Hayatımda gördüğüm en ilginç arıza

Herkese iyi aksamlar,bir evin elektrik arızasına gittim ve saatlerce uğraşmama rağmen çözemedim trifaze kaçak akım rölesinin çıkışından 3 fazla tek tek nötürü ölçtüm 220v ama 6 sigortadan 3 sigorta var bunlardan 2 tanesini açınca notr faz arası 360v oluyor diğer 1 tanesini açtımmı o sigortada nötr faz arası 160v oluyor her buata baktm bildiğim tüm.yontemleri denedim bu arada kaçak akım sağlam nötr ve toprağı değdirince kacak atıyor

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Buna hırçın bir abimiz üç öküz teorisi diyor :) Eğer bir fazda oluşacak bir arıza sonucu koruma devreleri açma yapmazsa - Allah muhafaza - ya da nötr hattında kopma olursa nötr noktası kayacağı için oluşacak yeni nötr noktasında iki faza ait gerilimler yükselirken bir faza ait gerilimde düşme gözükür . Gördüğünüz durum budur .

Buna hırçın bir abimiz üç öküz teorisi diyor :) Eğer bir fazda oluşacak bir arıza sonucu koruma devreleri açma yapmazsa - Allah muhafaza - ya da nötr hattında kopma olursa nötr noktası kayacağı için oluşacak yeni nötr noktasında iki faza ait gerilimler yükselirken bir faza ait gerilimde düşme gözükür . Gördüğünüz durum budur .

Bir fazdaki arızanın dengesizliğe etkisi azdır da(Hoş yüklenmeye göre değişir), Nötr koparsa işte o zaman öküzler ipi kopmuş boğalara döner :D

Bir fazdaki arızanın dengesizliğe etkisi azdır da(Hoş yüklenmeye göre değişir), Nötr koparsa işte o zaman öküzler ipi kopmuş boğalara döner :D
Arızadan kastım faz toprak kısa devresinde koruma devrelerinin açmaması . Fazın birinin hiç olmadığını bile gördü gözlerim :)

Evet mesela Y.G. sigortalarından birinin atması çok uyuz bir durumdur.

Bununla ilgili birçok meslektaşımızın kafasının karıştığı bir nokta var.Yuksek gerilim tarafında sigorta atınca yada herhangi bir nedenle 1 faz eksik gelince 1 fazın eksik geleceğini zannediyorlar.Yada iki faz eksik olma durumunda a.g tarafında iki fazin eksik birinin tam olması gerektiğini söyleyen eleman lara çok rastladım.Gercekte ise 1 faz eksikliğinde (o.g) tarafı sekonder tarafta bir faz tam iki faz düşük eğer iki faz eksik ise a.g tarafi tamamen enerjisizdir.

Bununla ilgili birçok meslektaşımızın kafasının karıştığı bir nokta var.Yuksek gerilim tarafında sigorta atınca yada herhangi bir nedenle 1 faz eksik gelince 1 fazın eksik geleceğini zannediyorlar.Yada iki faz eksik olma durumunda a.g tarafında iki fazin eksik birinin tam olması gerektiğini söyleyen eleman lara çok rastladım.Gercekte ise 1 faz eksikliğinde (o.g) tarafı sekonder tarafta bir faz tam iki faz düşük eğer iki faz eksik ise a.g tarafi tamamen enerjisizdir.
Bu bahsettiginden farklı olarak trafonun sekonder tarafında fazlar arası gerilimle beslenen küçük güçlü bir besleme trafosunun yandığında ve koruma devrelerinin açmadiginda da fazların birinin hepten kaybolduğunu gördük .

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri