kaçak akım rölesi 30ma 300ma arasındaki fark

çaylakelektrikçi

Paylaşımcı üye
Ustalarim selam
İşyerinde panolarda 30 ma.5 adet ve 1 adette 300 ma.rolelerimiz var..Geçen gün kablolar kavrulmuş ve 300 ma.role atmıştı.fakat o hatta bağlı 30 ma..Role atmamisti...Benim anlamadığım neden 30 atmadı da 300 attı..Bunlarin çalışma mantığı arasında ne gibi fark var..300 sadece ısıya dayalı kacaklardami atıyor?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Selamlar

Kaçak akım koruma rölesi

30 mA değeri : İnsan hayatı ve elektrik çarpmalarına karşı korumada
300 mA değeri : Olası izolasyon hatalarından oluşacak yangın riskleri için kullanılır.

yangın riskine bağlı olarak, herhangi bir kaçak akım oluşmadan 300 mA koruma seviyeli röleniz atmış.

Ustam daha anlaşılır şekilde kısaca açıklayabilirmisn.?Okudum ama yabancı terim çok bişe anlamadım..Olası bir kablo ısınması kavrulmasi durumunda 30 atmaz mı hiç.Önünde de yani hat başında da 300 var.O atmış.30 atmamış.
Normalde bu durumlarda sistemin komple enerjisiz kalmaması için sistemin üst tarafındaki koruma elemanlarının daha uyuşuk karakterli yani selektif , sistemin alt tarafındaki koruma elemanlarının daha hızlı olması istenir . Bu karakterdeki kaçak akım koruma rölelerini kataloglarda görebilirsiniz . Kaçak akım rölelerinin 30 mA ya da 300 mA olması sadece selektivite için yeterli değildir .

Ustalarim selam
İşyerinde panolarda 30 ma.5 adet ve 1 adette 300 ma.rolelerimiz var..Geçen gün kablolar kavrulmuş ve 300 ma.role atmıştı.fakat o hatta bağlı 30 ma..Role atmamisti...Benim anlamadığım neden 30 atmadı da 300 attı..Bunlarin çalışma mantığı arasında ne gibi fark var..300 sadece ısıya dayalı kacaklardami atıyor?
Arıza 30mA' lik kaçak akım rölesinden önce olduysa 300 mA olan devreyi açacaktır. Ayrıca 30 mA'lik röleden önce yada sonra rölenin anma akımından küçük yada eşit değerde bir aşırı akım koruma elemanı yoksa röle kontaklarıda kaynamış olabilir.

Saygılar...

ustalarım.tesisatın girişindeki 300 ma.shnıder si tipi.bağışık tip olanlardan.
30 ma lar ise Siemens normal.bu durumda dahi 30 atmayıp 300 atması normalmi.?
30 ile beraber 300 de atsa anlıcam.
bende şu fikre varıyorum.iletkende izolasyon sorunu olunca bunu yangın koruma rölesi 300 ma algılıyor.
hayat koruma rölesi kablo kavrulmasında etkisiz kalıyor.
aslında her iki role de fazdan giren nötr den dönen akım eşitliğine göre çalışıyor.
sadece 300 ün atması bana sanki bu rölenin çalışma prensibi farklı gibi geliyor?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri