Mustakil ev elektrik projesi

Cakk

Üye
Merhaba
Iki katlı 60 m2 taban oturumlu bir ev yaptırıyorum.Eskiden burada bir ev varmis biz yaptiracagimiz zaman onu yiktirdik ve direkten eve kadar olan kablo dahi mevcut.Simdi yeni konut projesi cizdirilerek ev için gerekli izinler alındı ve başlandı.
Merak ettiğim şey şu müteahhit bir elektrikçi ile anlaşmış proje ücretleri size ait olacak demişti ben yeni proje çizdirmek zorunda miyim?Direkten eve gelen hat için proje çizimi yapılıyor mu?
Ben projeyi sadece ev ici için çiziliyor sanıyordum.
Bu foruma göre biraz saçma gelebilir sorularım. Anlayışınız ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
şimdi biraz sesli düşüneyim;
ben de bir zamanlar evler yaptırmıştım kendi arsamıza. elektrik projesi evin içi için gereklidir. kapasite kullanımına göre direkten eve konuta hat çekilir. yani var olan çekilen hat için para ödemeyeceksin demektir. tabii gücü yetiyorsa. bu arada yeni eviniz hayırlı olsun kazasız belasız güle güle oturun.

ben de bir zamanlar evler yaptırmıştım kendi arsamıza. elektrik projesi evin içi için gereklidir. kapasite kullanımına göre direkten eve konuta hat çekilir. yani var olan çekilen hat için para ödemeyeceksin demektir. tabii gücü yetiyorsa. bu arada yeni eviniz hayırlı olsun kazasız belasız güle güle oturun.

Tesekkur ederim 🙏

Direkten eve de proje çiziliyor. Ben de bir kaç ay önce bir elektrikçiye vekalet verip işlemleri yaptırdım. Köy yeri olunca cephe girişinde, direkten 2x6mm2 kablo ile çekildi. Direkte bağlantıları yapıldıktan sonra 3-4 mt aşağısında yerden ulaşılmayacak yerde bir tane de kofra sigorta kondu. Sayaç panosundan sonrasını 2x6mm2 lik kablo ile kendim halledeceğim. Şimdilik geçici 3x1.5mm2 seyyar kablo taktım. 2x6mm2'lik antigron kablonun metresi 40 TL'yi buldu.:(
Bölgedeki işletmeciye göre yapılacaklar değişiklik gösterebilir. Benim bölgem sedaş firması yetkisinde.

Direkten eve de proje çiziliyor. Ben de bir kaç ay önce bir elektrikçiye vekalet verip işlemleri yaptırdım. Köy yeri olunca cephe girişinde, direkten 2x6mm2 kablo ile çekildi. Direkte bağlantıları yapıldıktan sonra 3-4 mt aşağısında yerden ulaşılmayacak yerde bir tane de kofra sigorta kondu. Sayaç panosundan sonrasını 2x6mm2 lik kablo ile kendim halledeceğim. Şimdilik geçici 3x1.5mm2 seyyar kablo taktım. 2x6mm2'lik antigron kablonun metresi 40 TL'yi buldu.:(
Bölgedeki işletmeciye göre yapılacaklar değişiklik gösterebilir. Benim bölgem sedaş firması yetkisinde.
Bizimkide Tredas bünyesinde hocam Tekirdağ elektrik. Bizimde muhtemelen böyle olacak, bir o bölgede ev yaptıran bir arkadas anlatmıştı ama benimkinin ustunde ev vardi neticede onun eve kadar olan kisminda eskiden projesi vardır yiktirinca acaba proje ciziliyormu sadece kablo masrafi olmali diye dusundum proje için masraf etmeme gerek kalacak mi? Müteahhit sadece ev ici olan şeylere karışırım dışarısı proje bile olsa senin diyor ondan soruyorum tesekkurler desteğiniz için

Ruhsat için, daire içi elektrik, sıhhi tesisat vesair projeler gerekiyor. Zaten ev vardı ruhsat ve iskanla işiniz olmasa bile eve kadar çekilen hat için de ayrı bir proje gerekiyor. Ama sizin yıkılan evde zaten abonelik vardıysa bir elektrikçi bağlantıyı yapabilir. Aksı halde proje istenir, ruhsat bile istenebilir. İş ve masraf artar.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye
srdrgl1905

Yeni konular

Geri