Kaçak akım rölesi sorunsalı.

daire içi siğorta panonuzda fotoda 2 adet kaçak akım koruma rölesi gözüküyor .
herhalde aydınlatma ve prizler için ayrı ayrı
bu kaçak akımların ikide birden mi atıyor .
ve diğer dairelerinde durum .
sayaç panonuzda 300 mA kaçak akım yangın rölesi varmı ? varsa faliyette mi ?
faliyette ise atma yapmıyor mu ?
siğortalar atmıyormu ?
bir an önce ölçümleri yapınız
ölçüm sonucununa göre problemi çözmenize yardımcı olacaktır .

daire içindeki olumsuz bir durum o daireye ait siğortayı ve kaçak akım koruma rölesini attırır
diğer dairelerle ilğisi olmaz .
sadece
tüm bina için 1 adet 300 mA kaçak akım yanğın koruma rölesi takılmış ( sayaç panosuna )
ise
bu yangın rölesini attırabilir ve tüm binanın enerjisi kesilmiş olur .

sizin sorununuz topraklamada
topraklama veya topraklama kolon hattında !!!
Daire içindeki ikinci kaçak akım kombinin(doğalgaz kombisi değil elektrikli kombi 18kw trifaze kalorifer ve sıcak su için). Yangın koruma şarteli vardı o söküldü 100lük tmş takıldı. Onlarda atma olmuyor. Kar ların atma sebebi 2. Kar sanılmasın, kombiyi az çalıştırıyorum ve açıkken atmadı hiç. Elektrikçi arkadaş herhangi bir dairede kaçak akımlı elektrikli eşya olduğunu ve ondanki arıza anlık olarak tüm kar ları attırdığını söyledi. Asansörde ve aydınlatmalarda da kar var ama atmıyor. Ana pano ve aydınlatmanın bulunduğu panonun fotoğrafınıda koydum.
Teşekkürler iyi akşamlar.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Fotoğrafları defalarca inceledim, kendimce bir sonuca vardım değerlendirirseniz sevinirim. Şuan binada oturan 5dairenin 4dünde kar atma problemi yaşanıyor. Eş zamanlı ve kullanım çok düşük olan saatlerde. Öğlen 13.30 gece 05.30 gibi( ama akşam normal saatlerde de attığı oluyor, 22.00). Atmayan tek daire 02nolu birinci kattaki daire. 01, 03, 04 ve 08 nolu dairelerde problem yaşanıyor. Diğer daireler ve dükkanlar boş, akibiyetlerini bilmiyorum. Şöyle bir durum var katlardaki elektrik panolarından kendimce yorumlayabildiğim kadar. 2.katta(03-04nolu daireler) her iki daireye de topraklama hattı çekili gözüküyor. 1.katta (01-02nolu daireler) bir tane toprak hattı çekildiği ve aynı şekilde 4.katta yine bir tane çekili toprak hattı. Diyorum ki; dairelerine toprak hattı çekili dairelerde topraklamadaki bir problemden ötürü kaçak akım rölesi atması problemi yaşanıyor(02 nolu dairede toprak hattının çekili olmadığını tahmin ederek). Katlardaki elektrik panolarını sırasıyla 1-2-3 ve 4. Kat olmak üzere yüklüyorum. Not: 3.katta oturan yok ana toprak kablosuna hiç ellenmemiş.
Teşekkürler saygılarımla.

Toprak hattı olmayan dairelerde rölenin atmaması normal. Hattın çekilip çekilmediği kontrol edilmeli. Topraklama ana hattında bandaj olmaması daire içindeki K.A.R atması için neden oluşturmaz.
X dairesin lokalindeki sorun Y dairesinin içindeki K.A.R'sini attırmaz.
Topraklama hattı çekili olsa diğer dairelerde de K.A.R atacak gibi bir durum olasıdır.
Kullanılan TMŞ'de kaçak akım modülü var mı, algı ayarları doğru yapıldı mı?
Dairelerdeki K.A.R'leri eş zamanlı atıyor demiştiniz. Sabaha karşı ya da herhangi bir akşam saatinde eş zamanlılık nasıl tesbit edilebildi?
Kullanılan K.A.R'lerinin aynı seri ve aynı yerden alınmış olma durumu hala seride üretim hatası veya benzer bir durumu göz ardı etmemiz gerektiğini söylüyor ama bu tezi bozan tek şey "eş zamanlı" demeniz.

Sonuçta yerinde incelenmesi ve yanıtlanması gereken çok soru var. İşe hakim profesyonel bir yardım almanız gerektiği fikrindeyim hala.. Sonuç alırsanız paylaşmanızı rica ederim
Saygılarımla.

kak roleleri fazdan veya nötrden üzerinde yazan ma değeri kadar toprağa bi akış olduğunda yani fazdan giren akım çıkan akım eşitlik ilkesi bozulduğunda açma yaparak koruma yaparlar.

kak roleleri fazdan veya nötrden üzerinde yazan ma değeri kadar toprağa bi akış olduğunda yani fazdan giren akım çıkan akım eşitlik ilkesi bozulduğunda açma yaparak koruma yaparlar.

merhaba sn @REZİSTANS

şimdi tüm abonelikler trifaze tesisat + trifaze sayaç kullanılımı getirildiğinden .
dairede trifaze cihaz kullanılmıyorsa
trifaze tesisatlar için siğorta kutusuna her faz için monofaze kaçak akım koruma rölesi
takılmısı daha mantıklı değil midir ?
parasal olarak bakmayın !!! ( 3 adet mono röle bedeli )
diğer teknik yönleri
ve
trifaze röle olaması durumunda koruma güvenliğinin daha çok olaması ( teknik )
tercihmidir . vs gibi
3 adet monofaze kaçak akım koruma rölesi başlarına da 3 adet notr kesmeli monofaze siğorta konulması iyi olur .

kolay gelsin .sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
Toprak hattı olmayan dairelerde rölenin atmaması normal. Hattın çekilip çekilmediği kontrol edilmeli. Topraklama ana hattında bandaj olmaması daire içindeki K.A.R atması için neden oluşturmaz.
X dairesin lokalindeki sorun Y dairesinin içindeki K.A.R'sini attırmaz.
Topraklama hattı çekili olsa diğer dairelerde de K.A.R atacak gibi bir durum olasıdır.
Kullanılan TMŞ'de kaçak akım modülü var mı, algı ayarları doğru yapıldı mı?
Dairelerdeki K.A.R'leri eş zamanlı atıyor demiştiniz. Sabaha karşı ya da herhangi bir akşam saatinde eş zamanlılık nasıl tesbit edilebildi?
Kullanılan K.A.R'lerinin aynı seri ve aynı yerden alınmış olma durumu hala seride üretim hatası veya benzer bir durumu göz ardı etmemiz gerektiğini söylüyor ama bu tezi bozan tek şey "eş zamanlı" demeniz.

Sonuçta yerinde incelenmesi ve yanıtlanması gereken çok soru var. İşe hakim profesyonel bir yardım almanız gerektiği fikrindeyim hala.. Sonuç alırsanız paylaşmanızı rica ederim
Saygılarımla.
Merhaba tekrar;
Elektrikçi arkadaşla tekrar baktık. Kendisi topraklamanın bağlı olduğu dailerden birinde, arızalı alet olduğu konusunda ısrarcı. Topraklamaya gelen anlık vurmayla sigortaların attığını düşünüyor. Bilemiyorum. 100lük Kaçak akımlı TMŞ mevcut. Sigortaların eş zamanlı atışını akşam saatlerinde olduğunda atar atmaz diğer daire sakinlerini arayarak teyid ettim. Sabaha karşı attığında da gün içinde teyid ettim, kesin eş zaman diyemem. Bir tane K.A.R ı değiştirip gözlemleyeceğim. İkinci olarak da ana toprak kablosunu değiştireceğiz. Ben de ısrarla problemin toprak hattından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Adım adım gelişmeleri paylaşacağım.
Teşekkürler
Saygılarımla..

Merhaba tekrar;
Elektrikçi arkadaşla tekrar baktık. Kendisi topraklamanın bağlı olduğu dailerden birinde, arızalı alet olduğu konusunda ısrarcı. Topraklamaya gelen anlık vurmayla sigortaların attığını düşünüyor. Bilemiyorum. 100lük Kaçak akımlı TMŞ mevcut. Sigortaların eş zamanlı atışını akşam saatlerinde olduğunda atar atmaz diğer daire sakinlerini arayarak teyid ettim. Sabaha karşı attığında da gün içinde teyid ettim, kesin eş zaman diyemem. Bir tane K.A.R ı değiştirip gözlemleyeceğim. İkinci olarak da ana toprak kablosunu değiştireceğiz. Ben de ısrarla problemin toprak hattından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Adım adım gelişmeleri paylaşacağım.
Teşekkürler
Saygılarımla..

Merhaba sn @napkins

mantık çerçevesinde hadi saat 13.30 / 22.00 su götürür diyorum
sabah 05.30 arızalı cihazı çalıştıracak birini takip etmem gerekir .

Öğlen 13.30 gece 05.30 gibi( ama akşam normal saatlerde de attığı oluyor, 22.00). Teşekkürler saygılarımla.

niye her daireye takılıyor ve 2 nolu daire niye atmıyor !!! ( sebebi ) ?
elektrikci arkadaşla baktınız diyorsunuz ama ölçüm yapmadınız mı ?
topraklama kablosu eklerini bakır klemensleyin ve su bantı yapıp deneyin .

yukarıda fotosunu vermiş olduğum ( kırmızı okla işaretli )
topraklama ek kablosu 2 daireye mi bağlı ?

kolay gelsin . sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
Topraklama hattı 2 ohm un altındaysa tek kablo olması sıkıntı teşkil etmez. Tüm dairelerin eş zamanlı atması nötr den kaynaklanıyor olabilir bknz ( nötr hattına işletme topraklaması yapılmadı ise gerilim oluşur ara ara ) veya ara sıra bina içerisinde nötr ve toprak kablosu kısa devre oluyor. Tavsiyem nötr ve toprağın ölçülmesi.

Merhaba arkadaşlar tekrardan. Başlığı takip edenler için bilgilendirme içşn yazıyorum. Sorunumuz düne kadar (03.01.2018) devam ediyordu. En son mevcut topraklamaya ilave dışarıya bir bakır çubuk çakıldı ve topraklama güçlendirildi (mrvcut toprak hattı galvanizdi). Aynı zamanda ana panoda sıfırlama yapıldı ( binaya gelen ana nötr ile topraklama arasına köprü atıldı). Dün sabahtan beri kar atması yaşanmadı. Çözümleyeci işlem yeni toprak hattı veya sıfırlama gibi gözüküyor. Ana panoda yapılan sıfırlamanın birşeylere yol açıp açamayacağı hakkında pek bilgim yok. 1hafta kullanıp sorun çözülmüş işe önce sıfırlamayı iptal edip öyle deneyeceğiz. Tekrar yazacağım. Herkese teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri