Alıcı ve verici arası basit haberleşme.

096

Üye
Benim yapmak istediğim proje yaklaşık 800-1000 m lik bir mesafe aralığında (mesafe 400-500 metreye düşürülebilir gerekirse) 2 ayrı verici ile şaftlı titreşim motorunu çalıştırmak işin özü bu, ayrıntı vermem gerekirse alıcıya gelen 2 ayrı verici sinyalinin bu titreşim motorunu 2 farklı frekansta çalıştırmasını istiyorum ve vericilerden gelen sinyalleri ayırt edebilmek için sinyal geldiğinde hangi vericiden geldiğini anlamamı sağlayacak 2 farklı bip sesi çıkartmasını istiyorum alıcının boyutu yaklaşık 7 cm e 7 cm olması gerekiyor ve titreşim motoru alıcının üzerinde yer alarak çok yer kaplamayacak şekilde olmalı vericilerinse yaklaşık 3,5 cm çapında bir silindirin içine sığabilmesi gerekiyor, konu ile ilgili bilgisi olan ve nasıl yapabileceğim hakkında fikri olan varsa lütfen yardımcı olsun şimdiden teşekkürler.

Antenler Birbirini görüyorsa LORA modüller 1000+ m mesafelerden haberleşebiliyor.
Modüller digital olduğu için ufak bir mikrodenetleyici de gerekir.
Göndereceğiniz veriye göre alıcı bir röle/mosfet vs. ile belli bir süre motoru çalıştırabilir.

Alıcı ve verici boyutları söylediklerinize uygun.
Yalnızca vericilerin bir boru içerisinde çalışması kısmını anlamadım.
Özellikle bu boru metal ise buna uygun bir verici ben bilmiyorum. Antenlerin dışarıda olması gerekir.

Normal antenler düz olduğunda 433mHz için 8-9 cm civarinda.
Daha kısa helis antenlerde var.

Antenler Birbirini görüyorsa LORA modüller 1000+ m mesafelerden haberleşebiliyor.
Modüller digital olduğu için ufak bir mikrodenetleyici de gerekir.
Göndereceğiniz veriye göre alıcı bir röle/mosfet vs. ile belli bir süre motoru çalıştırabilir.

Alıcı ve verici boyutları söylediklerinize uygun.
Yalnızca vericilerin bir boru içerisinde çalışması kısmını anlamadım.
Özellikle bu boru metal ise buna uygun bir verici ben bilmiyorum. Antenlerin dışarıda olması gerekir.

Normal antenler düz olduğunda 433mHz için 8-9 cm civarinda.
Daha kısa helis antenlerde var.
Antenin uzunluğunun bir önemi yok 30 35cm e kadar kabul edilebilir boru plastik olacak sert plastik ama anten borunun içinde olmak zorunda yani benim bu iş için kullanmam gerek alıcı ve 2 verici için örnek verebilir misiniz bide ben elektronik programlama işinden hiç anlamıyorum bu devreyi tarif ettiğim şekilde programlı olarak satın almam mümkün mü acaba bunu merak ediyorum. Bide söylememişim ama alıcı ve vericilerin pil ile çalışması gerekli bir önemi var mı bilmiyorum ama söyliyim dedim :(

Antenin uzunluğunun bir önemi yok 30 35cm e kadar kabul edilebilir boru plastik olacak sert plastik ama anten borunun içinde olmak zorunda yani benim bu iş için kullanmam gerek alıcı ve 2 verici için örnek verebilir misiniz bide ben elektronik programlama işinden hiç anlamıyorum bu devreyi tarif ettiğim şekilde programlı olarak satın almam mümkün mü acaba bunu merak ediyorum. Bide söylememişim ama alıcı ve vericilerin pil ile çalışması gerekli bir önemi var mı bilmiyorum ama söyliyim dedim :(

https://www.youtube.com/results?search_query=lora+arduino+

Diğer iletişimler internet , sim kartlı üzerinden vs .
Dtmf devresi vs .

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri