grup prizler iç tesisat yönetmeliğine aykırı mı?

promete1

Üye
iyi çalışmalar İç tesisler yönetmeliğinde bu maddede yazıyor: "Madde 52 –BAĞLAMA AYGITLARI
iv) Prizler dağıtım kutusu olarak kullanılamaz." ancak burada dağıtımdan kasıt anahtar altı ve prizden prize paralel geçişmi mi bu konuda ne düşünüyorsunuz? birde bu arkadaş konuyu özetlemiş:

Prizden prize geçiş yapılmaz. Eğer 1.prizin yanına 2. bir prizi koyacak isen 1.prizi hangi buattan aldı isen 2.prizede o buattan ayrı bir kablo çekmen lazım. Teknik olarak sakıncasını sorar isen izah edeyim;

Sen eğer 3 tane yanyana olan priz grublarının 2. ve 3. olanını 1. prizin bağlantısından alır isen 2. ve 3. prizin akımlarıda 1. prizin bağlantı nokatsından geçecektir. Biraz mantıklı yaklaşınca bu durumun sakıncasını anlayabilirsin sanırım. Yani 1. prizin bağlantı noktası 3 kat daha fazla ısınacaktır, belkide yangın çıkacaktır. Ama sen bu prizleri buattan ayrı ayrı besler isen bu sorunun önüne geçmiş olursun.

Anladığını umuyorum...

bu hususta görüşlerinizi duyma isterim saygılar.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
6 7 priz yan yana baglantı diye biliyorum megeb modüllerinde yazıyordu

Degil tabi ama piyasada bir çok örneğini gördüm ne yazık ki .
Bu iş Pipet ile büyük bir şehre su vermek gibi birşey bu.

Degil tabi ama piyasada bir çok örneğini gördüm ne yazık ki .
Bu iş Pipet ile büyük bir şehre su vermek gibi birşey bu.

Fotoğrafta daha detaylı belirttim.Fotoda görüldüğü gibi bir yer var.Buat koyup 2 ayrı hat çekmek istemiyorum.Bir prizden çıkıp diğer prizi enerjilendirmek istiyorum. 2.prize kettle yani su ısıtıcısı olacak mutfak için.Bu su ısıtıcısı çok uzun süreli kullanılmayacak.Hatta günde en fazla 2 kere toplamda 20 dk....2000watt gücündeki bu ısıtıcı yaklaşık 9A akım çekmektedir.Prizler 10A lik..enerji alınan priz ise LCD TV ve uydu alıcısını beslemektedir.Hem TV yi besleyen hemde 2.prize enerji verip ısıtıcıyı beslemiş olan bu priz herhangi bir tehlike arz eder mi?Buat koymak istemiyorum.Buat önerisi yerine böyle yapmanın bir zararı olup olmadığını söylerseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...en-prize-kablo-çekilir-mi.101743/#post-634205

Merhaba ,

Hepimiz evinde vardır .
Diyeceksiniz piyasada grup priz satışı var , niye yapmışlar .
Sizin düşündüğünüz konum gereğinden yapmışlar .
Sizde biliyorsunuz akım fazla akım çekmeyen cihazlar için
Tabiki bu tip cihazların güç hesap değerleri var , kullanılacak ürüne ona göre seçilmeli .
Sizin yapmak istediğiniz sistem birinci prizde düşük güç çeken takılı cihaz ikinci prizde düşük güç çeken cihaz olursa su götürür .

Yüksek akım çeken cihaz takılı olursa iş değişir ama olmaz diye bir şey yok ama risk artar .
Bu riski sen alacaksan ve etrafındakilerin de riskini alacaksan !!!

Burada konuştuğumuz gerçek elektrikçinin yapılması gereken nedir konusudur . .

Şimdi o zaman sana soruyorum deseniz yaparmısınız ? Evde grup priz var takıyorum bu düşüncen ile de çıkarmıyorum . Hayırlı bakalım .

Niye öyle konuştum biliyormusunuz her ek bir arıza nedenidir . Prizlere bakın yüksek akım çeken cihaz takılı ise biraz yanıktır , priz etkinliğini yitirmiştir . fiş ve priz bir ek sayılır .

Atlama priz devresi ek sayısının fazlalığı ve ısınmadan dolayı riski arttırır .
Burada bir düğmeyi yanlış iliklersen yanlış devam eder . Başta yanlış iliklememek gerekli .

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/priz-baglantısı-hakkında-sorunum.79882/

Ana neden ek meselesidir .
( kablo kesiti / ek az olması / ek bağlantısının doğru yapılması / uyğun priz ve fiş olduktan / siğorta doğru seçilmişe sonra pek sorun olmaz )
Ama yapılan doğru yanlış .

Sayğılarımla.... Sağlıcakla kalın !!!

Son düzenleme:
konu farklı yere kayıyor..

sektörde lider firmaların ürünlerine bakarsak bunlar dahi jumper için özel yerleri var ancak içtesisat yönetmeliğine uygun değil gibi görünüyor.schnedider:
Polpz7.jpg

legrand:
5kD43A.png

konu farklı yere kayıyor..

sektörde lider firmaların ürünlerine bakarsak bunlar dahi jumper için özel yerleri var ancak içtesisat yönetmeliğine uygun değil gibi görünüyor.schnedider:
Polpz7.jpg

legrand:
5kD43A.png

Merhaba ,

Bu işler böyledir , işin ucunda para var , sana demiyor ki bağla diye , yerini bıraktım diyor . Sen bağlamassan sorun olmaz !!!

Yalan doğru bir hikaye ,
Pencerenin perdesini ve tülünü açmış bir bayan soyunuyor , karşı camdan biri bakıyor sonra bana bakıyor diye şikayet ediyor . Hakim diyor ki şikayet edene sen camın tülü , perdesini çekseydin kapasaydım ne görecekti !!!

Sonuç : Bıçak sende , ekmek kesmek için veya diğer amaçlı kullanırsın .

Kolay Gelsin .

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri