Hidroelektrik Santralleri

Merhaba arkadaslar,
Biz ailece Almanya da ticaretle ugrasiyoruz ve Türkiyede bir HES projesi gerceklestirmek istiyoruz.Su anda elimizde proje yok ve proje ariyoruz.KIm bize bu konuda yardim edebilir?

ben HES üzerine proje ve danışmanlık firmasında çalışmaktayım. elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
francis tipi türbinlerin genelde verimleri kaç oluyor bilen varmı 21mt düşü ve 5,5 m3/sn debimiz var ve 2x460 kva alternatörlerimiz var bizim verimimiz 0,63 falan çıkıyor birde ilk devreye girişte verim yüksek sonra git gide güç düşüyor gerçi bu konuyu alternatörde güç düşmesi konu başlığı altında sormuştum ama cevabına ulaşamadım yani bu türbinlerin karakteristikleri nasıldır bilgili arkadaşların yaRDIMLARINI BEKLİYORUM

francis tipi türbinlerin genelde verimleri kaç oluyor bilen varmı 21mt düşü ve 5,5 m3/sn debimiz var ve 2x460 kva alternatörlerimiz var bizim verimimiz 0,63 falan çıkıyor birde ilk devreye girişte verim yüksek sonra git gide güç düşüyor gerçi bu konuyu alternatörde güç düşmesi konu başlığı altında sormuştum ama cevabına ulaşamadım yani bu türbinlerin karakteristikleri nasıldır bilgili arkadaşların yaRDIMLARINI BEKLİYORUM

sorunuzun tam cevabını veremicem ama sanırım türbin seciminiz yanlış

40-50m kadar olan düşülerde kaplan
50-300m kadar olan düşülerde francis
300ve fazlası için pelton türbin

sizin düşünüz 21m bu durumda en yakın kaplan var ama onda düşü yüksekliğinin yetersiz kalıyor.

sizin generatörleriniz görünür gücünü bulursak
cosfi değerini bilmiyorum o yüzden 0,80 kabul ediyorum

P=9,8xQxh
P=9,8x5,5x21
P=1131,9kw

sizde 2 generatör var
P/2=1131,9/2=565,95kw

görünür güç ise;
S=565,92/0,80
S=707,43 KVA

türbinin ve generatörün verimlerini biliyorsanız verdiğim formülü kullanıp barajdan elde ettiğiniz gücü bulabilirsiniz

P=9,8 x Q x h x Ntür x Ngen =........KW

9,8= sabit sayı
Q= suyun debisi (m3/san)
h=düşü yüksekliği
Ntür=türbinin verimi
Ngen= generatörün verimi

francis tipi türbinlerin genelde verimleri kaç oluyor bilen varmı 21mt düşü ve 5,5 m3/sn debimiz var ve 2x460 kva alternatörlerimiz var bizim verimimiz 0,63 falan çıkıyor...
Türbin imalatçısı size düşü-verim grafiği vermiştir. Vermediyse isteyin. Verim tam olarak düşü ve debiden hesaplanmaz. Türbindeki kaçaklar, ayar kanatlarının açısı, çark kanat açıları, kuyruk suyu güzergahının yapısı vs. gibi çok komplex etkenler verimi etkiler.

türbin aldığınız firma ile yaptığınız kontratta garanti edilen verim değeri belirtilmedi mi? ayrıca firma size verim eğrisini vermedi mi? bunun dışında debiden eminseniz ve herhangi bir başka dış etken yoksa belirttiğiniz verim değeri bir sorun olduğunu kanıtlamakta. 10 MW'ın üzerindeki türbin verimleri %93'lere ulaşırken 460 kVA'lık türbinin veriminin de %90'a yakın bir değer olması beklenir.....

türbin aldığınız firma ile yaptığınız kontratta garanti edilen verim değeri belirtilmedi mi? ayrıca firma size verim eğrisini vermedi mi? bunun dışında debiden eminseniz ve herhangi bir başka dış etken yoksa belirttiğiniz verim değeri bir sorun olduğunu kanıtlamakta. 10 MW'ın üzerindeki türbin verimleri %93'lere ulaşırken 460 kVA'lık türbinin veriminin de %90'a yakın bir değer olması beklenir.....

valla elimizde çok fazla teknik döküman yok sadece mekanik montaj projeleri var
türbinim çin malı imalatçı firmayla irtibatibatımız da zor gibi

sorunuzun tam cevabını veremicem ama sanırım türbin seciminiz yanlış

40-50m kadar olan düşülerde kaplan
50-300m kadar olan düşülerde francis
300ve fazlası için pelton türbin

sizin düşünüz 21m bu durumda en yakın kaplan var ama onda düşü yüksekliğinin yetersiz kalıyor.

sizin generatörleriniz görünür gücünü bulursak
cosfi değerini bilmiyorum o yüzden 0,80 kabul ediyorum

P=9,8xQxh
P=9,8x5,5x21
P=1131,9kw

sizde 2 generatör var
P/2=1131,9/2=565,95kw

görünür güç ise;
S=565,92/0,80
S=707,43 KVA

türbinin ve generatörün verimlerini biliyorsanız verdiğim formülü kullanıp barajdan elde ettiğiniz gücü bulabilirsiniz

P=9,8 x Q x h x Ntür x Ngen =........KW

9,8= sabit sayı
Q= suyun debisi (m3/san)
h=düşü yüksekliği
Ntür=türbinin verimi
Ngen= generatörün verimi

bahsettiğiniz düşüye göre türbin seçimleri doğru fakat 500kW'ın altındaki türbinler mikro türbin olarak adlandırılmakta ve seçimleri genellikle bu tabloya göre yapılmamaktadır. türbinler mikro, mini, small, large olarak ayrı ayrı gruplandırılmaktadır. türbinin önce hangi gruba girdiği, sonra da tipi belirlenir.

valla elimizde çok fazla teknik döküman yok sadece mekanik montaj projeleri var
türbinim çin malı imalatçı firmayla irtibatibatımız da zor gibi
İmalatçı DEC ise size yardımcı olabilirim. HESlerle ilgili Genel Müdür yardımcısı şu an msn mde online.

bahsettiğiniz düşüye göre türbin seçimleri doğru fakat 500kW'ın altındaki türbinler mikro türbin olarak adlandırılmakta ve seçimleri genellikle bu tabloya göre yapılmamaktadır. türbinler mikro, mini, small, large olarak ayrı ayrı gruplandırılmaktadır. türbinin önce hangi gruba girdiği, sonra da tipi belirlenir.

mesajımın başında da berlirtiğim gibi tam bir bilgiye sahip değilim o yüzden bildiğimi yazdım ki diğer cevap yazacak arkadaşlar da fikir vermesi açısından

mesajımın başında da berlirtiğim gibi tam bir bilgiye sahip değilim o yüzden bildiğimi yazdım ki diğer cevap yazacak arkadaşlar da fikir vermesi açısından

benim size laf atma gibi bir düşüncem yoktu. lütfen alınmayın. ben de bildiğimi paylaştım. saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri