Haftasonu projesi

1. Merhaba.Hayır,yanlış anlamayın,bu konuda ben birazcık tereddütte kaldım çünkü tam 386'mıydı,yoksa 486'mıydı tam olarak hatırlayamadığımdan (Şimdi tam emin olamadığımdan) 486'yı direk olarak da yazdım,:) ama 386'nın HDD tadilatlısı da olabilirdi,çünkü aradan bayağı zaman geçti,çok net olarak şimdi hatırlamıyorum.
  2. Ama sizin de dediğiniz gibi o zamanlarda 486 bayağı lükstü ve ona sahip olanlar (Kurumda direk çalıştıranlar) yürürken bile biraz hava atıyordu,o zamanlar koca kurumda 1 veya 2 tanesi 486 idi,diğer hepsi 386'lı işlemcilerdi,sn. acaroz.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Kart delmedi iseniz yeterince eski sayılmazsınız. Okulun uzak bir binasında kapalı kapılar ardında salon tipi bilgisayar vardı. Fortran IV ile program yazıp kartlara deler götürürdük. Bir iki gün sonra sonuç çıkar, önce delgi hataları daha sonra yazılım hatalarını düzeltirdik, git gellerle sonuca ulaşmak bir maceraydı.

1. Merhaba.Hayır,yanlış anlamayın,bu konuda ben birazcık tereddütte kaldım çünkü tam 386'mıydı,yoksa 486'mıydı tam olarak hatırlayamadığımdan (Şimdi tam emin olamadığımdan) 486'yı direk olarak da yazdım,:) ama 386'nın HDD tadilatlısı da olabilirdi,çünkü aradan bayağı zaman geçti,çok net olarak şimdi hatırlamıyorum.
  2. Ama sizin de dediğiniz gibi o zamanlarda 486 bayağı lükstü ve ona sahip olanlar (Kurumda direk çalıştıranlar) yürürken bile biraz hava atıyordu,o zamanlar koca kurumda 1 veya 2 tanesi 486 idi,diğer hepsi 386'lı işlemcilerdi,sn. acaroz.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Sayın binbaşı, bende 286 lı makina varken arkadaşım fabrikasında 386 yı server olarak kullanıyordu. :D 486 lı makina Bugatti Veyron gibi bir şeydi :)

Kart delmedi iseniz yeterince eski sayılmazsınız. Okulun uzak bir binasında kapalı kapılar ardında salon tipi bilgisayar vardı. Fortran IV ile program yazıp kartlara deler götürürdük. Bir iki gün sonra sonuç çıkar, önce delgi hataları daha sonra yazılım hatalarını düzeltirdik, git gellerle sonuca ulaşmak bir maceraydı.

Yusuf hocam kart deldiyseniz saygılar der ceketimi iliklerim. :D

Aslında pek bunları yazmak istemiyorum, gençlerin arasında kaynayıp giderken tevellüt ortaya çıkıyor:)

1977 yılında TI 57 hesap makinam vardı, yanlış hatırlamıyorsam 50 (veya 500?) adım program yazılabiliyordu, müthişdi desem kimbilir ne derler.

Son düzenleme:
Benim tanıştığım delikli kart

images.jpg

@Yusuf&CNC Bu da sizin kart olmalı :D

Punched_card.jpg

Delikli kartonları ; ambalajları sapından elle tutmak için kullanılan kollların da sarf olarak kullanıyorlardı bir ara,çok küçükken onları açar,içinde kısa,uzun uzun kesilmiş bu delikleri görünce şaşırırdım doğrusu,bunların bilgisayar veri kaydı için yapılmış olacağını o zamanlar doğrusu hiç düşünmemiştim,sonraki zamanlarda kitaplarda bu delgiden detaylarıyla bilgi saklama amaçlı olarak bahsedildiğini görüp okuyunca asıl gerçeği öğrenmiş bulundum.Üniversite sınav sonuçlarını değerlendiren OBİM oda tipi pc'lerde sanırım bu delikli kartlarla veriler uzun süreli olarak saklanıyor veya optik okuyucudan tekrar geçirilip değerlendirilmiş oluyordu.

Hatta üniversite sınavında kurşun kalemi çoktan seçmeli test cevap kağıdındaki yer alan bir kutucuğun dışına çok fazla da taşırmayın,cevabınız tam geçersiz sayılır! uyarısı sınavdaki öğrencilere hep yapılırdı.Optik barcod okuyuculu sensör şaşırıp yanlış değerlendirme yapamasın diye.Bunları çok iyi hatırlıyorum.Kolay gelsin.

Aslında pek bunları yazmak istemiyorum, gençlerin arasında kaynayıp giderken tevellüt ortaya çıkıyor:)

1977 yılında TI 57 hesap makinam vardı, yanlış hatırlamıyorsam 50 (veya 500?) adım program yazılabiliyordu, müthişdi desem kimbilir ne derler.

Texas Instruments Kırmızı display :D

Forum istatistikleri

Konular
128,448
Kullanıcılar
450,388
Son üye
ozkanhatira

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri