Hidroelektrik Santralleri

merhaba atakan bey..
bende bir gaz türbininde çalışıyorum.meslekte yeniyim.asıl mesleğim hes.hes mezunuyum.1 yıl heste çalıştım.3 yılda gaz motrunda (kojende) çalılştım.şimdi ise gaz türbinindeyim.ama gaz türbini hakkında bir bilgim yok.sadece büyük bakımına girdim.a dan z ye söktük.gördüm.işletmesi hakkında bilgim yok içerikli olarak.sistemimizde ada moduda var.ama ada modu nu kaldıracaklar.şebeye bağlanacağız.
bana gaz türbini hakkında yardımcı olabilirmisiniz.frame 6001 b modeli.ge marka.
******@gmail.com
******@hotmail.com

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşlar paylaşımlarınız harika. anattıklarınız çok faydalı bilgiler.
yapılan açıklamlarla ilgili tecrübeli bir arkadaşımız bu sistemin çalışma prensibini detaylı açıklaybilirse çok sevinirim.veya şöyle bir çalışma yapabiliriz, konusunda bilgis olan arkadaşlar kademeli olarak konuları yükleyebilirlerse de güzel olur diye düşünüyorum. örnek olarak sırasıyla

suyun akışının başlaması ile akan suyun nasıl kontrol eildiği,
türbinin dönmesine kadar olan aşamadaki plc nin mekaniğe yol vermesi,
türbinin dönmesi ile üretilen enerjinin kontrolu ve istenen değerde nasıl tutulduğu,
su seviyesini azalmasıyla türbinin nasıl çalışacağı veyaçalışmayacağı,
plc kontrolü ile sistemin çalışma diyagramı(mekanik kontrolu) nasıl yapıldığı

bu konulara sırayla değinerek anlatılır veya dosya paylaşımı ypılırsa çok olumlu olacağı kanaatindeyim.
yeterli bilgim olmadğından yanlış bilgilendirmek istemiyorum. bilgi ve deneyimlerini paylaşcak arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler.
saygılar

keban barajında hangi tip türbin kullanılıyo acaba kaplan mı, francis mi, pelton mu??

bide boyutları nedir acaba durdurma sisteminden bahsedermisiniz??

Bende lm 6000 ve turbomach gaz türbini işletmesi hakkında biraz türkçe döküman mevcut istersen gönderebilirim

arkadaşlar tecrübeli bir arkadaş bana basit bir dille yardımcı olursa sevinirim; sorum şu ulusal şebekede enerji açığı veya fazlası olup olmadığı nasıl anlaşılıyor ve elektrik santrallerinde aktif ve reaktif yük nasıl kontrol ediliyor. şimdiden teşekkür ederim

arkadaşlar biraz daha ayrıntıya girersek sevinirim tecrübeli arkadaşların dikkatine

santraller arası iletişim var kimin açığı varsa bildiriyo enyakın santral güçü fazla değilse enerji akışı sağlıyo tam emin değilim ama Şebeke kabloları ile haberleştiğini hatırlıyorum ustalar daha ii bilirler tabi

safur kardeş elindeki dökümanları bizimle paylaşırsan sevirim

ülkenin değişik yerlerinde yük tevzi merkezleri var.bu merkezler başka bir yük tevzi merkezine sorumlu ve bağlı.sistemde yüksek gerilim hatlarında power linecarrier denen cihazlar yoluyla ve diğer iletişim imkanlarıyla haberleşiliyor. Türkiye'deki 39.8 bin mW kurulu gücün 33.5 bin mW'lık bölümünün dahil olduğu sistem sayesinde, hangi saatte nerede, ne kadar elektrik tüketildiği, nerede arıza olduğu anlaşılıyor. Şebekenin beyni sayılabilecek merkez, saatlik, günlük, aylık ve yıllık üretimler ile tüketimleri takip edip dengeleme sistemiyle sorunların giderilmesin sağlıyor. Merkezdeki uzmanlar, bir sonraki günkü elektrik tüketim talebini yüzde 99'luk bir doğrulukla tespit ediyor.yani enterkonnekte sistemimizi yük tevzi merkezi kontrol ediyor.
kolay gelsin.

korkmaz_design ' Alıntı:
santraller arası iletişim var kimin açığı varsa bildiriyo enyakın santral güçü fazla değilse enerji akışı sağlıyo tam emin değilim ama şebeke kabloları ile haberleştiğini hatırlıyorum ustalar daha ii bilirler tabi

ENERJİ NAKİL HATLARI ÜZERİNDEN İLETİŞİM

Yüksek gerilim şebekelerinde; santralar, trafo merkezleri, yük tevzi merkezleri arasında Y.G
enerji nakil hatları üzerinden 35-490 Khz üzerinden yüksek frekans ile bir çok kanaldan iletişim
sağlayan cihazlara kuranportör cihazları denir.

LAYN TREP (HAT TIKACI): Enerji nakil hattının herhangi bir fazı üzerinden seri olarak
bağlı sepet biçiminde bir bobindir. Y.frekansının Y.gerilim devresine engel olur,aynı zamanda
herhangi birtoprak arızasında Y. Frekansı toprağa geçirmez.

KAPLİN KAPASİTÖR: Bunlarda;layn terpin aksine y.frekansının enerji nakil hattına
girmesini,y.gerilimin ise kuranportör cihazına girmemesini sağlar.

TUNER (Kuplaj Bobini): Kaplin kapasitörün hattaki kapasitif etkisini giderir.

OTO TRAFOSU: Hat empedansı ve cihaz empedansını birbirine uydurarak max.güç sağlar.

SIZDIRMA BOBİNİ VE PARAFUDUR: Hattın korunmasını sağlarlar.Sızdırma bobini aynı
zamanda 50Hz lik normal frekansı topraklar, yüksek frekansın yolunu kesmez.

[Alıntıdır...]

İletim sisteminde veri ve ses iletişimi kuranportör ve fiber optik iletişim sistemleri ile yapılır. Ayrıca, ihtiyaç duyulan durumlarda Türk Telekom A.Ş.’nin kiralık iletişim kanalları kullanılır. Yönetimsel Kontrol ve Veri Toplama Sistemi (Scada) ile veri toplamak amacıyla, transformatör merkezleri ve üretim tesislerine Uzak Terminal Birimleri (RTU) konulur. TEİAŞ’ın transformatör merkezleri, üretim tesisleri ve Milli Yük Tevzi Merkezi/Bölgesel Yük Tevzi Merkezleri arasındaki ses iletişimi için özel bir telefon sistemi kullanılır.

Elinizdeki mevcut dökümanları paylaşırsanız sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri