kaçak akım rölesi

Arkadaşlar üslubumuza özen gösterelim

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
KAÇAK AKIM KORUMA ROLESİ;fazların vektorel toplamını esas alarak çalışan bir koruma cihazıdır.Yani 220 v sistemde fazdan giden akım ile notr den akan akımın eşit olması gerekır.topraklama yokken k.a.k.r kalkmaz demek ÇOK YANLIŞ bir ibaredir.Elbette kalkar ama oluşan bir kaçak anında oluşan artık akım topraklama olmadıgı için geçiş direncine bağlı olarak cihazın govdesinden yada cihaza dokunan kişiden toprağa akacagından dolayı çok tehlıkeli bir durum oluşacaktır.
Olakı evinizde notr vede topraklama hattı prizin uzerınde birleşti ise(sıfırlama) lutfen bunu sokunuz.Olakı herhangı bir nedenden dolayı faz vede notr degısılıgı yada enerji aldıgınız noktadaki trafonun işletme topraklamasının kopması halınde prizde takılı olan cihazların govdesinde ENERJİ OLACAGINI unutmayınız!!!!

Kusura bakmayın ama kaçak akım rölesinin çalışma prensibini bilmiyorsunuz. Kısadevre koruma manyetik açmayı sadece sigorta yapar. Topraklama olmayan sistemde kaçak akım rölesi direk temas durumunda elektriği keser. Topraklama olmadan tutmaz bile ne demek? Yanlış bilgi vermeyelim lütfen!
Gövdeye kaçak var gövde toprakla irtibatta değil topraklama yok nasıl kısadevre oluşacak nasıl koruyacak? makinacı olduğum halde bunları iyi biliyorum.

Profilinize baktım Elektrik teknisyeni yazıyor !

topraklama olmadan k.a.r nin sağlıklı çalışmayacağını anlatmaya çalıştım sadece...........kısa devre durumunda k.a.r. atmaz mı sadece sigortamı atar bana anlatırmısınız....sadece sigorta atar demişsiniz.....teşekkürler ....

yangın çıkar evde toprak olmaz ise

topraklama olmadan k.a.r nin sağlıklı çalışmayacağını anlatmaya çalıştım sadece...........kısa devre durumunda k.a.r. atmaz mı sadece sigortamı atar bana anlatırmısınız....sadece sigorta atar demişsiniz.....teşekkürler ....

Kaçak akım koruma rölesinin aşırı akımda açma özelliği yoktur.Üzerinde yazan akım değeri kontaklarına zarar vermeden çalışacağı maksimum akım değeridir.

toprak olmadan tutmaz bile devreyi açamazsın........diyelim tuttrdun o zamanda kaçakları algılamaz ve sadece kısa devre durumunda keser zaten onuda w otomat yapar....

1-Topraklama olmadan kaçak akım rölesi tutar ve çalışır. Ya cihaz gövdesinden zemine akarak kaçak akım oluşturur yada insan temasında insan gövdesi üzerinden geçerek kaçak akım oluşturur ve bu akım insan için tehlikeli değere ulaşmadan kakr açtırır buna kakr’nin direk temasta koruma özelliği denir.

2- ‘Diyelimki tutturdun’ yazmışsın bu cümle ile zaten birinci cümleni çürütüyorsun. 1.maddede belirttiğim kaçak akımı röle neden algılamazmış?

3-‘ve sadece kısa devre durumunda keser onuda w otomat yapar’ demişsin. Kısadevre durumunda manyetik koruma görev görür buda kaçak akım rölesinde yoktur w otomatta vardır.

4- Yanlış yorumlar yapmaya hızla devam etmektesiniz ! kısade devre durumunda kakr atmaz w otomat yoksa yada amperajı çok yüksekse kakr’sinin akım değerinin üzerinde çıktımı röle yanar, patlar. Buna hiç şahit olmamışsın ki böyle yanlış yorumlar yapıyorsun.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazılanlara bakıyorum da çoğu işkembey-i kübradan sallamış. Toprak yoksa kaçak akım neden çalışmasın? Kaçak akım fazdan çekilen akımla nötrden dönen akımı kontrol eder genelde 30 mA takılır yani fazdan çekilip nötrden geri dönen akım arasında 30 mA ve üzerinde eksilme olursa sistemde kaçak olduğunu anlar ve kontağını açıp elektriği keser. Topraklama olayı ise bambaşka bir olaydır kulalnılan cihazlarda elektrik kaçağı varsa o cihazların metal gövdesine bağlanıp kaçağın toprağa akmasını sağlar. Çağımızın hastalığı bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak olsa gerek

Yazılanlara bakıyorum da çoğu işkembey-i kübradan sallamış. Toprak yoksa kaçak akım neden çalışmasın? Kaçak akım fazdan çekilen akımla nötrden dönen akımı kontrol eder genelde 30 mA takılır yani fazdan çekilip nötrden geri dönen akım arasında 30 mA ve üzerinde eksilme olursa sistemde kaçak olduğunu anlar ve kontağını açıp elektriği keser. Topraklama olayı ise bambaşka bir olaydır kulalnılan cihazlarda elektrik kaçağı varsa o cihazların metal gövdesine bağlanıp kaçağın toprağa akmasını sağlar. Çağımızın hastalığı bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak olsa gerek
30mA İnsan hayatını korumak için,
300mA yangın koruması için kullanılır.
Topraklama olmayan tesislerde sağlıklı çalışmamasından kasıt şudur;
Cihazın gövdesi metal ve topraklaması yoksa, cihazdada gövdeye kaçak varsa siz o cihaza dokunmadığınız sürece kaçak akım rölesi devreyi açmaz.
Eğer cihazda topraklama varsa gövdeye kaçak olduğu anda devreyi açar.

30mA İnsan hayatını korumak için,
300mA yangın koruması için kullanılır.
Topraklama olmayan tesislerde sağlıklı çalışmamasından kasıt şudur;
Cihazın gövdesi metal ve topraklaması yoksa, cihazdada gövdeye kaçak varsa siz o cihaza dokunmadığınız sürece kaçak akım rölesi devreyi açmaz.
Eğer cihazda topraklama varsa gövdeye kaçak olduğu anda devreyi açar.

Verdiğiniz bilgilere katılmakla birlikte;

''Cihazın gövdesi metal ve topraklaması yoksa, cihazdada gövdeye kaçak varsa siz o cihaza dokunmadığınız sürece kaçak akım rölesi devreyi açmaz''

Bunu kesin bir dille belirtmekte bence doğru değil. Örneğin bir çamaşır makinası ayaklarındaki plastik kırılmış,çatlamış yada yok zeminde zaten genelde ıslak.
Yani demek istediğim farklı durumlarda cihaz gövdesinden zeminede sızıntı şeklinde kaçak akımlar oluşur ve bu akımlar röleyi açtırabilir.
Bu ihtimalide unutmamak gerekir. Topraklama olmasada bahsettiğim durumda ve direk temas durumunda kakr çalışır ve görevini yerine getirir.
Doğru olan tabiiki topraklamanında adam gibi yapılmasıdır. Topraklama iyi olacakki arıza anında yukarıda bahsettiğim durumun gerçekleşmesine gerek kalmadan yada direk temasda açmaya gerek kalmadan açma yaparak daha iyi(öncelikli-az riskli) bir koruma sağlamaktır.

Son düzenleme:
Kacak Akım Koruma Salterinin calisma prensibi gelen akimlarla giden akımlarin cebirsel toplami sifirdan farkliysa salter acar. Yani bahsettigimiz faz ile nötrdur. Kacak Akım Sigortasindan faz ile nötr hatti gecirilir. toprak hatti ile alakasi yoktur.

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,225
Son üye
bayram ali serin

Yeni konular

Geri