Kaçak akım rölesi sorunsalı.

sorun nötr toprak karışımından olma ihtimali çok yüksek görünüyor. öncelikle elinize bir seri lamba alarak atan dairelerin kak rolesi girişlerine ve çıkışlarına seri lamba uçlarını değdirin role atarsa nötr toprak yanlış bağlanmış demektir. nötr toprak karışımı olduğu kesin önemli olan tek tek incelemek ortak kıllanım nötr toprağı dahil kolay gelsin

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sorun nötr toprak karışımından olma ihtimali çok yüksek görünüyor. öncelikle elinize bir seri lamba alarak atan dairelerin kak rolesi girişlerine ve çıkışlarına seri lamba uçlarını değdirin role atarsa nötr toprak yanlış bağlanmış demektir. nötr toprak karışımı olduğu kesin önemli olan tek tek incelemek ortak kıllanım nötr toprağı dahil kolay gelsin
Vay üstadım sen gelirmiydin buralara . Özletiyorsun kendini , çok kaybolma :)

topraklamanın tek hat olması garip bir durum üstelik daireden gelen toprak kablosunun ek yerinde izole bant yapılmamış diğer dairelerde öyle ise bir şekilde bir yerde nötr teması olabilir yada zil tesisatı da yanında geçiyor daha önce hiç duymadım ama izolesiz ise toprak hatına değince de atabilir

Son düzenleme:
Öncelikle yazdığın ultra detaylı cevap için çok teşekkür ederim eline emeğine yüreğine sağlık.
Şöyle açıklayayım biraz daha. Toplamda 8 daire 2 dükkan var. 2dükkan ve 3 dairede yaşam başlamadı henüz. 5daire yaşıyor şuan. Bina giriş panosundan en yukarıya (asansöre) 20veya25 bir topraklama kablosu çıkıyor. Her katta da o topraklamadan dairelere topraklama dağıtılıyor. Resimleri yüklüyorum. K.A.R lar attığında 4daireninkiler aynı anda atıyor (aralarında 45-60saniye fark ile). Ben topraklamadan süpheleniyorum. Topraklama etki eder mi? Ederse nasıl giderilebilir? Teşekkür ederim saygılarımla..
Nezaketinizden ötürü teşekkür ederim.
Sıra dışı bir problem olduğu görülüyor.
Resimleri incelediğimizde topraklama bağlantılarında olağan uygulamadan farklı anormal bir durum görülmemekte. Binalarda yapılagelen uygulama, topraklama kablosunun aşağıdan yukarıya tek hat şeklinde alınıp daire girişlerine uçlanma şeklindedir.
Topraklamanın bizahiti kendisi K.A.R attıracak özellikte bir durum yaratmaz.
Sonuçta sıra dışı durumlar için sıra dışı çözümler üretmek, arızalı mahalde çalışmalar yapmak gerekiyor. Örneğin resimdeki tali panoda 2 adet K.A.R var. Biri devrede diğeri değil... Bağlantı durumu nedir, birbirine göre ne durumdadır, evin farklı bölümlerine mi hizmet ediyorlar, nötrleri aynı mıdır vs.. gibi..
K.A.R'leri yol verir vermez atmadıklarına göre, muhtelif zamanlarda attığından toprak - nötr hatlarında yanlış bağlama olasılığını göz ardı edebiliriz.
Bunun dışında binanın kat yapısı arızanın şekillenmesi konusunda bilgi verebilir. Mesela her kat tek daire midir ki öyle ise topraklama kablosu tüm bina için tek dal şeklinde çıkmıştır, her kat 2 daire ise bu durumda topraklama kablosu 4 kat için 2 farklı dal şeklindedir. Her kat iki daire ise K.A.R atan dairelerin birbirine konumu nedir (mesela binanın solundaki 4 katın daireleri ya da yatay vs.. vs..)
Bunların yanıtı önemli olup mahalde yapılacak çalışmalar buna göre şekillendirilmelidir....
Gerekirse ilgili 4 dairenin topraklama hatlarını tek tek test amaçlı devreden çıkarıp (kullanıcılara konu hakkında detaylı bilgi verilmelidir.) bir süre gözlemlemek ve sonuca göre davranmak kablo takiplerini yapmak, ölçümlemek gerekmektedir.
Sonuçta uzaktan çok fazla yapılabilecek bir şey yok. Elektrikçi değilseniz profesyonel yardım almanız gerektiğini düşünüyorum.
Saygılarımla...

Son düzenleme:
Nezaketinizden ötürü teşekkür ederim.
Sıra dışı bir problem olduğu görülüyor.
Resimleri incelediğimizde topraklama bağlantılarında olağan uygulamadan farklı anormal bir durum görülmemekte. Binalarda yapılagelen uygulama, topraklama kablosunun aşağıdan yukarıya tek hat şeklinde alınıp daire girişlerine uçlanma şeklindedir.
Topraklamanın bizahiti kendisi K.A.R attıracak özellikte bir durum yaratmaz.
Sonuçta sıra dışı durumlar için sıra dışı çözümler üretmek, arızalı mahalde çalışmalar yapmak gerekiyor. Örneğin resimdeki tali panoda 2 adet K.A.R var. Biri devrede diğeri değil... Bağlantı durumu nedir, birbirine göre ne durumdadır, evin farklı bölümlerine mi hizmet ediyorlar, nötrleri aynı mıdır vs.. gibi..
K.A.R'leri yol verir vermez atmadıklarına göre, muhtelif zamanlarda attığından toprak - nötr hatlarında yanlış bağlama olasılığını göz ardı edebiliriz.
Bunun dışında binanın kat yapısı arızanın şekillenmesi konusunda bilgi verebilir. Mesela her kat tek daire midir ki öyle ise topraklama kablosu tüm bina için tek dal şeklinde çıkmıştır, her kat 2 daire ise bu durumda topraklama kablosu 4 kat için 2 farklı dal şeklindedir. Her kat iki daire ise K.A.R atan dairelerin birbirine konumu nedir (mesela binanın solundaki 4 katın daireleri ya da yatay vs.. vs..)
Bunların yanıtı önemli olup mahalde yapılacak çalışmalar buna göre şekillendirilmelidir....
Gerekirse ilgili 4 dairenin topraklama hatlarını tek tek test amaçlı devreden çıkarıp (kullanıcılara konu hakkında detaylı bilgi verilmelidir.) bir süre gözlemlemek ve sonuca göre davranmak kablo takiplerini yapmak, ölçümlemek gerekmektedir.
Sonuçta uzaktan çok fazla yapılabilecek bir şey yok. Elektrikçi değilseniz profesyonel yardım almanız gerektiğini düşünüyorum.
Saygılarımla...
Fotoğrafları defalarca inceledim, kendimce bir sonuca vardım değerlendirirseniz sevinirim. Şuan binada oturan 5dairenin 4dünde kar atma problemi yaşanıyor. Eş zamanlı ve kullanım çok düşük olan saatlerde. Öğlen 13.30 gece 05.30 gibi( ama akşam normal saatlerde de attığı oluyor, 22.00). Atmayan tek daire 02nolu birinci kattaki daire. 01, 03, 04 ve 08 nolu dairelerde problem yaşanıyor. Diğer daireler ve dükkanlar boş, akibiyetlerini bilmiyorum. Şöyle bir durum var katlardaki elektrik panolarından kendimce yorumlayabildiğim kadar. 2.katta(03-04nolu daireler) her iki daireye de topraklama hattı çekili gözüküyor. 1.katta (01-02nolu daireler) bir tane toprak hattı çekildiği ve aynı şekilde 4.katta yine bir tane çekili toprak hattı. Diyorum ki; dairelerine toprak hattı çekili dairelerde topraklamadaki bir problemden ötürü kaçak akım rölesi atması problemi yaşanıyor(02 nolu dairede toprak hattının çekili olmadığını tahmin ederek). Katlardaki elektrik panolarını sırasıyla 1-2-3 ve 4. Kat olmak üzere yüklüyorum. Not: 3.katta oturan yok ana toprak kablosuna hiç ellenmemiş.
Teşekkürler saygılarımla.

Ekli dosyalar

• 1D03B435-731D-4F88-95F2-1F8D79C8B11B.jpeg
    1D03B435-731D-4F88-95F2-1F8D79C8B11B.jpeg
    246.7 KB · Görüntüleme: 36
  • 58D0577A-A807-4FB5-98E6-832BE65ECF6F.jpeg
    58D0577A-A807-4FB5-98E6-832BE65ECF6F.jpeg
    324.1 KB · Görüntüleme: 39
  • 72B0123A-1AB1-4724-BD7C-2537CA25B5AB.jpeg
    72B0123A-1AB1-4724-BD7C-2537CA25B5AB.jpeg
    265.5 KB · Görüntüleme: 36
  • 9E77C095-3A2F-444F-AE5D-565A43810CBC.jpeg
    9E77C095-3A2F-444F-AE5D-565A43810CBC.jpeg
    264.5 KB · Görüntüleme: 35
topraklamanın tek hat olması garip bir durum üstelik daireden gelen toprak kablosunun ek yerinde izole bant yapılmamış diğer dairelerde öyle ise bir şekilde bir yerde nötr teması olabilir yada zil tesisatı da yanında geçiyor daha önce hiç duymadım ama izolesiz ise toprak hatına değince de atabilir
Söylediğin gibi izole bant yapılmamış olmasından dolayı kaynaklanabilecek problem çok mantıklı olabilir, deneyeceğim. Teşekkürler

8 daire / 2 işyeri / 1 aydınlatma / 1 asansör / bina bölümleri var diyorsunuz
5 adet dairenin kaçak akım koruma röle çalışıyor
1 adet aydınlatma kaçak akım koruma çalışıyor olmalı !!!
1 asansör kaçak akım koruma çalışıyor mu ? ( asansör faliyette mi ? ) , k.a.r kapalı mı ?
4 dairede k.a.r aynı anda atıyor diyorsunuz
1 adet daire atmıyor mu ? geç mi atıyor ? k.a.r geçikmeli tip mi takılmış yoksa .
k.a.r atmıyorsa eğer , bina girişin en alt dairesi mi ilk topraklama girişi diyelim .

aydınlatma k.a.r yok mu ? k.a.r atmıyor mu ?
asansör k.a.r yok mu ? k.a.r atmıyor mu ? ( faliyette değil mi ? )
4 adet dairenin k.a.r atıyor , 1 adet dairenin atmıyorsa
bunların nedeninin bulunmasu sorunu çözmede yardımcı olacaktır .

yukarıda vermiş olduğun voltaj ölçümlerini yapınız !!! forumda yayınlamanız !!!
kofreden - dairelerden - aydınlatma - asansör ( bina planına göre ölçüm )
nedeni topraklama farkı ( tek kablo )

test yapalım ,
her gün sabah akşam k.a.r lar atıyor diyorsanız .
gözlem yapacak seviyede .
asansör devrede mi ? devrede ise , devreden çıkarın .
3 -4 gün deneyin
dairelerin k.a.r ları atmıyorsa
atmasa asansör topraklamasında sorun olabilir .
Voltaj ölçümlerini bu akşam yapacağım. Sorunun topraklama hattından kaynaklandığını düşünüyorum bende tek tek katlardaki panoların fotoğraflarını yükledim. Asansör ve aydınlatmalar hiç atmıyor. Aydınlatmaların kar ı olmayabilir bakacağım. Asansöründe toprak hattı çekilmemiş, bu sebeple atmıyor olabilir, toprağının çekilip çekilmediğine bakacağım. Sizde yorumlarsanız çok sevinirim. Çok teşekkürler. Saygılarımla

Ama şöyle de bir durum var, sigortası atmayan dairenin topralamasının olmadığını ve kar ın atmama sebebinin bu olduğunu düşünelim. Sonuçta bu dairede de bilimum ev aletleri kullanılıyor(klima, beyaz eşyalar vs). Topraklaması olmayan bir dairenin standart elektrikli aletler kullanıldığında kaçak akım rölesinin doğru çalışması sağlanabilir mi, yani topraklama ve kar ın çalışma prensibi arasındaki ilişkiyi tam bilmiyorum. Topraklama olmayan dairelerde kar olabilir mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
topraklama kablosu eki.png
merhaba @napkins

vermiş olduğunuz fotolardan çıkardığım durum .

1 adet ana hat topraklama kablosundan 5 adet topraklama kablosu eki yapılmış
bunlarda 5 adet daireye ait olmalı
diğer 3 daireye , 2 adet dükkanna , 1 adet aydınlatmaya , 1 adet asansöre topraklama çekilmemiş görülüyor fotolara göre .

sonuç :
fotolarda dikkatimi çeken durum
ve
topraklama bağlı 5 adet dairenin
4 adet dairenin k.a.r attığını söylemiştiniz .
1 adet dairenin sonucunu söylememiştiniz ( 2 nolu daire )
herhalde bu dairenin atmıyor olması nedenini
şuna bağladım .
kablo kesiti farkı yüksek topraklamayı iyi alıyor bence
diğerlerinin kablo kesiti düşük ve topraklama zayıflığından dolayı k.a.r ları attırıyor olmalı
foto yükledim .
dairelere giden topraklama kabloları . ( sarı yeşil )
kırmızı ok işareti olan topraklama kablosu kesiti diğer topraklama kablolara göre yüksek .
bu kırmızı işaretli kablo bence k.a.r atmayan dairenin ( 2 nolu ) kablosu olmalı !!!
topraklamanız zayıf gözüküyor .
ölçümde de çıkacaktır .
2 nolu dairenin topraklaması diğer daireler göre iyi çıkacaktır .
diye düşünüyorum .

eklerde kullanılması gerekir
https://www.google.com.tr/search?rlz=1C1NHXL_trTR770TR770&biw=1366&bih=588&tbm=isch&sa=1&ei=6PszWu3zLufX6ATrnZ3QBQ&q=bakır+klemens&oq=bakır+klamens&gs_l=psy-ab.1.0.0i13k1.39398.46914.0.48401.26.20.0.0.0.0.178.2430.0j17.17.0....0...1c.1.64.psy-ab..10.13.1915...0j0i30k1j0i8i30k1j0i67k1j0i8i13i30k1.0.Wx3_Si6lz-g
ve yalıtım ( su bantı gibi ) yapılması gereklidir .
tüm kablolar uyğun kesit kullanılmalıdır .

kolay gelsin .sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 41962 merhaba @napkins

vermiş olduğunuz fotolardan çıkardığım durum .

1 adet ana hat topraklama kablosundan 5 adet topraklama kablosu eki yapılmış
bunlarda 5 adet daireye ait olmalı
diğer 3 daireye , 2 adet dükkanna , 1 adet aydınlatmaya , 1 adet asansöre topraklama çekilmemiş görülüyor fotolara göre .

sonuç :
fotolarda dikkatimi çeken durum
ve
topraklama bağlı 5 adet dairenin
4 adet dairenin k.a.r attığını söylemiştiniz .
1 adet dairenin sonucunu söylememiştiniz ( 2 nolu daire )
herhalde bu dairenin atmıyor olması nedenini
şuna bağladım .
kablo kesiti farkı yüksek topraklamayı iyi alıyor bence
diğerlerinin kablo kesiti düşük ve topraklama zayıflığından dolayı k.a.r ları attırıyor olmalı
foto yükledim .
dairelere giden topraklama kabloları . ( sarı yeşil )
kırmızı ok işareti olan topraklama kablosu kesiti diğer topraklama kablolara göre yüksek .
bu kırmızı işaretli kablo bence k.a.r atmayan dairenin ( 2 nolu ) kablosu olmalı !!!
topraklamanız zayıf gözüküyor .
ölçümde de çıkacaktır .
2 nolu dairenin topraklaması diğer daireler göre iyi çıkacaktır .
diye düşünüyorum .

eklerde kullanılması gerekir
https://www.google.com.tr/search?rlz=1C1NHXL_trTR770TR770&biw=1366&bih=588&tbm=isch&sa=1&ei=6PszWu3zLufX6ATrnZ3QBQ&q=bakır+klemens&oq=bakır+klamens&gs_l=psy-ab.1.0.0i13k1.39398.46914.0.48401.26.20.0.0.0.0.178.2430.0j17.17.0....0...1c.1.64.psy-ab..10.13.1915...0j0i30k1j0i8i30k1j0i67k1j0i8i13i30k1.0.Wx3_Si6lz-g
ve yalıtım ( su bantı gibi ) yapılması gereklidir .
tüm kablolar uyğun kesit kullanılmalıdır .

kolay gelsin .sağlıcakla kalın .
Herhangi bir dairede çalışan arızalı bir elektrikli eşya, topraklamaya bağlı diğer dairelerin kaçak akım rölelerini attırmaz ama bazı durumlarda da olsa öyle birşey olabilir mi? Yani mesela anlık yüksek bir kaçak akım

daire içi siğorta panonuzda fotoda 2 adet kaçak akım koruma rölesi gözüküyor .
herhalde aydınlatma ve prizler için ayrı ayrı
bu kaçak akımların ikide birden mi atıyor .
ve diğer dairelerinde durum .
sayaç panonuzda 300 mA kaçak akım yangın rölesi varmı ? varsa faliyette mi ?
faliyette ise atma yapmıyor mu ?
siğortalar atmıyormu ?
bir an önce ölçümleri yapınız
ölçüm sonucununa göre problemi çözmenize yardımcı olacaktır .

Herhangi bir dairede çalışan arızalı bir elektrikli eşya, topraklamaya bağlı diğer dairelerin kaçak akım rölelerini attırmaz ama bazı durumlarda da olsa öyle birşey olabilir mi? Yani mesela anlık yüksek bir kaçak akım

daire içindeki olumsuz bir durum o daireye ait siğortayı ve kaçak akım koruma rölesini attırır
diğer dairelerle ilğisi olmaz .
sadece
tüm bina için 1 adet 300 mA kaçak akım yanğın koruma rölesi takılmış ( sayaç panosuna )
ise
bu yangın rölesini attırabilir ve tüm binanın enerjisi kesilmiş olur .

sizin sorununuz topraklamada
topraklama veya topraklama kolon hattında !!!

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,909
Son üye
T_K

Yeni konular

Geri