jenaratör nakli

ykp55

Üye
arkadaşlar bir işletmede mevcut olan jenaratoru baska bir işletmeye takıcaz yanlız izlememiz gerekn yollar nelerdir monte ederken nelere dikkat etmeliyiz...takılacak olan işletme 175kw civarıda ve 125 kvarlık kompanzasyon mevcut

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaşlar bir işletmede mevcut olan jenaratoru baska bir işletmeye takıcaz yanlız izlememiz gerekn yollar nelerdir monte ederken nelere dikkat etmeliyiz...takılacak olan işletme 175kw civarıda ve 125 kvarlık kompanzasyon mevcut

Dizel jeneratör montajıyla ilgili bilgiler;
http://www.aksa.com.tr/upload/docs/...c5cd/d8271437-c2a6-4d05-be9f-82d7489ac5cd.pdf

Otomatizm ünitesi transfer şalter bağlantılarını yaparken jeneratör çalışmada kompanzasyon sistemini devre dışı bırakmayı sağlayacak bağlantıyıda yapmayı unutma.

yanlız benm istediğim bu değildi yani elektriksel bağlantısı hakkında bilgi arastırıyorum nasıl devreye bağlanır ozel trafosu olan bir işletmede..

Arkadaşım sorduğun soru çok geniş! Transfer panosu özellikleri nelerdir. Benim kullandığım sistem içerisinde 2adet 630 kVA ve 1 adet 1100 kVA jeneratörlerim hem ileri senkronizasyon(Şebeke elektriğinin kesileceği tarih ve zaman olarak biliniyorsa sistem yükü otomatik olarak yükü üzerine alıyor ve şebekeyi devreden çıkarır.) hemde senkron (meydana gelen kesintilerden sonra jeneratör devreye girer ve enerji geldiğinde jeneratörler sistem ile senkron hale gelir ve sisteme hissettirmeden devreden çıkar.)şekilde çalışıyor. Birde normal olarak kesintilerden sonra belirlenen süre sonunda devreye girer ve enerji geldiğinde devreden çıkar.
Senin istediğin sistem hangisi?

dikkat edeceğin hususları sıralıyorum

1- önce jeneratörü sökeceksin eksozunu ayıracaksın kablolarını ayıracaksın
2- uygun şekilde kaldıracaksın nakliyesini uygun şekilde yapacaksın yazma yacaktım ama bir yerde jeneratöre halatlarını birini notor kulağından birinide alternatöre sararak kaldırdıklarını görünce dumur oldum :) şaseden kaldıracan uzun ipek halatla kaldıracaksın turbo sarj yada diğer ekipmanların ezilmemesine özen göstereceksin

3- yeni yerde kuracaksın eğer vibrasyon takozları eski ise değiştirmek iyidir hazır kalkmışken .
yeni yerde eksozunu yapacaksın fiziki çalışma koşullarını sağlayacaksın emiş atış eksoz vs
4- faz yönünü ayarlayacaksın faz meteren yok ise küçük 380 motorla deneyebilirsin
önce şebekeye sonra jeneratöre aynı sıralarda bağlıyacan 2sindede aynı yöne dönüyorsa sıkıntı yok ha çalıştıktan sonrada deneyebilirsin ama bu köylüce olur bazı şeylere hasar verebilirsin

5- kompanzasyonu kesin kesinn kesin kesinlikleeeeeeeeeeeeeee ayıracacaksın jeneratör devrede iken kompanzasyon girmeyecek

bunun 3 yolu var tarif edim işine geleni yap

A) KOMPANZASYON AKIM TRAFOSUNU ŞEBEKE GİRİLŞİNE ALMAK YANİ TRANSFERDEN ÖNCEYE KOYMAK

B) KOMPANSAYON ANA GÜÇ KABLOSUNU TRANSFERDEN ÖNCE BAĞLAMAK

C ) KOMPANZASAYON KUMANDA ENERJİSİNİ JENERATÖÜN KAPALI YADA ŞEBEKENİN AÇIK KONTAĞINDAN GEÇİRMEK

BAŞKADA BİR ŞEY YAPMAN GEREKMİYOR hazır jeneratörün yağını ve filtrelerinide değiştirisen fena olmaz

kolay gelsin
4. kurup devreye alacaksın

arkadaşlar hepinizden istirhamım lütfenkonuları dallandırıp budaklandırmayalım
a) net sorular soralım
b ) net cevaplar verelim

175 kva kaç kaç senkron olabilir yav allahınızı severseniz olsa ne fayda sağlar bu kadar küçük güç te

sıradan bir lenetör nakliyesi hepsi o

dikkat edeceğin hususları sıralıyorum

1- önce jeneratörü sökeceksin eksozunu ayıracaksın kablolarını ayıracaksın
2- uygun şekilde kaldıracaksın nakliyesini uygun şekilde yapacaksın yazma yacaktım ama bir yerde jeneratöre halatlarını birini notor kulağından birinide alternatöre sararak kaldırdıklarını görünce dumur oldum :) şaseden kaldıracan uzun ipek halatla kaldıracaksın turbo sarj yada diğer ekipmanların ezilmemesine özen göstereceksin

3- yeni yerde kuracaksın eğer vibrasyon takozları eski ise değiştirmek iyidir hazır kalkmışken .
yeni yerde eksozunu yapacaksın fiziki çalışma koşullarını sağlayacaksın emiş atış eksoz vs
4- faz yönünü ayarlayacaksın faz meteren yok ise küçük 380 motorla deneyebilirsin
önce şebekeye sonra jeneratöre aynı sıralarda bağlıyacan 2sindede aynı yöne dönüyorsa sıkıntı yok ha çalıştıktan sonrada deneyebilirsin ama bu köylüce olur bazı şeylere hasar verebilirsin

5- kompanzasyonu kesin kesinn kesin kesinlikleeeeeeeeeeeeeee ayıracacaksın jeneratör devrede iken kompanzasyon girmeyecek

bunun 3 yolu var tarif edim işine geleni yap

A) KOMPANZASYON AKIM TRAFOSUNU ŞEBEKE GİRİLŞİNE ALMAK YANİ TRANSFERDEN ÖNCEYE KOYMAK

B) KOMPANSAYON ANA GÜÇ KABLOSUNU TRANSFERDEN ÖNCE BAĞLAMAK

C ) KOMPANZASAYON KUMANDA ENERJİSİNİ JENERATÖÜN KAPALI YADA ŞEBEKENİN AÇIK KONTAĞINDAN GEÇİRMEK

BAŞKADA BİR ŞEY YAPMAN GEREKMİYOR hazır jeneratörün yağını ve filtrelerinide değiştirisen fena olmaz

kolay gelsin
4. kurup devreye alacaksın

sormak istediğim tasımak değildi elektriksel bağlantılarıydı burda güzel açıklamıssınız teşekkür ederim ...

ya şimdi soru ne ise ben osorulara cevap verdim demekki soru yanlış sorulmuş yanlış cevap vermişiz:)

arkadaşlar hepinizden istirhamım lütfenkonuları dallandırıp budaklandırmayalım
a) net sorular soralım
b ) net cevaplar verelim

175 kva kaç kaç senkron olabilir yav allahınızı severseniz olsa ne fayda sağlar bu kadar küçük güç te

sıradan bir lenetör nakliyesi hepsi o

Benim bildiğim senkron kaç kaç olacağı değil hitap ettiği sistemin duyarlılığı ile ilgilidir.Eğer sistemin enerji kesintilerine tahammülü yoksa 175 değil 10 kVA olsa yine senkron uygulanır hatta devreye UPS bile ilave edilir.
Burada amacımız en iyi şekilde yardımcı olmak show yapmak değil!

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri