Havadaki su buharı miktarının sıcaklığa göre maksimum değeri ve nemin azaltılması

Sevgili arkadaşlar bu nem konusuna noktayı koyalım
Şöyleki;
-Dışardan aldığınız bağıl nemi yüksek bir havayı direk ısıtmak suretiyle bağıl nemini düşürürsünüz .

- Bu işlem sırasında Havanın içinde bulunan su kütlesinin miktarı değişmez

- Eğer yaz işletmesinde dış sıcaklık yüksek , nem fazla ise . Bu havayı önce istenilen hava sıcaklığından daha da fazla soğutmak suretiyle mutlak nemini düşürmek , sonra da ısıtmak suretiyle şartlandırmak gerekir .sadece soğutma yaparak mahale verirseniz bu durumda mahal de yüksek nemli bir ortam oluşturursunuz.

Değerli arkadaşımızın aşağıda yazdıklarında bir ifade yanlışlığı var . Ya da klavye sürçmesi diyelim "% 100 taze ve soğuk hava içerisinde sizin isteğinizin üzerinde nem oranı var ise ki var dış hava nem oranı % 87 diyorsunuz ve sizin istediğiniz nem oranı % 50 dolayısı ile dışarıdan aldığınız havanın önce nemini düşürmeniz gerekiyor"

Bi havayı ısıttığımızda bağıl nemi düşüyorsa ve bu örnekteki veriler için ise yazdıklarımız Havanın nemini düşürmemiz gerekmiyor.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Evet Havanın bağıl nem i düştü / Mutlak nemi ise aynı kaldı

sayın haldun1 bu cevabı ben yazacaktım ama baktım siz yazmışsınız gerek kalmadığı için tebessüm ettim yanlış yazdığınız bir durum yok
konunun başlangıç noktasından geldiğimiz safha içerisinde ki yazılanları detaylı incelerseniz yazdıklarım daha anlaşılır olacak
burada kısıtlı imkanlar ile anlaşmaya çalıştığımız için anlatmak istediklerimiz eksik veya yanlış anlaşılıyor.
hava sıcaklıkları farklı gramlarda su barındırır mesele bu değil en azından yazılanlardan benim anladığım bu değil

mahalin istenilen sıcaklığı ve istenilen nem oranı belli ise ve mahale gönderdiğiniz ve ihtiyacınıza uygun sıcaklıktaki havanın içerisinde bulunan nem miktarı fazla ise sıcaklığından memnun olduğunuz ama nem oranı fazlalığından şikayet ettiğiniz havadaki nem oranını önce bulunduğu sıcaklıktan aşağı soğutarak içerisinde barındırdığı su buharını azaltıp
sonra tekrar aynı sıcaklığa yükseltmeniz gerekiyor
veya havanın sıcaklığı isteğinize uygun ama nem oranı düşük ise
bu defa istediğiniz oran nisbetinde havaya nemlendirme uygulamanız gerekmektedir dedim...
burada tuhafıma giden dışarıdan alınan örnek hava ve örnek nem miktarıydı !
dış hava sıcaklığı ve nem oranı dünyanın hiçbir yerinde sabit kalmayacağı için bu uygulamanın yapılacağı coğrafi bölgenin meteorolojik verileri doğrultusunda en düşük dış sıcaklık ve en yüksek nem oranları baz alınarak ısıtılmak istenen mahalin fiziki konumları doğrultusunda ihtiyaç duyulan ısıtma kapasitesi belirlenmesi gerektiği yönünde yazdım.
yani dış sıcaklık 14 C değilde 22C olur nem oranıda % 90 olur ise kurulacak sistem yanlış tasarlanmış olur...

sayın haldun1 bu cevabı ben yazacaktım ama baktım siz yazmışsınız gerek kalmadığı için tebessüm ettim yanlış yazdığınız bir durum yok
konunun başlangıç noktasından geldiğimiz safha içerisinde ki yazılanları detaylı incelerseniz yazdıklarım daha anlaşılır olacak
burada kısıtlı imkanlar ile anlaşmaya çalıştığımız için anlatmak istediklerimiz eksik veya yanlış anlaşılıyor.
hava sıcaklıkları farklı gramlarda su barındırır mesele bu değil en azından yazılanlardan benim anladığım bu değil

mahalin istenilen sıcaklığı ve istenilen nem oranı belli ise ve mahale gönderdiğiniz ve ihtiyacınıza uygun sıcaklıktaki havanın içerisinde bulunan nem miktarı fazla ise sıcaklığından memnun olduğunuz ama nem oranı fazlalığından şikayet ettiğiniz havadaki nem oranını önce bulunduğu sıcaklıktan aşağı soğutarak içerisinde barındırdığı su buharını azaltıp
sonra tekrar aynı sıcaklığa yükseltmeniz gerekiyor
veya havanın sıcaklığı isteğinize uygun ama nem oranı düşük ise
bu defa istediğiniz oran nisbetinde havaya nemlendirme uygulamanız gerekmektedir dedim...
burada tuhafıma giden dışarıdan alınan örnek hava ve örnek nem miktarıydı !
dış hava sıcaklığı ve nem oranı dünyanın hiçbir yerinde sabit kalmayacağı için bu uygulamanın yapılacağı coğrafi bölgenin meteorolojik verileri doğrultusunda en düşük dış sıcaklık ve en yüksek nem oranları baz alınarak ısıtılmak istenen mahalin fiziki konumları doğrultusunda ihtiyaç duyulan ısıtma kapasitesi belirlenmesi gerektiği yönünde yazdım.
yani dış sıcaklık 14 C değilde 22C olur nem oranıda % 90 olur ise kurulacak sistem yanlış tasarlanmış olur...

Çok haklısınız. Bu tür mevzular burada yazma ile çok anlaşılır olmuyor. Aynı şeyi konuşuyoruz ama meramımız tam anlaşılamıyor . Ama bu vesile ile hemmuhhemtek@ arkadaşımız Elk Müh olmasına rağmen bu noktadan sonra psikometri konusunda alır başını gider :) Maksat hasıl oldu yani
Iyi Akşamlar

Burada
Çok haklısınız. Bu tür mevzular burada yazma ile çok anlaşılır olmuyor. Aynı şeyi konuşuyoruz ama meramımız tam anlaşılamıyor . Ama bu vesile ile hemmuhhemtek@ arkadaşımız Elk Müh olmasına rağmen bu noktadan sonra psikometri konusunda alır başını gider :) Maksat hasıl oldu yani
Iyi Akşamlar

syn @Haldun1 ; Enerji yöneticiliği sertifikam olması nedeniyle psikrometri konusu tamamen yabancı olduğum bir konu değil. Ancak tabiki bir makina mühendisi gibi sistemi tasarlamam söz konusu olmadığından bazı inceliklerine sizin kadar vakıf olma durumum da yok. Belki siz konunun anlaşılacak düzeye kadar anlatılıp neticelendiğini düşünüyorsunuz. Sayenizde biraz ilerlediğimi, ancak kafamdaki bazı soruları cevaplayacak yeterliliğe ulaşamadığımı söyleyebilirim.

Bu yüzden biraz daha yardımınıza ihtiyacım var.

Bildiklerimizi karşılıklı paylaşırız herzaman inşallah ama serkan_48@ arkadaşımızın linklerini verdiği dökümanları iyice incelemenizi öneririrm. 1 yıl kadar önce tesadüfen internette rastgelmiş ve okumuştum. Son derece açık ve anlaşılır hazırlanmış dökümanlardı.

Örnek bir santral üzerinden sorularıma devam edeyim. Görüldüğü üzere ve benim gördüklerimde havanın ilk karşılaştığı serpantin ısıtıcı serpantindir. Yukarıdaki anlatımlarda, eğer havanın nemi yüksek ise önce soğutularak neminin alınmasından, sonrasında ise ısıtılarak istenilen sıcaklık ve nemde hava elde edilmesinden söz ettik.

Bu durumu gerçekleştirmek için ısıtıcı ve soğutucu serpantinin yer değişmesi gerekmez mi?
Yani nemi düşürmek için, havanın önce soğutucu serpantinle, sonra ısıtıcı serpantinle karşılaşması gerekmez mi?

Mevcut santraller bu şekilde olduğuna ve sistem çalıştığına göre demekki nemi almayı gerektirecek durumlar oluşmuyor mu diyeceğim?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri