Havadaki su buharı miktarının sıcaklığa göre maksimum değeri ve nemin azaltılması

http://www.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/bf78b8a837f83e0_ek.pdf?tipi=2&turu=X&sube=13

Bence bu dökümanı bir okuyun derim . Sonra yine tartışırız üzerinde
Kışta bağıl nemi alırken, yazda kuru ve yaş termometre sıcaklığını almış. Neden yaz içinde bağıl nemi almamış.?

Referans noktası dediğimiz nokta hep sabit bir nokta mıdır? ve açıklaması nedir?

Üfleme sıcaklığının 15 derece olmasında dış havanın etkisini anlamadım. Sadece grafikte dış havanın yeri işaretlenmiş.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ben size linki verdim ama içeriğine dikkatli bakmadım ezberimde değil yarın İnş gün içerisinde bakarım

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Örnek bir santral üzerinden sorularıma devam edeyim. Görüldüğü üzere ve benim gördüklerimde havanın ilk karşılaştığı serpantin ısıtıcı serpantindir. Yukarıdaki anlatımlarda, eğer havanın nemi yüksek ise önce soğutularak neminin alınmasından, sonrasında ise ısıtılarak istenilen sıcaklık ve nemde hava elde edilmesinden söz ettik.

Bu durumu gerçekleştirmek için ısıtıcı ve soğutucu serpantinin yer değişmesi gerekmez mi?
Yani nemi düşürmek için, havanın önce soğutucu serpantinle, sonra ısıtıcı serpantinle karşılaşması gerekmez mi?

Mevcut santraller bu şekilde olduğuna ve sistem çalıştığına göre demekki nemi almayı gerektirecek durumlar oluşmuyor mu diyeceğim?

sayın hemmuhhemtek yukarıdaki klima santralinin PC ekranına taşınmış kumanda ve bilgi paneli olduğunu anlıyorum yanlış anladıysam lütfen düzeltin.
klima santrallerinde hava önce ısıtma serpantininden geçirtilir bunun sebebi ise.
1- hava önce soğuk su serpantinine girecek olursa soğuk kış günlerinde 0 C altındaki sıcaklıklarda soğutma bataryası içerisinde durağan su olacağından soğutma bataryası donarak patlar.
2-klima santrali yaz konumunda çalışırken ise
hava önce soğutma serpantinine sonra ısıtma serpantinindeki sukunet içerisindeki su ile karşılaşacağından ve soğumuş hava ısıtma serpantin sıcaklığından soğuk olduğu için hava üzerindeki soğukluğun bir miktarını ısıtma bataryasının içerisindeki suyu soğutarak enerji kaybına sebep olur.

dolayısı ile örnek verdiğiniz pc ekran bilgilerinde standart ısıtma ve soğutma amaçlı dizayn edilmiş bir santral görünmekte ve serpantin yerleri doğru
sizin örnek santralinizi dahada detaylandırarak tasarlanmış modelleri var
mesela dışarıya 22C civarı hava atıyor dışarıdan aldığı havayı 14C kabul ediyorum
bu santrale ısı geri kazanım konulabilir
ısı geri kazanım aleminyum veya freon akışkanlı olur ise % 30-40 gibi bakır ve özel tasarım ısı geri kazanım uygulanır ise % 70 lere varan oranlarda dışarıya attığınız 22C lik hava sıcaklığı nın üzerindeki ısı enerjisini ısıtmak için içeriye aldığınız 14C lik havaya vererek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz vs vs
önceki mesajlarımda da kısmen bahsettiğim gibi:
ısıtma-soğutma+nem oran ve miktarları sizin isteğiniz doğrultusunda tasarlanır çok özel spesiyal sıcaklık ve nem oranı taleplerinde gerek sistemin otomasyon kısmı gerekse nem oran kısmı isteğe göre mevsim şartlarına göre değişir
örnek verdiğiniz santralde ısıtılmış hava içerisindeki nem % 20 veya % 90 istemiş olsaydınız bu santral sıcaklık olarak sizin isteğinize cevap verebilir fakat istediğiniz nem miktarına cevap vermeyecektir.
siz tam olarak ne yapmak yada ne öğrenmek itiyorsunuz ? burası anlaşılır değil dolayısı ile konunun ana hatları konuşuluyor sizi yanlış yönlendirmek istemem...

siz tam olarak ne yapmak yada ne öğrenmek itiyorsunuz ?

Bu konu, havuz nemlendirme, ısı geri kazanım, defrost yöntemi başlıklarında verdiğiniz/verilen bilgiler ışığında ve priskormetrik diyagramı anlayacak şekilde incelemem sonucunda öğrenmeyi istediğim bilgiye ulaştığımı ancak son bir hususu daha öğrendiğimde yapılmakta olan bir yanlışı ortaya koymuş olacağımı düşünüyorum.

25 C'nin üstündeki sıcaklıklarda her bir ilimizde havanın mutlak nem değeri en düşük kaç gr/kg'dır. ? Gördüğüm bazı tablolarda 9 gr/kg. Ama emin olmam gerekiyor.

25 C'nin üstündeki sıcaklıklarda her bir ilimizde havanın mutlak nem değeri en düşük kaç gr/kg'dır. ? Gördüğüm bazı tablolarda 9 gr/kg. Ama emin olmam gerekiyor.
üstat şehir dışındayım hafta başı sıcaklık değerlerinin barındırabileceği max su buharı miktarlarını bildiririm

Sıcaklık değerlerine göre havanın barındırabileceği maksimum buhar miktarını (psikrometrik diyagramdan ve tablolardan) bilebiliyoruz. Benim öğrenmek istediğim, tüm türkiyede 25 C'den daha yukarı sıcaklıklarda havada minimum ne kadar su buharının olduğu.

Aslında direk sorayım soruyu.

%100 taze hava ile havalandırılan bir mekanı 21 C'de ve %30-60 aralığında bağıl nemde tutmak için;

25 C'den yukarı sıcaklıklarda, nemlendirme cihazının çalışmasına gerek var mı, yok mu?

Psikrometrik diyagrama göre yukarıda belirtilen set değeri için nemlendirmenin kesinlikle çalışması gereken sıcaklık 1 derecenin altındaki sıcaklıktır.

Son düzenleme:
sayın hemmuhhemtek:
siz 21 C ortam sıcaklığını stabil olarak sabitlemek ortam ne değerini ise % 30 ila % 60 arasında olmasını istiyorsunuz değilmi ?
evet diyorsanız.
% 100 taze hava içerisinde dünyadaki hiç bir coğrafyada aynı sıcaklıklarda aynı oran nem değeri olmaz
siz % 100 taze hava ile çalışacaksınız
dışarıdan aldığınız hava 21C den sıcak ise ısıyı düşürüp bu havanın nemi düşük ise nemini yükseltmeniz gerekiyor
dış ortam havasında tam tersi bir durumda söz konusu olabilir.
25 C den yukarı veya aşağı sıcaklıklarda sizin arzuladığınız oranda nem yok ise nemlendirme yapmanız
tam tersi bir durum var ise yani nem oranı çok yüksek ise bu defa nem almanız gerekir

sayın hemmuhhemtek:

dışarıdan aldığınız hava 21C den sıcak ise ısıyı düşürüp, bu havanın nemi düşük ise nemini yükseltmeniz gerekiyor. Dış ortam havasında tam tersi bir durumda söz konusu olabilir.

25 C den yukarı veya aşağı sıcaklıklarda sizin arzuladığınız oranda nem yok ise nemlendirme yapmanız
tam tersi bir durum var ise yani nem oranı çok yüksek ise bu defa nem almanız gerekir

Evet dış ortamın nem değeri belirleyici. Baktığım tablolarda 25C'den büyük sıcaklıkta en düşük mutlak nem miktarı 9 gr.

21 C'deki havanın %30 nem durumu için içinde barındıracağı nem miktarı 5 gr. Dolayısıyla nemlendiricinin çalışmasına gerek bir durum oluşmuyor görünüyor.

Daha sağlıklı bir kanaat için uygun bir zamanda meteorolojiden geçmiş verileri alacağım.

Forum istatistikleri

Konular
129,355
Kullanıcılar
451,835
Son üye
artvinbogasi08

Yeni konular

Geri