Kısa Devrede Neden 2 Sigorta atıyor?

cym247

Üye
Ustam kısa devre olduğu zaman hem daire içi sigorta hem de bodrum kattaki elektrik odasındaki benim evimin ana sigortası atıyor.
Sadece daire içi sigorta atması gerekmiyor mu? Ana sigorta da atıyor.
Daire içi sigortam: C 25Ah’di kötü marka…onu değiştirdim: B 16Ah Siemens yaptım.
Elektrik odasındaki 3’lü ana sigorta: C 32Ah kötü marka.
İki sigortanın aynı anda atmaması için ne yapmalıyım?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ustam kısa devre olduğu zaman hem daire içi sigorta hem de bodrum kattaki elektrik odasındaki benim evimin ana sigortası atıyor.
Sadece daire içi sigorta atması gerekmiyor mu? Ana sigorta da atıyor.
Daire içi sigortam: C 25Ah’di kötü marka…onu değiştirdim: B 16Ah Siemens yaptım.
Elektrik odasındaki 3’lü ana sigorta: C 32Ah kötü marka.
İki sigortanın aynı anda atmaması için ne yapmalıyım?
Selektive saglandı mı?

Bilgi.S.117 İsmail Kaşıkçı hocanın kitabın-
dan.

Ekli dosyalar

• MCB SEÇİCİLİK T.İRİZ.jpg
    MCB SEÇİCİLİK T.İRİZ.jpg
    133.3 KB · Görüntüleme: 38
  • MCB SEÇİCİLİK T.İRİZ.jpg
    MCB SEÇİCİLİK T.İRİZ.jpg
    133.3 KB · Görüntüleme: 33
  • S117.jpg
    S117.jpg
    214 KB · Görüntüleme: 31
  • S43.jpg
    S43.jpg
    256.1 KB · Görüntüleme: 33
Bilgi.S.117 İsmail Kaşıkçı hocanın kitabın-
dan.
S43.jpg deki 12. maddede;
Artık akım koruma cihazının tesisatı- RCD (Residual Current Protective Device) TN ve TT sistemde ise her linye için kullanımı zorunlu hale getirildi. Bir tane RCD/30 mA'in tüm daire için kullanılması yasaktır. Ana panoya takılan RCD/300 mA seçici olmalıdır.
yer almakta...

Yakın zamanda yapılan bir dairenin panosunda her linye için ayrı ayrı RCD/30 mA görmedim.
Acaba bu maddeler ne zaman geçerlilik kazandı?

https://www.emo.org.tr/ekler/41fb3495b0d2064_ek.pdf

https://www.se.com/tr/tr/product-ra...ry-id=1620&filter=business-4-elektrik-dağıtım

41fb3495b0d2064.png

Ekli dosyalar

• 41fb3495b0d2064_ek.pdf
    973.6 KB · Görüntüleme: 3
2010 da mı dediğim daire bu yıl içerisinde onaylandı elektrik verildi. Sadece dairenin giriş panosunda 1 adet RCD/30 mA var her linye için ayrı ayrı yok. Nasıl onaylandı o zaman bir gariplik yok mu sizce de?

Bizde de saatten önce trifaze ana kolon hattı sigortası B40, yine saatten önce monofaze C40 var, geçen 1. katta kısa devre oldu, iki defasında da B40 olan açtı, tüm daireler kesildi. Yani C40 açmadı, farklı marka sigortalar bunlar. Bizde olması gerektiği gibi B olan açıyor ama oranın C diğerinin B olması gerekirdi, B olan ana sigorta.

Açıkçası ben Selektivite sağlandığını düşünüyorum. Kısa devre akımının şiddetine göre açma süresi değişiyor. Sigorta amper farkı ne kadar fazla olursa ve ikincisi C olursa ikincinin atma ihtimali o kadar düşecektir. Kısa devre akımının büyüklüğüne göre bu iş değişir bence. Akım çok yüksekse ikisi de açar.

Geçen ölçü aleti akım ölçme konumundayken prize soktum yanlışlıkla. Sadece B16 açtı sonraki C 25 ve B40 açmadı. Ölçü aletinin içindeki 10 amper sigortada gitti. Ben şimdi burada direkt prizdeki kabloları kısa devre yapsam, kısa devre akımı artar ve büyük olan sigortalar da açar.

Neden kombilere B2 sigorta konuyor çünkü sebebi kombide kısa devre olursa 2 amperlik sigorta hemen açar ama 16 amperlik sigortayı açtıracak kısa devre akımı oluşmayabilir.

Sizdeki sorun sigortaların farklı marka olmasından veya kısa devre akımının çok yüksek olmasından dolayı olabilir. C32 sigortayı da aynı marka ile değiştirirseniz sorun çözülebilir. Bu mümkün değilse C32 sigortanın markasından B16 alıp deneyebilirsiniz. Daha küçük amperli B sigortalar da deneyebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri