Belirli Bir frekansta çalışan IR Alıcı Verici Devresi

Merhaba,

Aşağıdaki gibi 24VDC ile çalışan basit bir IR sensör yaptım. 10K potansiyometresi ile agılama mesafesini ayarlıyorum. Ancak floresan ışığında çıkış aktif oluyor. Bu istenmeyen durumu ortadan kaldırmak için nasıl bir yol izlemeliyim?
İnternette 555 ile Verici ledi belirli frekans ile çalıştıran devre gördüm. fakat bu alıcı ledi aynı frekans ile nasıl çalıştırıp, üretilen ve alınan frekansı nasıl karşılaştırıp çıkış alabilirim?

1640940645711.png

Televizyonlarda kullanılan IR alıcısını kullan,bu alıcı 38-40Khz moduleli sinyal kullanır.Bu sayede çevre ışıklarından etkilenmez(Güneş ışıgını direk olarak görmemesi gerekir).Veric kısmınıda 40Khz moduleli göndermen gerekir.
Dedigim gibi tv alıcı verici devrelerini incele.

verici ledi 38 khz olarak modüle ettikten sonra alıcı led yerine tsop38238 gibi bir modüleli alıcı yerleştirmeniz gerekli.

verici ledi 38 khz olarak modüle ettikten sonra alıcı led yerine tsop38238 gibi bir modüleli alıcı yerleştirmeniz gerekli.
Merhaba, anladığım kadarıyla tsop38238 kendi içinde 38khz sinyal girişini çıkışa çeviren devre var. böyle bir devre de olabilirdi. fakat, benim kullanacağım alıcı vericiler hazır. çok küçük bir camın içinde. kalınlıkları 2mm. yani elimdeki fotodiyotu ve IR ledi kullanmam lazım. 38khz şart değil, mesela IR led 500 hz sinyal verecek, fotodiyotta 500 hz sinyali aldığında çıkış verecek.

Merhaba, anladığım kadarıyla tsop38238 kendi içinde 38khz sinyal girişini çıkışa çeviren devre var. böyle bir devre de olabilirdi. fakat, benim kullanacağım alıcı vericiler hazır. çok küçük bir camın içinde. kalınlıkları 2mm. yani elimdeki fotodiyotu ve IR ledi kullanmam lazım. 38khz şart değil, mesela IR led 500 hz sinyal verecek, fotodiyotta 500 hz sinyali aldığında çıkış verecek.
Bunun için arduino,pic,arm gibi bir işlemci kullanmanız gerekir.Gelen sinyali dekode edeceksiniz.Başka şekillerdede yapılacagını tahmin ediyorum ancak nasıl olacagı hakkında elektronik mühendisi arkadaşlar cevap verir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri