Hotpoint Ariston buzdolabı tık tık tık ses yapıyor

@civan85 hocam kime yaptırdınız ne kadara mal oldu acaba. aynı sorun bende de var bir kaç gündür. arabalardaki marş almamaya benzer bir hissiyatta, çıt çıt çıt şeklinde sesler çıkarıyor ve duruyor, çalışmıyor motor. belli bir süre sonra ise çalışabiliyor. çok gözlem yapamadım açıkçası. bir kaç gündür bu duruma şahit oluyorum.
Merhaba, sorun kart arızası gibi görünüyor, Marka model nedir acaba ?

b5f89cb0-cc54-4f33-acf3-dfd5c7d00ea1.jpeg
d0ccd039-ccf0-4664-8636-18b1d6e45bef.jpeg
a8440ec0-6473-4f6b-a3e7-613a7365df78.jpeg

Anakartı söktüm, büyük olan kondansatör şişmiş, küçük normal duruyor.
Yani burada ve diğer konularda tık tık ses yapıp çalışmama & zor çalışma sorunundan bahsedenlerin karşılaştığı durumla aynı durummuş. yarın bir elektronikçi bulup değiştirteceğim.

son mesaj: şişen kondansatörle kalmayıp hazır açmışken ufak kondansatörü de değiştirelim dedim. 16v 1000uf olanın yerine elinde olan 25v 1000uf taktık.
ufak olanı da 63v 100uf ile değiştirdik. ufağın orijinali 25v 100uf idi. boyut olarak da farklıydı, eskisi daha küçüktü ama yer vardı sığdı.
uf değeri, yani mikrofarad değeri aynı olan kondansatörler takmış olduk, 20 lira aldı bu ikisini değiştirmek için. şuan çalışıyor buzdolabı, sorun yok görünüyor.

Son düzenleme:
Aynı sorun benim buzdolabında oldu.indesit .fan çalışmaya başladığı an tık tık ses geliyor duruyor.ama gece nasılsa çalışıyor ki erime yok.anakartı çıkarttım.1000 uf 16v kondanstör şişmemiş.ama yeni taktım. Triyak değiştirdim hemde 12a taktım. Eskisi 6a idi.ama sonuç aynı. Tek fark eskiden tık tık ses daha kısa sürüyordu bu sefer daha uzun sürdü. Buzdolabı lazım olduğu için anakartın söküp iyice kontrol edemiyorum.parçaları evde değiştiriyorum.şimdi acaba role mi.kutupsuz kondanstör mü.1000uf16v yanındaki kalın direnç mi.yoksa motorun termiği mi arızalı.saygılar
Bu arada geçen aylarda voltaj düşüklüğü vardı.ondan sonra oldu.ama anlamadığım konsanstörde şişme yok ve triyak sağlam.bu sorunu yaşayanlarda hep şişme var.

Ekli dosyalar

• 20231207_192916.jpg
    20231207_192916.jpg
    144.3 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG-20231206-WA0001.jpg
    IMG-20231206-WA0001.jpg
    46.7 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Aynı sorun benim buzdolabında oldu.indesit .fan çalışmaya başladığı an tık tık ses geliyor duruyor.ama gece nasılsa çalışıyor ki erime yok.anakartı çıkarttım.1000 uf 16v kondanstör şişmemiş.ama yeni taktım. Triyak değiştirdim hemde 12a taktım. Eskisi 6a idi.ama sonuç aynı. Tek fark eskiden tık tık ses daha kısa sürüyordu bu sefer daha uzun sürdü. Buzdolabı lazım olduğu için anakartın söküp iyice kontrol edemiyorum.parçaları evde değiştiriyorum.şimdi acaba role mi.kutupsuz kondanstör mü.1000uf16v yanındaki kalın direnç mi.yoksa motorun termiği mi arızalı.saygılar
Bu arada geçen aylarda voltaj düşüklüğü vardı.ondan sonra oldu.ama anlamadığım konsanstörde şişme yok ve triyak sağlam.bu sorunu yaşayanlarda hep şişme var.

Geçmiş olsun .

Buzdolabı işinden anlamam ama elektronik kart , termik arızası , motordan olabilir .

Kolay gelsin Sağlıcakla...

Geçmiş olsun .

Buzdolabı işinden anlamam ama elektronik kart , termik arızası , motordan olabilir .

Kolay gelsin Sağlıcakla...
Sağol usta.ama hangisi ışte.belki başına gelen vardır diye soruyorum ustalara

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri