Elektrikli fırın elektrik kaçağı ve şase bağlantısı

Uzun zamandır yazmıyordum öncelikle herkese merhaba. Dün 25 yıllık elektrikli Bosch fırınımızın bozulan rezistansını değiştirdim. Bu 3. rezistansı oluyor kendi orjinali dahil. 2250watt değerinde yuvarlak 2 tur turbo fırın rezistansı. Fırın da oldukça basit 3 kademesi var ışık - fan - fanlı ısıtıcı. Neyse gerekli bütün kısımları açıp bağlantıları yaptım fakat toprak bağlantısının boşta bırakıldığını gördüm. Bir kere başka birisi tarafından değiştirilmişti. Yeni rezistansı aldım takarken ben boştaki şase bağlantısını da olması gereken yere taktım. Çalıştı yaklaşık 1 dk sonra kaçak akım rölesi attı. Bugün yine test ettim şase bağlantısını ilk açtığımda bulduğum gibi ayırarak, bu sefer hiç sigorta atmadı. Toprak kablosu şaseye bağlı değilken Multimetre ile ölçüm yaptım prizin toprağı ile fırının şasesi arasında ilk 120 volt sonra 230 volt gördüm. Sonra hep 230V gördüm. 3 kademesinde de denedim sadece tamamen kapalı ayardayken 30 volt kaçak var ampul, fan veya rezistans açıkken fark etmeksizin 230 volt gördüm. kontrol kalemi de ışık yakıyor şaseden aynı şekilde.
Sonuç olarak bunun şase bağlantısını yapmayan ustanın bir bildiği mi vardı yoksa kolay yoldan zamanında işi mi çözmeye çalışmış tehlikeli bir şekilde? Ne yapmamı tavsiye edersiniz. Benim içime sinmedi kaçak varken şaseyi ayırıp arka kapağı kapatmak. Son olarak rezistansın bacakları için 3 kablo var biri toprak yine o da boştaydı fakat üzerinde bulduğum ve aldığım rezistansların 2 bacağı var toprağı zaten bağlayamıyorum.
Tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler
1651401600988.png
1651401637271.png
1651401664238.png
1651401698106.png

Toprak kablosu şaseye bağlı değilken Multimetre ile ölçüm yaptım prizin toprağı ile fırının şasesi arasında ilk 120 volt sonra 230 volt gördüm. Sonra hep 230V gördüm. 3 kademesinde de denedim sadece tamamen kapalı ayardayken 30 volt kaçak var ampul, fan veya rezistans açıkken fark etmeksizin 230 volt gördüm. kontrol kalemi de ışık yakıyor şaseden aynı şekilde
Ac den anlamam ama böyle durumlarda ölçü aletine ve kontrol kalemine güvenme akkor flaman ampulle kontrol et bakarsın ölü voltajdır. akkor flamanlı test doğrudur ama konu için uzman değilim.

rezistansın kablo bağlantılarını sökün.
avometreyi en yüksek direnç kademesine alın ve probların bir tanesini şasiye diğerini bağlantı uçlarına dokundurarak ölçüm alın. sonucları buraya yazın.
Kabloları söktüm rezistans 22.5 ohm civarı. Takılı olduğu yerden vidalarını sökmeden rezistansın herhangi bir bacağı ile fırının şasesi arası 10Mohm civarı.
Yaptığım testlerde sadece ampulü söküp deneme yapmadım onun dışında fan ve rezistansı sırayla ve beraber sökerek yapmış olduğum test sonuçları aşağıdaki gibidir. Ölçümleri fırının kablosu ile gelen toprak hattına ve fırının çıplak metal aksamına probları değdirerek yaptım. Bu arada fırının üstünde 3 tane tüplü ocak ve 1 tane elektrikli ocak bunlara ilave bir tane de elektronik çakmak özelliği bulunmaktadır. R yok/var dediklerim Rezistans oluyor.
1651410019246.png

100 wattlık akkor ampul kullan
Ampulün bir ucunu şaseye diğer ucunu toprak hattına bağladım yanmadı.

Son düzenleme:
Olcumde rezistansin kendi sasini kullanmaniz gerekir. Fotoyu yeni gordum giris klemensine toprak terminalini mutlaka baglayin. rezistansda toprak soketi veya baglanti civatasinin olmamasi onu ureten kisi veya firmanin sikintili oldugu anlamina gelir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri