rf kablosuz haberleşme float bilgi gönderme YARDIM???

arkadaşlar yaklaşık 1yıldır CCS C çalışıyorum.birçok devreyi kurup çalıştırdım.termometre,mesafe ölçer, saat,çeşitli robotlar.en son rf haberleşmeye geçtim.atx ve arx 34 modullerini kullanıyorum.pic16f628a ve 4mhz kristal kullanıyorum. iki led i kontrol etmek için bir devre kurdum çalıştı.üstelik beklediğimden daha iyi çalıştı.parazitli diyebileceğimiz birçok ortamda çok iyi bir tepki süresi ile hiç sorun çıkarmadı.şimdi ise bir tek bit göndermek veya tek tek bitleri kontrol etmektense bir yazı ya da float cinsinden bir sayı göndermek istiyorum .burdaki sayıyı önce birler,onlar ve yüzler şeklinde ayırıyorum.ve ard arda gönderiyorum.alıcıda ise tek tek alıp tekrar eski haline gelecek şekilde bir diziye dönüştürüp sayıyı alıyorum.ama alıcı devre bu bilgiyi çok çok sonra alıyor.yaklaşık 30-40 sn sonra mesela.ve yanlış alıyor.vericide iki pin var.her biri alıcıdaki ayrı bir ledi yakıp aynı zamanda lcdye ilgili pin ile ilgili olan ve vericiden gelen bir sayı yazdırıyor gecikmeli de olsa ilgili led yanıyor (bazen alıcının hiç veri almadığı da oluyor :) ama genel olarak çalıştı hani) ama yazdırılan sayı yanlış .bambaşka sayılar yazdırıyor ekrana .senkronizasyon ve uyandırma bitlerini de gönderiyorum ama bir türlü doğru dürüst bir veri alamadım.nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilen varsa lütfen anlatabilir mi? elimden geleni yapıyorum ama hala bi sonuç alamadım.şimdiden teşekkürler

Ccs c ile pek aram yok ama genel bilgilerimle yardımcı olmaya çalışayım. Arada gecikme yapın. Mesela bir basamağı gönderin biraz bekleme yapıp sonra diğer basamağı gönderin. Senkronizasyon problemi gibi görünüyor.

Ccs c ile pek aram yok ama genel bilgilerimle yardımcı olmaya çalışayım. Arada gecikme yapın. Mesela bir basamağı gönderin biraz bekleme yapıp sonra diğer basamağı gönderin. Senkronizasyon problemi gibi görünüyor.
ne kadarlık bi gecikme ? mesela önce alıcının uyanması için uyandırma bitlerini gönderiyorum.sonrasında ise direk 3 elemanlı olarak tanımladığım bir dizi ile bilgiyi gönderiyorum.arada gecikme atarsam alıcı tekrar uyku moduna geçmez mi ? bu arada alıcıda kesme kullanıyorum.kesmede bilgiyi alıp diziden normal sayıya çeviriyorum.ana loop ta ise bunu lcd ye yazdırıyorum. piclerin çalışma durumlarının kontrolü için birer led koydum loop içine.çalışıyorlar.ama alıcı rda kesmesine girip bilgiyi almıyor.kesmeye girmeden sadece loopa koyduğum gösterge ledini yakıyor.ekrana bişey gelmiyor.lcd de herşey kare şeklinde görünüyor (2x16 komle kare).ne olduğu konusunda bi fikriniz var mı acaba ?

Lcdde herşeyin kare olması voltaj probleminden kaynaklanabilir. Lcd voltaj değişimlerine karşı aşırı hassastır. Bekleme işine gelince karşılıklı bekleyecekler. Çok uzun beklemeler değil mesela 100msn belki bu bile fazla deneyerek bu değeri bulabilirsiniz. Kesme işine gelince kodları görmeden konuşmak zor. Ben ccs c de program yazmıyorum ama kodları yazarsanız daha iyi yardım alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Uyandırma bitlerini gönderiyorsunuz ama alıcının uyanması için biraz beklemek gerekmez mi. Pic uyandırma bitlerini gönderdikten sonra bekleme yapılmazsa alıcı uyanmamışken veri gonderilir ve bu da verinin hatalı veya eksik alınmasına yol açabilir.

sanırım hatamı buldum.ben kullandığım picin tx ve rx pinleri yerine farklı pinleri transmitter ve reciever olarak tanımlamışım.bu durumda sinyal hiç gitmemiş oluyor.picin kendine has rx ve tx pinleri dışında başka pinleri alıcı ve verici olarak tanımladığım için çalışmıyormuş demek ki.

Son düzenleme:
Sorunu gidermenize sevindim. Elektronik boyle birşey işte bazen sorun ufak bir ayrıntıdan kaynaklanabiliyor. Kolay gelsin.

Sorunu gidermenize sevindim. Elektronik boyle birşey işte bazen sorun ufak bir ayrıntıdan kaynaklanabiliyor. Kolay gelsin.
evet aynen öyle :D ama şuan da başka sıkıntı çıktı.kendim sabit bir int değeri gönderiyorum alıyor.ama değişken olarak vericide hesaplattığım bir değeri gönderince sıfır gösteriyor :D

evet aynen öyle :D ama şuan da başka sıkıntı çıktı.kendim sabit bir int değeri gönderiyorum alıyor.ama değişken olarak vericide hesaplattığım bir değeri gönderince sıfır gösteriyor :D
Kodlarda bir sıkıntı olabilir iyi incelemek lazım. Sıkıntı alıcı tarafta olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri