Honeywell Fan Coil Sistemleri

1. 2 yollu veya 4 yollu fancoilllerin farkı 2 yollu sistemlerde ya ısıtma yada soğutma yapabilirsin 4 borulu sistemlerde 2 sinide aynı anda yapabilirsin tabi hiç bir zaman ikisini aynı anda açmanın mantığı yok. 4 borulu fancoiller 2 borulu fancoillere göre fiyat olarak daha pahallıdır. Fakat 2 borulu fancoillerin dezavantajı geçiş dönemlerinde konforu sağlamak zor oluyor.

2. Selenoid vana motoru diyecektin sanırım vana gövdeye verilen isimdir vana motoru ise, vana içindeki mili elektik ile kontrol eden cihazdır.

3. Yüzer kontrol ise iki adet DO ( Dijital input ) ile çalışan kontol tipidir. Vanayı açmak için bir dıjıtal komut verilir kapatmak için ise yine dijital bir komut verilir komut gelmediğinde ise vana en son verilen komutta kalır.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
burada kullanılan selenoid vana değil motorlu vana yada diğer adıyla aktuatörlü vanadır. selenoid vana enerji varsa tam açık enerji yoksa tam kapalı dır ve bu hareketi elektromıknatıs prensibiyle gerçekleştirir. yani işlem anlıktır. motorlu vanada ise bir servomotor ve dişli sistemi vardır açma kapama süresi daha uzundur. ayrıca on-off vana motorlarında ısı ile genleşerek açma kapama işlemi yapanlarıda vardır, besleme enerjisi ile ısı sağlanır.
bunun yanı sıra selenoid vanalar daha çok ani açma kapama gerektiren yerlerde kullanılır. deprem veya gaz kaçak alarmı ile kesilmesi gereken gaz hattı veya yangın anında genelde sistem odalarında kullanılan gazlı söndürme sistemlerinde gazı(fm200) anında boşaltmak için.

Herkeze tesekkurler . Bende birsey eklemek istedim . Fancoillerde ollmasa bile klima santrallerinde hem isitma hem sogutma yapilabilir ve bazen bunu gerektiren sartlar olabilir . Havadaki nemi alma gibi

yeni bi konu olarak açılması gerekir ama nem alma demişken nasıl olduğunu biraz açalım.
nemi alınacak hava önce soğutucu serpantinden geçirilir, burada çiğ nokta sıcaklığına (10°C olabilir) getirilen hava içerisindeki nem yoğuşturularak tutulur, daha sonra nemi alınan ama soğuyan bu havayı ısıtıcı serpantinle mahal sıcaklık setine göre ısıtarak mahale göndeririz. ayrıca nem alıcı kimyasal madde püskürtülerekde nem alma işlemi yapılabilir. basınçlı hava ihtiyacı olan yerlerdede basınç hattını ve bu basınçla çalışan cihazları nemden korumak amacıyla nem alma ihtiyacı duyulur buralardada hava kurutucu cihazlar kompresör çıkışına bağlanır ve kurutucudan geçirilerek işletmeye gönderilir. bu cihazda aynı şekilde yoğuşturma mantığıyla çalışır.

engineerfire35 ' Alıntı:
Bilgiler için teşekkürler arkadaşar bizim işletmede bulunan fancoiller on/off çalışma sistemine sahip 4 borulu selenoid vana termostattan kumanda alıyor selenoid vana kapatsada fan çalışmaya devam ediyor bu sistem sizce doğrumu fanında durması gerektiğini düşünüyorum
Saygılar
hayır dostum ister vanayı kontrol edersin ister fanı ikisinden birisini bazı termostatlarda bir jumper ile bazılarında ise kendi yapacağın bir revizyonla belirlemen gerekir ama 2 borulu fan-coil cihazlarında fan kontrolü yaptırmak en mantıklısı çünki fan çalışmadığı sürece nasılsa bir iklimlendirme yapmayacaktır kolay gelsin

iskendercilce ' Alıntı:
Herkeze tesekkurler . Bende birsey eklemek istedim . Fancoillerde ollmasa bile klima santrallerinde hem isitma hem sogutma yapilabilir ve bazen bunu gerektiren sartlar olabilir . Havadaki nemi alma gibi
doğru söylüyorsun yapılabilir ancak fan coillerde de yapılmak zorunda kalınabiliyor hastaneler buna en belirgin örnek olacaktır her ortamda ayrı bir iklim sağlamak zorunda kalabiliyorsunuz

engineerfire35 ' Alıntı:
Bilgiler için teşekkürler arkadaşar bizim işletmede bulunan fancoiller on/off çalışma sistemine sahip 4 borulu selenoid vana termostattan kumanda alıyor selenoid vana kapatsada fan çalışmaya devam ediyor bu sistem sizce doğrumu fanında durması gerektiğini düşünüyorum
Saygılar
termostatın 4ile 5 jump yapılıysa fan manuel olrak devreye alınır vanayla acıp kapamak için 3ile 5 jump yapmak lazım o zaman vanayla beraber devreye girer ve çıkar

termostatın 4ile 5 jump yapılıysa fan manuel olrak devreye alınır vanayla acıp kapamak için 3ile 5 jump yapmak lazım o zaman vanayla beraber devreye girer ve çıkar
merak ettim 4ile5 veya 3-5 in ne oldugun nasıl bilyorsun her marfa termostata farklılık gösterir.Fan konusu tabiki fan durmalıdır en azından antalyadaki otellerin %99 u öyle

benim evdeki fan coil termostatları "eberle"nin KLR - E 527 24 modeli. kablolama diyagramlarını gönderecektim fakat siteye resim gönderilemiyor sanırım. Yardımcı olabilecek arkadaşlara mail atabilirim.

Aynı problem bende de var.
3 kademeli fan hızı seçimi var termostat üzerinde fakat en düşükteyken bile ses beni rahatsız ediyor. Ayrıca istenilen sıcaklığa ulaşılıp motorlu vana sıcak suyu kapattığında bu kez fan üzerime soğuk hava üflüyor. Bu sebeplerden dolayı ben de vana kapandığında fanın durmasını istiyorum.
Nasıl yapacağımı bilen var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,041
Son üye
mehmetozadam82

Yeni konular

Geri