Icf fırın çalışmıyor

Benimkisi de öyleydi komütatörün bir ayağı erimiş sıcaktan iletkenlik yapmıyordu orayı temizledim sorun kalmadı şimdi çalışıyor.
Ayrıca burada bilgilerini esirgemeyen Ustalara da teşekkür ederim.

Aynisi evet. Dmm ile test edince buldum. ilk bastaki demir erimis içe dogru cöküp ucu kalkmış, temazsızlık yapiyordu. Temizleyip bükünce düzeldi.

Ekli dosyalar

• IMG_20190124_121819.jpg
    IMG_20190124_121819.jpg
    254.9 KB · Görüntüleme: 133
çalışma modları (alt üst turbo fanlı vs) seçilen komütatör (çoklu açma kapama demek oluyor) mekanik anahtar (çevirdiğiniz yer)
burayı kontrol etmelisiniz

bunun kablo pabuçlarının girdiği yerler yeterince sıkı geçme değil ise ısıdan bakaliti eritme, temas iletmeme durumu oluyor.
Hatta Arçelik fırınlarda en çok eriyen terminalin bir yedeği var, pabuçları oraya taşıyıp da gidermiştim bir keresinde sorunu. Vay demiştim, bu boş terminal tam ihtiaç olan terminal. (sanırım en çok akım geçen terminalin yedeği var, çevirmeli fonksiyon düğmesi mekanik olarak aynı işlevi gösteriyordu bu boş terminal için)

Simdide baska sorun cikti. Firin isindiktan sonra yaklasik 10 dakka sonra kacik akim rolesini attiriyor. Sorunu bulamadim.
Denediklerim.
Farkli priz le denedim.
3lu prizi degistirip denedim.
3lu prizsiz de denedim.
Resistanslar saglam gozukiyor sonucta isitiyor.

Simdide baska sorun cikti. Firin isindiktan sonra yaklasik 10 dakka sonra kacik akim rolesini attiriyor. Sorunu bulamadim.
Denediklerim.
Farkli priz le denedim.
3lu prizi degistirip denedim.
3lu prizsiz de denedim.
Resistanslar saglam gozukiyor sonucta isitiyor.

Resistanslar saglam gozukiyor nereden anladınız ?
sadece kaçak akım mı ? siğorta atıyor mu ?
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/icf-ankastre-firin-alt-rezistants-degisimi.94801/

Son düzenleme:
Resistanslarin hepsini ölçtüm 40 ohm gösteriyor. Toprakla rezistans arasinda da ölçüm yaptım deger göstermedi. Kacak yok gibi. Alt ve ust rezistansı ayrı ayrı kablolarını sökerek deneyince. Tek üst olacak sekilde calistirdigimda yarim saat boyunca çalisti. Sadece alt resistansla calişinca kar atiyor.
Bu durumda alt resistans isindiktan sonra kacak yapiyor sanirim. Firinin alti ustu komple izocamla sarmislar. Alt resistansta izoleli kismin icinde kaliyor cıkartamadim, Cekince gelmedi takiliyor. Izoleli yeri kesip cikartsam olurmu.
Sökmusken kapak caminida temizledim. Kapak tutamagida vidalarken dis kapti kırıldı. Sağlik olsun.

Alt resistansı topraksız calıştırsam olurmu kaçak yaparsa çarpilabiliriz değilmi.

Ekli dosyalar

• IMG_20190223_115348_HHT.jpg
    IMG_20190223_115348_HHT.jpg
    144.3 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
İcfninki biraz farklı. Resistans tepsisi yok. İzolasyonun icinde boşta saga sola oynuyor cekince takiliyor gelmiyor. Müsait olunca sokmeye calisacam artik.
Buraya yazarim ilandaki fırının da alt rezistansı arizaliymiş büyük ihtimal onlarda degistiremediler satıyorlar.

Söktüm alt rezistansı. Multimetre saglam gostermesine rağmen, patlamis bir kac yerinden.

Ekli dosyalar

• IMG_20190224_115415.jpg
    IMG_20190224_115415.jpg
    280.8 KB · Görüntüleme: 54
  • IMG_20190224_121002.jpg
    IMG_20190224_121002.jpg
    205.3 KB · Görüntüleme: 50
  • IMG_20190224_120132.jpg
    IMG_20190224_120132.jpg
    490.3 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:

Forum istatistikleri