HP spektrum analizör ve frekans sayıcısı

Evet hocam. Hem az yer kaplıyor hem de manyetik alan olarak dışarı gürültü yaymıyor. Tahmini boyutları standart olursa...
127mm çap ve 46mm yükseklik.
Özel boyutlu da yapılabilir mi bilmiyorum.
KAYNAK.
http://www.tormaktrafo.com/index.php?Content=TrafoOlculeri
Türkiyede hiçbir firma EI trafolarda manyetik kaçağa engel olamadıkları gibi, olması gerektiğinden daha fazla manyetik akı yayılıyor.

Hmm 127 sığmayacak ... Tam içini ölçmedim ama 80mm yi geçmemesi lazım.

Manyetik akı yayılmasının sorun olacağını sanmıyorum bunda. Çünkü hem güç kaynağının kendisi iki katmanlı metal muhafaza içinde, hem de RF devreleri metal kutuların içinde. Aslında mevcut güç kaynağı SMPS olduğu için çok daha sorunlu magnetic coupling açısından. Mesela içindeki UC3842 nin çıkışına baktım, 50 KHz lik sinyal var. 50 KHz lik bir sinyalin havada yayılma kabiliyeti 50 Hz lik olandan daha fazladır.

Belki de birkaç SMPS alıp kutunun içine tıkmak lazım. Veya belki iki ayrı toroid olabilir. Birisi 5.2V için 30W lık, bir tane 90W lık 2x15. 12V u da bundan tırtıklayabilirim :)

Önceden kıskanmamıştım ama şimdi kıskanmaya başladım ne yalan söyliyim :rolleyes:

Denemek için olur da kullanmak için ac trafo önermem neden derseniz çok ısınır. Çünkü bu alet
bir dakika kullanılıp kapatılacak bi alet değil.

Basit bir flyback smps yapabilirsniz aslında çok basit devreler var televizyonlarda kullanılan.

Hocam yukarda linkini vermiş olduğum firma özel boyutta da sarıyorlar.
Yüksekliği iki katına çıkarabilirlerse 80 e 80 gibi ebat ile de olabilir.
Haliyle ücret bayağı artsa da bence o cihaz için değer diye düşünüyorum.
Ben amplim için sardıracaktım. 250-300TL arası fiyat istemişlerdi.
Ama hurdadan almış olduğum bir ampliyi yeniden hurdaya çıkardım ve trafosunu kullanmıştım.
Ama söylediğin gibi iki ayrı trafo da iyi olur. Bende 60W lık vardı. Sadece 6cm çapında.

Tamam yarın arayayım bakalım onları. İki tane üste olursa çok süper olur. Devre olarak fazla ilave birşey gerekmiyor. 6A lik bir regülatör bakmam lazım.

Önceden kıskanmamıştım ama şimdi kıskanmaya başladım ne yalan söyliyim :rolleyes:

Denemek için olur da kullanmak için ac trafo önermem neden derseniz çok ısınır. Çünkü bu alet
bir dakika kullanılıp kapatılacak bi alet değil.

Basit bir flyback smps yapabilirsniz aslında çok basit devreler var televizyonlarda kullanılan.

Evet lineer güç kaynakları verim anlamında SMPS'lere göre çok geride. Önemli bir enerjiyi ısı olarak ziyan ediyorlar. Ama çok basit ve güvenilirler aynı zamanda.

Tabi eğer bu kutuya sığacak bir trafo bulamazsam SMPS güç kaynağı olacak gene. Bir sürü ayrı PCB olacak. Bir de birkaç sinyal daha istiyor ana cihaz, onlar için da ayrı PCB, pek hoş olmayacak.

Elinize sağlık Timur abi,

Bu arada lineer güç kaynakları verimsiz ancak giriş gerilimi ile çıkış gerilimi arasında fark çok yoksa neden verimsiz olsunki? Trafo voltajlarını belirlemişsiniz zaten istenen çıkış gerilimine yakın değerlerde.

Bence bir şanslı olduğunuz nokta cihaz için gerekli olan voltaj ve akım değerlerini biliyor olmanız çok iyi.

Kolay gelsin.

Lineer güç kaynakları, voltajı regüle etmek için seri bir transistörün üzerinde gerilim düşürüyor. Bu düşen gerilimi de yük değişimleri ve Şebeke dalgalanmalarına göre değiştirip çıkışı sabit tutuyor. Bu gerilim düşük de olsa (mesela LDO tipi regülatörlerde bu baya az), gene da bu voltaj çarpı geçen akım kadar ısı kayboluyor.

Ama SMPS lerde böyle seri bir transistör yok. Bir bobin üzerinde enerji depolanıyor ve bu enerji harcandıkca takviye ediliyor. Verim rahatlıkla %90 ın üzerine çıkabiliyor.

Yok o açıdan demedim evet lineer regüle devreleri seri direnç gibi davranıyor.

ben şunu demek istedim. Mesela 12 volt elde etmeye ve 1 amper akıma ihtiyacımız var. bunu 7812 ile elde edeceğiz. En yakın değer dc giriş 15 volt verdiğimizi düşünürsek ve 1 amper akım çektiğimizi düşünelim 12 volt devresinden 12 watt güç çekerken ana devreden 3 volt farkımız 1 amper ile kaybımız 3 watt oluyor.

Ama giriş gerilimimiz 24 volttan 12 volta olsa idi orada da 12 watt kaybımız olacaktı.

Sizin trafo voltajlarını belirleme şansınız olduğu için lineer de olsa kaybı en aza indirme şansınız var.

Ben bu açıdan bakmıştım.

Saygılar.

Şimdi ana cihaz bir tane şebekeye senkron çalışan bir karedalga istiyor. Mevcut güç kaynağı, bunu optokuplörlü bir devre ile sağlıyor. Bir tane de power on sinyali var ana cihazdan gelen, onun gereğini yapmak lazım. Bir tane daha sinyal var, HPWRON diye geçiyor. Neye yaradığını bilmiyorum, birşey de söylemiyor elimdeki dokümanlar. Tahminim, voltajlar iki aşamalı olarak açılıyor Önce bir grup voltaj veriliyor, sonra cihaz HPWRON deyince diğer grup açılıyor. Detaylarını inceleyip belirlemem lazım benim harici güç kaynağı gelince.

Yok o açıdan demedim evet lineer regüle devreleri seri direnç gibi davranıyor.

ben şunu demek istedim. Mesela 12 volt elde etmeye ve 1 amper akıma ihtiyacımız var. bunu 7812 ile elde edeceğiz. En yakın değer dc giriş 15 volt verdiğimizi düşünürsek ve 1 amper akım çektiğimizi düşünelim 12 volt devresinden 12 watt güç çekerken ana devreden 3 volt farkımız 1 amper ile kaybımız 3 watt oluyor.

Ama giriş gerilimimiz 24 volttan 12 volta olsa idi orada da 12 watt kaybımız olacaktı.

Sizin trafo voltajlarını belirleme şansınız olduğu için lineer de olsa kaybı en aza indirme şansınız var.

Ben bu açıdan bakmıştım.

Saygılar.

5.2V kaynak için 6V trafo düşündüm. Doğrultulmuş 8.4V alacağım. 6 Amper de akım geçecek maksimum. Bu durumda 3.2 *6 = 19.2W ısı kaybı olacak. Tabi ben burada olaya enerji kaybı açısından bakmıyorum. Bu ısının uzaklaştırılması lazım cihazın içinden.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri