fişi takmadan sigorta atıyormuydu veya prizinizde topraklama varmı detayı bilmiyoruz

elektrikçiden almış olduğunuz faturanız varmı veya bir delil olması gerek

elektrikçiden almış olduğunuz faturanız varmı veya bir delil olması gerek

elektrikçiden almış olduğunuz faturanız veya ses kaydı veya bir delil olması lazım

Sn. mustafaM;

Arka Arkaya atılan mesajlarınız tek bir mesajda toplanmıştır

Arka arkaya mesaj atmak yerine lütfen "Düzelt" tuşuna basarak mesajdaki düzeltmenizi / lerinizi yapınız

Biz," kaliteli malzeme " dediğimizde,yerli malı düşmanı,hain ilan ediliyoruz.Tüketici,bilinçli ol-
madığı sürece,çok yangın çıkar,çok adam ölür.Dava açmanız hiçbir şeyi değiştirmez.Burası
Türkiye.Bunlar,adi vaka oarak geçer,10 yılda ancak sonuç alırsınız.Belki de zaman aşımına !
uğrar.

Şu anda role değişmedi. Makinanın altına yalıtım için tahta koyun eğer yine atarsa role değiştirelim dedi elektrikçi.

Makina ilk kurulduğunda ilk fişe takıldığında KAR attı. Prizin ilk kullanımından dendi, daha sonralarıda zaman zaman fişi taktığımda attı, bazan role tekrar tutmadı. Makinanın fişi takılı kaldığında uzun süre atmadığıda oluyordu, yada hiç birşey yokken attığı oluyordu.Yalnız atmalar hem çam makinasının fiişinin takılı olduğu zaman oluyor. Bugün farkettim ufo çalışırken çam makinesinin fişini taktığımda ilk seferinde atmadı 2. de attı. Durum böyle umarım anlatabilmişimdir.

Bu Kaçak Akım Rölesinin elektrik kaçağında yani, priz kontak durumunda uyarı anlamında atması beklenemez dimi:rolleyes::rolleyes:

Biz," kaliteli malzeme " dediğimizde,yerli malı düşmanı,hain ilan ediliyoruz.Tüketici,bilinçli ol-
madığı sürece,çok yangın çıkar,çok adam ölür.Dava açmanız hiçbir şeyi değiştirmez.Burası
Türkiye.Bunlar,adi vaka oarak geçer,10 yılda ancak sonuç alırsınız.Belki de zaman aşımına !
uğrar.

anladım. aslında amacım dava açıp para almak vs değil. Sonuçta zarar banada ev sahibinede oldu.Kimsenin kastı suçu yok ortada. Benim amacım öncelikle benim ihmalim olmadığını kanıtlamak. yoksa parasından geçtim. Toparlandım sayılır. Birilerinin aman dikkat at demesinden sıkıldım. Ben delimiyim ki canıma kast edeyim. Dava açarak konuyu tekrar tekrar hatırlamakda istemiyorum:rolleyes:

Sn. skorpion42;

İlk önce başınıza gelenler için çok geşmiş olsun. Konu başladığından itibaren suçlanan çamaşır makinesi, KAR ve bir priz. Benden size en iyi çözüm fikrim şudur ki;
ilk önce camaşır makinenizi başka bir prizde çalıştırmaya çalışın aynı şeyi yapıyorsa sorun makinede diye düşünürüm. Eğer çalışırsa başka bir elektrikçi çağırıp en azından malüm prize kadar olan tüm tesisatı değiştirmelisiniz. bunun içinde priz ve kablolar dahil. tüm kablolar izoleli olmalı. Eğer kullanılan kabloda izolasyon yoksa KAR doğru çalışmayacaktır.(genelde eski binalarda ki genel problem) Sonrasında halen KAR atıyorsa KAR' ıda bilindik kaliteli bir ürünle değiştirmeniz olacaktır. Bunların hepsini adım adım yapmanız arıza kaynağının nerede olduğu konusunda size bilgi verecektir. Tamamını bir defa yapmanız durumunda ise sorun çözülse bile sebebini bilemiyebilirsiniz.

NOT: Sn. skorpion42; Forum kurallarımız gereği arka arkaya mesaj yazmak yerine lütfen mesajı yazdığınız bölgedeki "Düzelt" tuşuna basarak gerekli düzeltmeyi yapınız.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,311
Kullanıcılar
450,145
Son üye
sukruseker

Yeni konular

Geri