GX Works 3 Kullanımı Hakkında

LCThevenin

Üye
Arkadaşlar Merhaba,

Başlıkta da belirttiğim üzere GX Works 3 programı ile PLC programlamayı öğrenmek istiyorum. Siemens PLC bilgim var fakat Mitsubishi bana biraz garip geldi açıkçası. Ladder programlama dilini kullanıyorum, Siemens'te fonksiyon blokları ile bir çok şeyin bağlantısını kolaylıkla yapabiliyorduk. Fakat bunda servo motor sürme vs. çoğu şey farklı, tek tek elle yapılıyor ve özel bitler var. İnternette biraz video araştırması yaptım Türkçe/İngilizce farketmez GX Works 3 ile ilgili elle tutulur fazla bir şey bulamadım. GX Works 2 ile bile arasında ciddi farklılıklar var. Önerebileceğiniz temelden bir eğitim videosu, döküman vs. var mıdır?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Biraz İngilizcen varsa help menüsünü kullanarak bile çözebilirsin.
makineci olarak hiç plc bilmeden program yazmaya başladım GXW3 ile.
hatta servo bile sürdüm.
manueli birçok komutu açıklıyor.
deneme yanılma olduğu için de biraz zor oluyor benim için, programcılar daha kolay anlarlar diye düşünüyorum.
Siemens i de inceledim biraz kesinlikle Mitsubishi daha kolay. hatta 4 . plc mi alacağım yakın zamanda kesinlikle Mitsubishi derim.

plc program çekmeyi ve tekrar aynı özelliklerdeki plc yüklemeyi bile arkadaşlar yardımcı olabilir mi

Biraz İngilizcen varsa help menüsünü kullanarak bile çözebilirsin.
makineci olarak hiç plc bilmeden program yazmaya başladım GXW3 ile.
hatta servo bile sürdüm.
manueli birçok komutu açıklıyor.
deneme yanılma olduğu için de biraz zor oluyor benim için, programcılar daha kolay anlarlar diye düşünüyorum.
Siemens i de inceledim biraz kesinlikle Mitsubishi daha kolay. hatta 4 . plc mi alacağım yakın zamanda kesinlikle Mitsubishi derim.
Şuan yurtdışındayım bilseydim size satardım Mitsubishi FX3-GE PLC mi (Sıfır kullanılmamış) :D

plc program çekmeyi ve tekrar aynı özelliklerdeki plc yüklemeyi bile arkadaşlar yardımcı olabilir mi
Online Read from plc ile okuma işlemi yapıyorsun
Online Write to plc ile yazma yapıyorsun
Okuma işlemi ve yazma işlemi yapacagimda sana soruyor hangi program lari okuyayım yada yazayım diye select all dediğinde herşeyi seçersin ve okutup yazdirabilirsin

Ekli dosyalar

• IMG_20210330_232626.jpg
    IMG_20210330_232626.jpg
    161 KB · Görüntüleme: 66

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular