Beko BK9430NF Buzdolabı Elektronik Timer

asbaka

Üye
Ustalarım hepinize merhaba.
Bu forumu daha önce epeyce okumuştum ancak hesap açıp soru sorma sırası bana geldi.

https://forum.donanimhaber.com/buz-...-sogutmuyor-buzdolabi-su-damlatiyo--123691634

şu konudan bahsedilen dolapla aynı mekanizmaya sahip dolabım.

sorun ise benim dolabım da defrost moduna bildiğim kadarıyla geçmiyor.
bu yüzden dolabı minimum ayarda kullanıp mümkün olduğunca uzun süre tıkanmamasını sağlıyorum.
2-3 ayda bir de dolabı boşaltıp ılık su ile buzları eritip kurutup tekrar çalıştırıyorum.
en son safhada bir elektronik timer siparişi vermek ve denemek istedim.

https://urun.n11.com/yedek-parca-ve-aksesuar/arcelik-beko-buzdolabi-elektronik-timer-P394804686
  • ürün elime ulaştı değişimi yaptım ancak kompresör yeni kart ile çalışmadı. yani iç lamba yanıyor ancak dolap çalışmıyor.
    çıkardığım mekanik timerı da merak edip söktüm ancak hiç kötü durumda görünmüyordu (bir ark oluşmamış, yanık izi yok, elle müdahale ettiğimde dönüyor ve tık attığında da dolabı durduruyor.)
  • yeni kartı taktıktan sonra yaklaşık 1saat bekledim, tahliye borusunun ucuna bir bardak yerleştirdim, eğer defrost modunda olduğu için kompresör çalışmıyorsa anlayayım diye.
  • ancak bardakta damla da olsa su göremedim (1saat sonunda).
  • sonuç olarak bu mekanik timer sorunsuz çalışıyorsa bir ses çıkarması gerekir, saniyede dakikada kaç tık atması lazım bunun? bendekinden hiç ses çıkmıyor. yani çalışmadığından emin olmam için kaç saniye kulak kabartıp ses çıkmadığından emin olmam yeterlidir?
  • bir de bu yeni aldığım elektronik timer bildiğim kadarıyla standart kullanılan bir kart ve benim dolabımla da uyumlu olması gerekiyor. ilk taktığımda çalışmaması sizce normal midir?(eski mekaniği takar takmaz çalışıyor, elektroniği takınca duruyor dolap)

güzel kardeşim sorun timer kaynaklı olmayabilir defrost rezistansı yada termal devre kesici arızalı olabilir kontrol etmeden böyle okuyup kafana göre malzeme değişerek arıza giderilmez.mekanik timer çalışma voltajı kendisne seri bağlı rezistans ve termal devre kesiciden sağladığı için bunlardan biri de arızalı olduğu için çalışmıyordur muhtemelen dediğim yerlerin kontrolünü ölçü aletiyle yap .timer motorunu boşuna değiştirmişsin.

cevabınız için teşekkür ederim. eninde sonunda bi multimetre alacaz ve bu işlere başlicaz sanırım :D

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri