Kaç amperlik sigorta kullanmalıyım

Arkadaşlar merhaba, bir priz üzerinden çamaşır makinesi(16amper), hem de aynı zamanda aynı hat üzerinde bir sofben çalışacak(7kw ani su ısıtmalı) ,kaç amperlik sigorta kullanmalıyım, kablo kesiti kaç olmalıdır acil cevap verirseniz çok memnun olurum şimdidenteşekkürler.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
En az 4mm2 olmalı. Ama her ikisi de aynı anda çalışacak ise 6mm2 olması daha güvenilir olur.

30 metreye kadarsa 4 mm 50 a otamat 30 m den fazla ise 6 mm 50 a otomat tavsiye ederim şohben girişine ayrıyeten 32 a sigorta takmalısın veya 40 a 30 ma bi kaçak akım rolesi takma imkanın varsa daha iyi olur bu tip şohbenler üçünçü kademede 32 a den düşük sigortaları attırıyor

arkadasım bir sofben 3. kademede 29 amp.çekiyor çamaşır makineside tam bilmiyorum ama 12 amp.desek 40 amper in yeterli geliçeni sanmıyorum benim düsüncem 63 amper sigorta 4m.kablo kullansa sorun cıkmaz .

4mm2 kesitte kabloya 50 A ve 63 A sigorta ile koruma sağlayamazsınız!
seçeceğiniz sigorta akımı kablonun taşıyacağı maksimum akımdan küçük olmasına dikkat etmelisiniz.
kolay gelsin.

arkadaşım büyük bir ihtimalle yazdığı cihazları evde çalıştırıyor kablo çekme ihtimalide yoktur sanırım ama kabloları degişirsen çok iyiolur değişemezisen 32 amperden yüksek siğorta kullanma ve iki çihazıda aynı anda kullanma sakın

Sn.mehmet_4678
Evde mi kullanacaksınız?

4 lük nya kablo kullanacaksın.40 a w ot. sigorta atar.min 50 a w ot.sigorta kullan.kolay gelsin..

arkadaşım büyük bir ihtimalle yazdığı cihazları evde çalıştırıyor kablo çekme ihtimalide yoktur sanırım ama kabloları degişirsen çok iyiolur değişemezisen 32 amperden yüksek siğorta kullanma ve iki çihazıda aynı anda kullanma sakın

Metehan arkadaşımıza katılıyorum muhtemelen evde kullanacaksın.Tesisatı değiştireceksen 4mm2 kablo kesiti kullanman yeterli olur.Kendini elektrikçi zanneden kişiler 2.5 mm kesitli linyeye direk buattan bağlıyorlar bu cihazı...!!! vede evin sigorta kutusundanda linyeyi sigortayı değiştiriyorlar o kadar..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri