Hurda Amplinin Başına Gelenler

Gandırıyo gandırıyo.
Yunus dikkat et soğutucunu yürütecek :D
Abi çaktırma yaaa çok kötüsün :p 🤣

Ampliyi STK entegresi ile yapacağız ama trafonun voltajını düşürebileceğimiz bir uygulama yapabiliyorsak deneyebilirim.

Sekonderi yeniden sarmak lazim en güzeli.

Regule devresi yapılabilir ama atık isi çok olur.

Ampliyi STK entegresi ile yapacağız ama trafonun voltajını düşürebileceğimiz bir uygulama yapabiliyorsak deneyebilirim.
Böyle bir uygulama var. Ancak kutu içerisine sığdırabilmek son derece zor.
Yüksek akım kazançlı MJ11015 veya MJ15004 gibi transistörlerle regüle yapılır. Trafonun RMS gerilimi kadarını regüle edersek Yani 30V tam regüle ve simetrik olarak her bir gerilimden en az 4A çekebilecek şekilde yapıldığı takdirde hem S/N hem distorsion en düşük seviyeye gelecektir.
Çıkış voltajımız da sabit 30V olacağı için STK güvenli olarak kullanılacaktır.
Gel gelelim böyle bir regüle devresinin kartı bile çok büyük olacaktır.
Sadece kart değil, transistörlerin soğutulması gerektiği için soğutucuya monte edilmesi gereklidir. TO3 kılıflı 2 adet transistörün yeterli soğutulması için soğutucu ampli içerisine sığmaz.
Regülatörün az yer kaplaması için LM317 ve LM337 kullanılabilir. Bu sefer de PEAK gerilimi LM317 için tehlike oluşturacak sınırda çalışacaktır. Yüksek voltajlı LM3XXHVT entegrelerini bulabilmeniz ise olası değildir.

NOT:
Sekonderi yeniden sarmak lazim en güzeli.
O trafoyu söküp te sekonderini yeniden sarabilecek bir babayoğurt bulabilirsen bana haber et de gelip ellerini öpüp yüzünü ısırayım.
Trafo toroid. Kutu içerisinde. Belki de tümü vernikle kapatılmıştır.

BİR NOT DAHA:
O soğutucu benim son tasarımım olan STK465 kartı için ideal boyutlarda.
Kart doğrudan soğutucuya monte edilebilir. Böylece çok ciddi miktarda yer tasarrufu sağlanmış olacaktır.
IMG_2097.JPG

Yaklaşık 1cm yükseklğinde metal yükseltme aparatları ile harika montaj yapılır.

Son düzenleme:
Bende gun be gün bakıyorum.

Aslında bir arkadaşım var ondan rica edeceğim kendisi lazer isi yapıyor daha ona söylemedim ama kutuyu ona kestirebilirim.

Veya bu gibi benzer bir ürün denk gelirse alabilirim de. Bakınıyorum sizde denk gelirse iletirseniz değerlendirebilirim.

Kolay gelsin
5 kg yağ tenekesi önerimi ciddiye alan çıkmadı :)
Evet bu konuda arızalı amplinin başına gelen olayları ele alacağız :D İçerisine @Mr_YAMYAM hocamızın tasarımı olan ampliyi yerleştirip, bu cihazı bu şekilde değerlendireceğiz.

Aslında bu konu hoparlör kabinlerinin üretimi devam ederken bile sürekli aklımdaydı. Sahibinden' de dolaşıp uyguna arızalı ampli kutusu arıyordum.
Özellikle arızalı ampli satın almamın sebebi, içindeki trafoyu , soğutucuyu ve diğer devre elemanlarını da projede kullanabilmek içindi. Diğer önemli konu ise uygun olan fiyatı tabii ki.
Diğer türlü özel kutu yaptırmak veya hazır kutu almak hem pahalıya oluyor hem de trafo ve diğer elemanlar için ek bütçe ayırmak gerekiyordu.

Geçen hafta tam istediğim tipte bir ampli buldum ve anlaşıp ampliyi satın aldım. Bugün itibarı ile de elime ulaştı.

Amplide 28.5V simetrik yapıda bir trafo kullanılmış. Amplinin en değerli parçası :D Fakat trafonun yüksek voltajı nedeniyle muhtemelen farklı bir STK ile devam edeceğiz.

Ekli dosyayı görüntüle 91444Ekli dosyayı görüntüle 91448

Burada ise amplinin ton kontrol devresi var. Buradaki ALPS marka potansiyometreler oldukça değerli ve eğer bunların problemi yok ise devrede kesinlikle kullanmayı düşünüyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 91441Ekli dosyayı görüntüle 91442Ekli dosyayı görüntüle 91443

Kutunun son (sıcak su ve fırça ile çimdirilmiş) hali. :)

Ekli dosyayı görüntüle 91445Ekli dosyayı görüntüle 91446

Ön panel. Buradaki yazılar ne yazık ki kendiliğinden sökülüyor. Bunun için daha sonra bir çözüm yolu arayacağım. Zaten kendi yapacağımız amplide ön paneldeki bazı metinler değişecekti.

Ekli dosyayı görüntüle 91447

Konu gerekli olacak bazı yurtdışı siparişlerinden ve normal işimden dolayı yavaş ilerleyecek muhtemelen ama yavaş olsa da bitireceğime inanıyorum :)

İlk olarak arka giriş jaklarının ayarlamasını yapacağım. Burada DIN-5 pinli eski tip giriş soketleri kullanıldığı için lale jakların düzenine uygun bir PCB düzenlemesi gerekecek.

Şimdiden başta @Mr_YAMYAM hocam olmak üzere herkese çok teşekkür ederim.
kontrol kalemi pek şahane. İşportayim diye bağırıyor :)

Son düzenleme:
OFF ampliye bak. Çok şipirdek.
@serkan_48 görürse guduracak.
Ayrıca kıym'ETli @sasen1 e de ihtiyacımız olacak. Ona komple ampli procesi dökümanlarını vermiştim. Gelmezse benim bulmam gerekecek.
Ampli trafosu 28.5 (30V) olduğuna göre ecik çetrefilli.
STK465 için voltajlar çok sınırda. Çalışmaz değil çalışır ama boşta bile ısınabilir.
Yerine STK086G STK kullanılabilir. Ama bu sever de maliyet artacaktır. Üstelik yer sorunu da var çinkü STK086G ler mono. İki adet kullanmak gerekli.
LM1875 kullansak trafomuzun 2X18V olması gerekir. 2X20W gayet güzel ve uygun bütçeli tasarım yapabiliriz.
Geldim hocam,geldim.:DYunus arkadaşım hayırlı olsun başarılar diliyorum.Eminim güzel bir ampli yapacaksınız.Takipteyim

Yüksek akım kazançlı MJ11015 veya MJ15004 gibi transistörlerle regüle yapılır. Trafonun RMS gerilimi kadarını regüle edersek Yani 30V tam regüle ve simetrik olarak her bir gerilimden en az 4A çekebilecek şekilde yapıldığı takdirde hem S/N hem distorsion en düşük seviyeye gelecektir.
Sadece kart değil, transistörlerin soğutulması gerektiği için soğutucuya monte edilmesi gereklidir. TO3 kılıflı 2 adet transistörün yeterli soğutulması için soğutucu ampli içerisine sığmaz.
Regülatörün az yer kaplaması için LM317 ve LM337 kullanılabilir. Bu sefer de PEAK gerilimi LM317 için tehlike oluşturacak sınırda çalışacaktır. Yüksek voltajlı LM3XXHVT entegrelerini bulabilmeniz ise olası değildir.

NOT:

O trafoyu söküp te sekonderini yeniden sarabilecek bir babayoğurt bulabilirsen bana haber et de gelip ellerini öpüp yüzünü ısırayım.
Trafo toroid. Kutu içerisinde. Belki de tümü vernikle kapatılmıştır.

BİR NOT DAHA:
Kart doğrudan soğutucuya monte edilebilir. Böylece çok ciddi miktarda yer tasarrufu sağlanmış olacaktır.
Ekli dosyayı görüntüle 91461
Elektronik karttan daha çok tabur içtimasindaki askerlere benziyor :)

MJ15004 için düşünülebilir ama kutuda da yer yok maalesef dediğiniz gibi.

Aslında STK435 için VCCMax 41 V görünüyor ama buradaki tasarım farklı olduğu için sanırım kullanamıyoruz. Fazladan birkaç voltluk besleme gerilimi çıkıştaki gürültü seviyesini çok yükseltir mi? Bu kritik sorunun cevabına göre elimdekini satıp ikinci ellere tekrar bakacağım :)

Amplinin orijinal devresinde ampliden sonra ton kontrole giden besleme kabloları var. Burada değişik bir sistem yapmışlar.
BİR NOT DAHA:
Ekli dosyayı görüntüle 91461
Bu olay şahane oldu işte :) Buradaki film kondansatörler sanki bana bir yerlerden tanıdık geliyor amaa.

5 kg yağ tenekesi önerimi ciddiye alan çıkmadı :)
Kutuyu yerinden kaldırırken langır lungur ses çıkmaz mı hocam :)
Elektronik karttan daha çok tabur içtimasindaki askerlere benziyor :)
Komutanı STK 465 olarak düşünürsek doğru tespit :D

Ekli dosyalar

• 045932de385888e7f4f9f3273307b37e.png
    045932de385888e7f4f9f3273307b37e.png
    157.8 KB · Görüntüleme: 10
  • TRAFO.png
    TRAFO.png
    4.5 KB · Görüntüleme: 11
Geldim hocam,geldim.:DYunus arkadaşım hayırlı olsun başarılar diliyorum.Eminim güzel bir ampli yapacaksınız.Takipteyim
@Yunusgr 'ün kulağını kuyruğunu çekersen memnun olurum.
Bilirsin ben teknik konularda disiplinliyimdir.
Tabii ki bu arada sana göndermiş olduğum STK ampli çizimleri elinde ise yunusa bi zahmet zipleyip postalayıver.
Aslında STK435 için VCCMax 41 V görünüyor ama buradaki tasarım farklı olduğu için sanırım kullanamıyoruz. Fazladan birkaç voltluk besleme gerilimi çıkıştaki gürültü seviyesini çok yükseltir mi? Bu kritik sorunun cevabına göre elimdekini satıp ikinci ellere tekrar bakacağım :)
İyi kalite STK465 ler için 30V AC bile oluyor.
Ancak son çıkan STK larda durum vahim.
Ben en son bu gerilime tahammül eden STK465 i @ozgurece35 in amplisine kullanmıştım.
Ondan sonra aldığımız tüm STK lar ÇÖPÜRDEK çıkmıştı.

NOT:
Trafo gerilimi 30V RMS ise doğrultulduğunda 30/0.707=43V falan yapıyor.
Düşük güçlerde bu gerilim düşmediği için ampli üzerinde aşırı gerilim olmasına ve dolayısı ile bazı devrelerinin tahammül etmemesine sebep oluyor.
Bu sebeple son tasarımımı geliştirmiştim.

Son düzenleme:
Tabii ki bu arada sana göndermiş olduğum STK ampli çizimleri elinde ise yunusa bi zahmet zipleyip postalayıver.

Yamyam hocam zip dosyasını buldum ve @Yunusgr ye gönderdim.
Ne demişler hocanın dediğini yap yaptığını yapma.Ama ben dediğini de yaptım ,yaptığını da yaptım. :DSonuç mükemmel oldu.Evet Yamyam hocada disiplin ve tekniğe bağlı çalışmak çok önemlidir.Dediğinden çıkmamakta fayda var yoksa hiç affetmez KÖTEK gelir.İnanıyorum güzel bir çalışma olacak şimdiden kolay gelsin @Yunusgr

Yamyam hocam zip dosyasını buldum ve @Yunusgr ye gönderdim.
Ne demişler hocanın dediğini yap yaptığını yapma.Ama ben dediğini de yaptım ,yaptığını da yaptım. :DSonuç mükemmel oldu.Evet Yamyam hocada disiplin ve tekniğe bağlı çalışmak çok önemlidir.Dediğinden çıkmamakta fayda var yoksa hiç affetmez KÖTEK gelir.İnanıyorum güzel bir çalışma olacak şimdiden kolay gelsin @Yunusgr
Arada sırada yorum yapabilr, mümkünse Yunusa yol gösterebilirsin.
Her ne kadar @Yunusgr şu aralar GRUNDIG V7000 amplisi ile keyfediyor olsa da üst seviye bir ampli ile piyasadaki GUDURUKLARIN (AUDIO FİL herifler) sahne efekti dediği şeyi merak ediyor.
Bu söylenilen şey aslında, tiz bölgesinin üst frekans genişliği ve dinamik bölgesinin yüksekliği ile ilgili bir tekniktir.
Örneğin sen bir orkestrada çalan ince tiz veren bir enstrumanı algılayabiliyor ve diğer ses sistemleri ile kıyaslamasını yapabiliyorsun.
Bu ince tiz ses veren enstruman, nasıl ki senin dediğin üzere PIANOSIMON gibi çaldığında uyduruk amplilerde bu enstrumanı algılayabilmen çok zor oluyorsa, benim tasarımımda bariz bir şekilde duyabiliyor ve hatta o enstrumanı çalan kişi dalga geçiyorsa anında orkestra şefine durumu bildirebiliyorsun :)
İşte senin LM1875 li amplin ile benim tasarımım ampli arasındaki en önemli fark budur. Yani band genişliği.
Ancak band genişliğinin geniş tutulması da öyle kolay değildir. Band genişliği arttıkça toplamdaki S/N de CCIR normalarına göre artış gösterecektir.
Yani tiz bölgesindeki en küçük kazanç faktörü bile hışırtı, fışırtı, gibi etkenleri de artıracak, daha önce vermiş olduğun KLİMA örneğinden ziyade açık kalmış bir musluktan akan su sesi gibi etkenler devreye girecektir.
Tiz bölgesi ve kazancını etkileyen en önemli elemanlardan olan GONDANSATÖR'ler bu sefer de böyle bir tasarımda gıbızlanacak, senin L/N INPUT STATE devresindeki 47pF gondansatörlerin gıbızlandığı gibi, devrede ilgili çoğu gondansatörler de kullanılmaz olabilecektir.
Kabaca bir örnek vermem gerekirse senin LM1875 i geniş band yapabilirsek ton kontrolündeki tiz kondansatörlerini ERO, EVOX, KEMET veya WIMA gibi kaliteli gondansatörlerle değiştirmen icab edecektir.
Teknik öneri dersi gibi olsa da idare ediniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri