hobi cnc yapıyorum yardım

soner555

Üye
Byu 110*90 ve yüksekliği 45 cm olacak şekilde bircnc yapmayı düşünüyorumsize çok sorum var
1.hareketi lineer kızak ve vidalı mil ile yapmayı düşünüyorum doğrumudur

2. 23 nm 5 amper step motoru kullamcam sizce hangi tür step motoru kullanmam gerek

3.step motor sürücüsü olarak hangi modeli kullanmam gerek

4.cnc kontrol kartı olarak ne kullanmam gerek

Ekli dosyalar

• Screenshot_2015-08-10-21-43-58.png
    Screenshot_2015-08-10-21-43-58.png
    379.9 KB · Görüntüleme: 49
step motor seçimi makinenin kasası ve işleyeceğin malzemeye göre seçilir
forumda defalarca söylendi, tartışıldı...
bir arama tuşuna bakar

1-23nM ile Nema 23 stepper motoru kasteddiniz sanırım.Ben bahsettiğiniz ölçülere yakın bir cnc için Nema23 2.2NM 3A stepper motor kullanıyorum.
2-Tamamen duygusal.
İster tek tek sürücü alır bir kontrol kartı ile kullanırsın(pahalı ama kaliteli olan)
İster onboard kontrol kartı ve 3 eksenden başlayan sürücü kullanırıs.(ekonomik olan hoby içinse mesala)
3-Bu sorunun cevabı2 de verildi.

Okeymi;
Çok acil diyen ama online olmayan arkadaşım.

Ben 118 acil cnc servisi aradım. Ambulans gelip bütün malzemeleri olay yerine getirecek...

Neyse

Durumu şöyle değerlendir, bulabildiğince google üzerinden araştırma yap, insanlar ray, araba, kızak, vidalı mil, kramayer, dişli, kayış, vs ne kullanmışlar öncr bir tart ölç biç. Malzeme listeni oluştur. Mesela o ebatlara göre düşün buraya kaçlık kızak kullanayım de, ama elle tutulur bir tasarım yap, bilgisayar ortamında çiz vidalarınıda çiz.. Yoksa vidayı sıkarlen karşıdakine denk gelebiliyor. Başıma geldi, sonra gücüne kuvvetine bak be işlerim ben bunla diyede sor kendine, ona göre plexi glass işliycem ama bence buraya 30luk kızak araba olsun dersen olmaz israf olur (daha önce böyle teklifle gidince dövdüler) sonra güçlü olsun nah şuraya koskocaman step motor koyayım dersen gene olmaz.. Beklentin 0.001 hassasiyet olmasın en azından öyle bişi yok.. Beklentin benim işime ne yarar olsun.. Sigmaşardan aluminyumşardan dökümlerden mdflere kadar düşen biri olarak anahtar kelimeyi sana söyliyeyim, tamamen duygusal.

Şu cnc kontrol kartı iş görürmü

Ekli dosyalar

• Screenshot_2015-08-11-13-47-24.png
    Screenshot_2015-08-11-13-47-24.png
    387.4 KB · Görüntüleme: 39
Benim fikrim once bütçene bak daha sonra ne yapacağına nasıl bir tezgah oluşturacağına karar ver gerisi çorap söküğü gibi geliyor zaten. kontrol kısmını daha sonraya bırak

ben de esasında bundan yapmak istiyorum. maliyeti nedir bunun?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,375
Kullanıcılar
450,249
Son üye
Okanuzunoglu

Yeni konular

Geri