Kaçak akım rölesi sorunsalı.

Bütün dairelerin sigortaları atıyor demişsiniz. Atan K.A.R'leri aşağıda, Ana Dağıtım Panosu'nda mı, dairelerin içindeki sigorta panosunda mı?
Dairelerin içindeki sigorta panosunda. Aşağıdakiler atmıyor.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
topraklama ölçümü ( meğer ile ) sonuç ?
diğer ölçümleri yaptırın ( sonuçlar ) ?
kofreden ve daire siğorta panosundan
r fazı - notr arası
s. fazı - notr arası
t. fazı - notr arası
notr - toprak arası
r fazı - toprak arası
s. fazı - toprak arası
t. fazı - toprak arası

Bütün priz ve aydınlatma devreleri sağlam mı? Herhangi biri kaçak akımın atmasına sebep oluyor mu?

Bütün priz ve aydınlatma devreleri sağlam mı? Herhangi biri kaçak akımın atmasına sebep oluyor mu?
Sorun onlardan kaynaklı değil bence. Bir evdeki kaçak tüm dairelerin kar larını attırır mı bilemem ama

Anlattıklarınızdan çıkan sonuca göre (yeni bina olduğu için her daireye ait ana dağıtım panosunda 300ma K.A.R olduğunu ve onların atmadığını, daire içindeki K.A.R'lerinin 30ma değerinde olduklarını var sayıyorum;
Her dairenin kendi içindeki, kendisine özel K.A.R'si attığına göre binanızın tesisatı ile ilgili genel bir sorun olduğu pek düşünülemez.
Daire içindeki muhtemel arıza diğer dairelerin K.A.R'lerini etkilemez. Bu durumda hatayı daire lokalinde düşünmek gerekiyor.
Binadaki diğer dairelerin röleleri de attığına göre yanıtlanması gereken soru diğer dairelerin tamamı mı atıyor ve aynı anda mı atıyor?
Tahminim bütün daireler aynı anda değil ama muhtelif zamanlarda birbirinden bağımsız olarak genelde tümüne yakını değişik zamanlarda atıyor...
Durum böyle ise bu da bizi şöyle bir olası sonuca götürüyor:
Çalışan her elektrikli ürün bir miktar kaçak akım üretir. Fırın, buzdolabı, çamaşır makinası vs.. vs..
Bunların aynı anda kaç tanesinin çalıştığına bağlı olarak toplamda meydana getirdikleri kaçak akım her daire için 30 mili amperin üzerinde ise K.A.R'sinin atması gerekir. Gelgelelim ki bu cihazların normalde üretecekleri kaçak akım miktarı 30ma'i normal şartlarda hiç bir zaman bulmaz.
O halde problem kaynağı olarak binanın yeni olmasından ötürü dairelerde kullanılan siemens kaçak akım rolelerinin tamanının aynı yerden ve aynı seri olarak alındığı düşünülürse K.A.R ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmemiz gerekiyor. Sahte ye da üretim hatası vs gibi bir durum pekala olasıdır.
Dairelerden birinin K.A.R'sini değiştirmeniz bu konuda sonuç almanıza yardımcı olabilir.
Sonuçta uzaktan, kısıtlı görüşle fikir jimnastiği yaparak sonuç üretiyoruz, dolayısı ile varılan sonuç bir OLASILIKTIR...
Bunun dışında K.A.R sinin 25A olması 3 faz sistem kullandığınız için, faz başına düşen yük 25A olarak düşünüldüğünde yeterlidir.

Son düzenleme:
kaçak akım koruma rölesi aydınlatma , asansör atmıyor mu ?
daireler tümü atıyor diyorsunuz , beyin jimnastiği yapıyoruz boşunamı yapıyoruz yoksa ,

şantiye elektriğimi kullanıyorsunuz ( şantiye sayaç mühürlü )
diğer durum
şantiye elektiriği ( şantiye ana sayaç mühürlü ) + her bölüm için ara süzme sayaçlar
veya
iskan alınmış tüm bölümler için sayaçlar takılmış mühürlenmiş ( daimiye geçilmiş )
sayaç panosu fotosu
siğorta kutusu fotosu
forumda yayınlamanız .
ölçüm sonuçlarını vermeniz .
tam gerekli açıklayıcı bilğiler ( yanıltma olması ) beyanlar k.a.r sistemini etkilemesi !!!

Anlattıklarınızdan çıkan sonuca göre (yeni bina olduğu için her daireye ait ana dağıtım panosunda 300ma K.A.R olduğunu ve onların atmadığını, daire içindeki K.A.R'lerinin 30ma değerinde olduklarını var sayıyorum;
Her dairenin kendi içindeki, kendisine özel K.A.R'si attığına göre binanızın tesisatı ile ilgili genel bir sorun olduğu pek düşünülemez.
Daire içindeki muhtemel arıza diğer dairelerin K.A.R'lerini etkilemez. Bu durumda hatayı daire lokalinde düşünmek gerekiyor.
Binadaki diğer dairelerin röleleri de attığına göre yanıtlanması gereken soru diğer dairelerin tamamı mı atıyor ve aynı anda mı atıyor?
Tahminim bütün daireler aynı anda değil ama muhtelif zamanlarda birbirinden bağımsız olarak genelde tümüne yakını değişik zamanlarda atıyor...
Durum böyle ise bu da bizi şöyle bir olası sonuca götürüyor:
Çalışan her elektrikli ürün bir miktar kaçak akım üretir. Fırın, buzdolabı, çamaşır makinası vs.. vs..
Bunların aynı anda kaç tanesinin çalıştığına bağlı olarak toplamda meydana getirdikleri kaçak akım her daire için 30 mili amperin üzerinde ise K.A.R'sinin atması gerekir. Gelgelelim ki bu cihazların normalde üretecekleri kaçak akım miktarı 30ma'i normal şartlarda hiç bir zaman bulmaz.
O halde problem kaynağı olarak binanın yeni olmasından ötürü dairelerde kullanılan siemens kaçak akım rolelerinin tamanının aynı yerden ve aynı seri olarak alındığı düşünülürse K.A.R ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmemiz gerekiyor. Sahte ye da üretim hatası vs gibi bir durum pekala olasıdır.
Dairelerden birinin K.A.R'sini değiştirmeniz bu konuda sonuç almanıza yardımcı olabilir.
Sonuçta uzaktan, kısıtlı görüşle fikir jimnastiği yaparak sonuç üretiyoruz, dolayısı ile varılan sonuç bir OLASILIKTIR...
Bunun dışında K.A.R sinin 25A olması 3 faz sistem kullandığınız için, faz başına düşen yük 25A olarak düşünüldüğünde yeterlidir.
Öncelikle yazdığın ultra detaylı cevap için çok teşekkür ederim eline emeğine yüreğine sağlık.
Şöyle açıklayayım biraz daha. Toplamda 8 daire 2 dükkan var. 2dükkan ve 3 dairede yaşam başlamadı henüz. 5daire yaşıyor şuan. Bina giriş panosundan en yukarıya (asansöre) 20veya25 bir topraklama kablosu çıkıyor. Her katta da o topraklamadan dairelere topraklama dağıtılıyor. Resimleri yüklüyorum. K.A.R lar attığında 4daireninkiler aynı anda atıyor (aralarında 45-60saniye fark ile). Ben topraklamadan süpheleniyorum. Topraklama etki eder mi? Ederse nasıl giderilebilir? Teşekkür ederim saygılarımla..

Ekli dosyalar

• 115E967A-B46C-41D8-91E0-786318E7F88C.jpeg
    115E967A-B46C-41D8-91E0-786318E7F88C.jpeg
    190.7 KB · Görüntüleme: 43
  • D12D7F9A-5086-4FF8-A4A7-091979847FCE.jpeg
    D12D7F9A-5086-4FF8-A4A7-091979847FCE.jpeg
    264.5 KB · Görüntüleme: 48
En nefret ettiğim arıza tipi..Mesleği bıraktırır :)

Öncelikle yazdığın ultra detaylı cevap için çok teşekkür ederim eline emeğine yüreğine sağlık.
Şöyle açıklayayım biraz daha. Toplamda 8 daire 2 dükkan var. 2dükkan ve 3 dairede yaşam başlamadı henüz. 5daire yaşıyor şuan. Bina giriş panosundan en yukarıya (asansöre) 20veya25 bir topraklama kablosu çıkıyor. Her katta da o topraklamadan dairelere topraklama dağıtılıyor. Resimleri yüklüyorum. K.A.R lar attığında 4daireninkiler aynı anda atıyor (aralarında 45-60saniye fark ile). Ben topraklamadan süpheleniyorum. Topraklama etki eder mi? Ederse nasıl giderilebilir? Teşekkür ederim saygılarımla..

Yukarda,topraklamaların tek kablodan olabileceği ve bunun ayrı ayrı çekilmiş olması gerektiğinden bahsetmiştim.Öncelikle,her dairenin topraklamasının ayrı ayrı çekilmesini sağlayın.

8 daire / 2 işyeri / 1 aydınlatma / 1 asansör / bina bölümleri var diyorsunuz
5 adet dairenin kaçak akım koruma röle çalışıyor
1 adet aydınlatma kaçak akım koruma çalışıyor olmalı !!!
1 asansör kaçak akım koruma çalışıyor mu ? ( asansör faliyette mi ? ) , k.a.r kapalı mı ?
4 dairede k.a.r aynı anda atıyor diyorsunuz
1 adet daire atmıyor mu ? geç mi atıyor ? k.a.r geçikmeli tip mi takılmış yoksa .
k.a.r atmıyorsa eğer , bina girişin en alt dairesi mi ilk topraklama girişi diyelim .

aydınlatma k.a.r yok mu ? k.a.r atmıyor mu ?
asansör k.a.r yok mu ? k.a.r atmıyor mu ? ( faliyette değil mi ? )
4 adet dairenin k.a.r atıyor , 1 adet dairenin atmıyorsa
bunların nedeninin bulunmasu sorunu çözmede yardımcı olacaktır .

yukarıda vermiş olduğun voltaj ölçümlerini yapınız !!! forumda yayınlamanız !!!
kofreden - dairelerden - aydınlatma - asansör ( bina planına göre ölçüm )
nedeni topraklama farkı ( tek kablo )

test yapalım ,
her gün sabah akşam k.a.r lar atıyor diyorsanız .
gözlem yapacak seviyede .
asansör devrede mi ? devrede ise , devreden çıkarın .
3 -4 gün deneyin
dairelerin k.a.r ları atmıyorsa
atmasa asansör topraklamasında sorun olabilir .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri