Nötür kompası sonucu aboneler üzerine düşen gerilimler

emodiyator

Profesyonel Üye
Arkadaşlar detaylı bir çalışma yaptım nötür kopmasıyla ilgili bir çok meslektaşımızın olayı yanlış yorumladığını ve bu konuda bir çok eksiğin olduğunu gördüm resimli örneği foruma yüklemek istedim .

Nötr kopması dengesiz yüklenme.jpg

değerler.jpg

Görüldüğü gibi kopma anında düşük güç tüketen bulunan abonelere yüksek voltaj yüksek güç çeken aboneye ise düşük voltaj düşmüştür.Resimdeki abonelerde kaçak akım olsa bile devreyi açmayacaktır.Fakat burada ki açmama olayı nötür kopmasından dolayı tehlikeli gerilim oluşması sonucu açmaması durumundan bahsediyorum.Yoksa nötür koptuğu halde yine faz-toprak arası kaçak akım olursa röle yine devreyi açar.Resimdeki olayda nötür kopması durumunda giren çıkan akım eşitliği bozulmadığını anlatmak
için devreyi açmaz dedim.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Nötr olmasa bile , kaçak akım tabiki açar.Elektrik motor devreleri buna örnektir.

Son düzenleme:
Nötr olmasa bile , kaçak akım tabiki açar.
Elektrik motor devreleri buna örnektir

Ben şekildeki durum için açmaz dedim.Tabiki bu durumda faz-toprak teması sonucu role yine açacak tır.Yani bazı meslektaşlar nötür kopunca kaçak akim devreyi keser aboneyi korur gibi laflar ediyor buna istinaden söyledim

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri