Mission 707 kabinler için tweeter tavsiyesi

Yunus abi senin tweeterleri gördüm gayet güzeller. Muhtemelen bende onlardan alacağım. Crossover 2700hz lerde kesime gidiyor. Ben şimdilik crossover tweeter çıkışını elimdeki eski kabinlere bağladım missionlarinda tweeter çıkışlarını körledim. Şimdilik idare ediyorum. Bu arada elime bitane çok temiz westra kw-160-1398 hop geçti bundan bir sub kabin yapmayı planlıyorum eğer @Mr_YAMYAM abim uğraşmak isteyipte yol gösterirse. Mission 707 lerin subları daha büyük olmasına rağmen westra in kabin siz haldeki tok bass sesi onlardan daha sipirdek :)
Elinde çift olarak varsa birer tiz de ayarlarsan belki bookshelf kabin yapabilirsin ama ne yazık ki @Mr_YAMYAM hocanın dediği gibi çok alt frekansları alamazsın. Ekte bu hoparlörün kabin yapımı için gerekli bazı özelliklerini iliştirdim.

Ekli dosyalar

• westra-kw-160-1398-8-ohma-bas-zvucni-driveri-2-kom-slika-119184736.jpg
    westra-kw-160-1398-8-ohma-bas-zvucni-driveri-2-kom-slika-119184736.jpg
    42.2 KB · Görüntüleme: 9
Bu tür videoları görünce cin cıfırt oluyom.
Çok iyi üfürmüş. Zaten işin tekniğinden bahseden yok ki you tub da.
4 tene tahtayı bir araya getiren GABİN yaptım diye ortalıklarda geziyo.
Millet de bu videoları seyredip sadece ağzını şapırdatıyo :D
Şimdi bu herife VAS ve THIELE SMALL PARAMETER nedir diye sorsak herif küfrediyor sanır :p

Şimdi bu herife VAS ve THIELE SMALL PARAMETER nedir diye sorsak herif küfrediyor sanır :p
45 derece açılı kesim yapsa dağılırdı o sunta su yemiş sunta kullanmıyorduk 18mm altı da işe yaramıyor...

Elinde çift olarak varsa birer tiz de ayarlarsan belki bookshelf kabin yapabilirsin ama ne yazık ki @Mr_YAMYAM hocanın dediği gibi çok alt frekansları alamazsın. Ekte bu hoparlörün kabin yapımı için gerekli bazı özelliklerini iliştirdim
Elimde tek mevcut malesef. Bir adette xw 165-1398 8 ohm var teknik özellikleri kgit üzerinde yakın olsada tonlamada fark var.
Aslında amaç zaten tekniği bilen birinden teknik öğrenmek. Bilginin paylaşılması ve meraklılar için bir kılavuz oluşması. Yoksa youtubede dediğiniz gibi tonla video var. 27 litre kabin istiyor 8 ohm olan. Fakat önemli olan litreyi tutturmak değil sadece sizin paylaşımlarda takip ettiğim kadarıyla. Zaten dediğim gibi eldeki hopun kapasitesi belli. Maksat konu olsun bilgi paylaşılsın :)

Son düzenleme:
Elimde tek mevcut malesef. Bir adette xw 165-1398 8 ohm var teknik özellikleri kgit üzerinde yakın olsada tonlamada fark var.

Aslında amaç zaten tekniği bilen birinden teknik öğrenmek. Bilginin paylaşılması ve meraklılar için bir kılavuz oluşması. Yoksa youtubede dediğiniz gibi tonla video var. 27 litre kabin istiyor 8 ohm olan. Fakat önemli olan litreyi tutturmak değil sadece sizin paylaşımlarda takip ettiğim kadarıyla. Zaten dediğim gibi eldeki hopun kapasitesi belli. Maksat konu olsun bilgi paylaşılsın :)
27 litre infinitive baffle kabin için minumum iç hacimdir. Bass reflex yapılacaksa rezonans frekansına göre kabin ebatları daha da büyür.
Yani o hoparlöre kabin yapılacaksa 20 kiloluk GAZ tenekesinden biraz daha büyük olmalı, ayrıca kabin içi izolasyon sağlanmalı ve kabin içi havası hoparlörün efectif membran bilmem nesi kadar emilmelidir.
Ancak bu şartlarda free air rezonans frekansına yaklaşılabilir.

Teşekkürler hocamMuhtemelen bu hafta içinde ufak ufak yapımına başlayacağım. Buraya ekleme yaparım duruma göre. Şu videoda söylediğiniz bir takım terimlerin açıklamalarını yapmış bir vatandaş. Bilgilendirici bir içerik olmuş
Part 2

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri