IR Alıcı ve Verici LEDler, FotoDiyot ve FotoTransistörler

Arkadaşlar Merhaba,
Benim IR (Kızılötesi) ledler hakkında birkaç sorun olacak. elimde markası belli olmayan, 2 bacaklı 3mm, 5mm çapında

1-) 2 bacaklı alıcı ledin fotodiyot mu fototransistör mü olduğunu nasıl anlarız?
2-) Her fotodiyot (Ya da fototransistör) sadece IR ile mi çalışır?
3-) Verici ledler ile fotodiyot (Ya da fototransistör) Maksimum kaç mA, Kaç V ile çalışır? datasheetlerine nasıl ulaşabilirim?

Fototransistorun isiga duyarligi yuksektir. basitce 5v ve 1K uzerinden polarmalayip ilave devre kurmadan fototransistorun isiga tepki verdigini gozlemleyebilirsin. Fotodiyod cok az tepki verir ve ilave devre gerekir.

Aslinda geneli isigin tum dalga boylarina duyarlidir ama IR bandinda cok duyarlidir.

Akim gerilim degerleri katalogda yazar.

Mesela;

https://dammedia.osram.info/media/resource/hires/osram-dam-5842741/BPX 65_EN.pdf
https://www.vishay.com/docs/81521/bpw34.pdf

Elindeki malzemenin adiyla internetten dokumanina ulasirsin.

Son düzenleme:
Sayın Bunalmis,
Sorularıma kısmen de olsa cevap alabildim. Fakat be zaten bunlar ile sensörler, devreler, deneyler yapabiliyorum. Amacım daha fazla şey öğrenmekti. Ama siz orada burada cevabı var, dökümanı var v.s. demişsiniz. Mesela "internetten dokumanina ulasirsin." diyorsunuz. Ne olurdu bilen biri buraya konu hakkında bilgi yazsa, dosya, doküman vs. koysa ve benim gibi meraklı biri internette araştırma yaparak cevabı burada bulsa olmaz mıydı? Aranılanlar bu forumda bulunsa olmaz mıydı?
Ayrıca elimdeki ürünlerin marka model bilgisi olmadığını söylemiştim.

Marka model bilgisi olmayan bir ledin yada foto transistorun ne olduğunu kimse kolay kolay size söyleyemez.

Bu tür parcalar özel olabiliyor. O yüzden şu demek zor.

Piyasada bin cesit malzeme var ve muneccimlik mi yapmamizi istiyorsun?

Elindekileri cope at ve adi sani belli dolayisi ile dokumanlari olan malzemelerle calis.

Piyasada bin cesit malzeme var ve muneccimlik mi yapmamizi istiyorsun?

Elindekileri cope at ve adi sani belli dolayisi ile dokumanlari olan malzemelerle calis.
Ben elindeki malzemeni ne olduğunu sormuşsam ne deseniz haklısınız. Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim. Sorularım aslında şöyleydi Mesela Fotodiyot 2 bacaklı. Fototransistörler 2 midir 3 midir? Gibi. Fiziksel olarak belirgin farkları var mıdır? Görsel ve ölçü olarak birbirine benzeyen bir X marka fotodiyotun datasheetleri birbirine benzer midir? Mesela yeşil bir ledi hangi marka olursa olsun maksimum voltajı yaklaşık olarak aynıdır. Mesela 1N4007 hangi marka yaparsa yapsın Karakteristik özellikleri aynıdır. Aynen bulun gibi sizin göndediğiniz vishay fotodiyot özellikleri ile birebir benzediği düşünülen başka marka fotodiyot ile aynı mıdır gibi. Mesela elimde BC547 var. Hangi marka bilmem ama internetten başka markanın BC547 sinin pdf ine bakarım. Buraya kadarki merakım cahilliğimdendir. Yanlış bir yol mu izliyorum. Bunu ve bilginin doğrusunu merak ediyorum.

Sayın Bunalmis,
Sorularıma kısmen de olsa cevap alabildim. Fakat be zaten bunlar ile sensörler, devreler, deneyler yapabiliyorum. Amacım daha fazla şey öğrenmekti. Ama siz orada burada cevabı var, dökümanı var v.s. demişsiniz. Mesela "internetten dokumanina ulasirsin." diyorsunuz. Ne olurdu bilen biri buraya konu hakkında bilgi yazsa, dosya, doküman vs. koysa ve benim gibi meraklı biri internette araştırma yaparak cevabı burada bulsa olmaz mıydı? Aranılanlar bu forumda bulunsa olmaz mıydı?
Ayrıca elimdeki ürünlerin marka model bilgisi olmadığını söylemiştim.
sayın @Ergün Güler , size cevap verenler güzel ülkemizde ve forumumuzda bulabileceğiniz ender bulunan kişilerdir. adamlar beni diplomalarıyla döverler. bak ben emekli olduktan sonra sanayide elektronik kart tamiri öğrenmiş ve orta öğretimini yüksek lisans yaparak 8 yılda bitirmiş biri olarak söylüyorum (tamir ettiğim kumandalardan biliyorum) 2 ayak verici, 3 ayak alıcıdır, genelde 3 volt civarı çalışırlar. özellikle kumanda gözü için test cep telefonu kamerasını kullanırım. bir uzaktan kumandayı al tuşuna bas lamba kısmında hiç bir şey göremezsin, ama telefonun kamerasını aç (genelde masanın kenarına koyarım) aşağıdan kameraya doğru herhangi bir tuşa basarım veya birden fazla tuşa 2 bacaklı diyotun yandığını görürsünüz veya kumanda da hangi tuşun çalışmadığını. bir de elinizdeki fotodiyota bakıpta ne olduğunu bilen insan sayısı çok fazla kalmadı. artık bilgi belge üzerinden yapılıyor...

Son düzenleme:
Dedigim gibi elindekilerle ugrasma. Bahsettigin malzemeler ucuz seyler. Adi sani belli malzeme ile calisirsan daha cok yol katedersin.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri