Ges kompanzasyon

ceyran21

Üye
arkadaşlar bir ges kompanzasyon gerekiyor üretim yokken sistem kapasitif entes marka rgsr svc şönt reaktör ile çözmeyi düşünüyorum aklıma şu takıldı üretim yok iken şebekeden çekiyor ama üretim olduğu zaman Şebeke basıyor haliyle akım yönü değişiyor bir sıkıntı olurmu yada daha önce gese kompanzasyon yapan varmı

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaşlar bir ges kompanzasyon gerekiyor üretim yokken sistem kapasitif entes marka rgsr svc şönt reaktör ile çözmeyi düşünüyorum aklıma şu takıldı üretim yok iken şebekeden çekiyor ama üretim olduğu zaman şebeke basıyor haliyle akım yönü değişiyor bir sıkıntı olurmu yada daha önce gese kompanzasyon yapan varmı

Evet ben yaptım bir kaç tane ges için özel imal edilmiş röeler var fakat normal rölenin yaklaşık iki katı fiyat olarak. Ben normal röle ile çözüm ürettiğim tesisler var. Röle olarak gurup arge nin rölesini kullanıyorum. Normal röle çalışınca gündüz üretim gece tüketim şeklinde çalışma olduğu için dediğiniz gibi akım uçları ters kalıyor röle bir süre sonra servis dışı oluyor. Bu nedenle kompanzasyon yapmak mümkün olmuyor. Bunun yanında o.g referanslı kompanzasyon sistemleri de mevcut. Burada önce yapılması gereken sabit kondansatörün iptal edilmesidir. Çünkü dağıtım şirketi sizden üretim varken oluşan reaktifi fatura etmiyor. Sadece tüketim varken oluşan reaktifi fatura ediyor. Buda gece üretim yokken trafonun boştaki kayıpları ve reaktifidir. Bunuda hesaplayıp ona göre reaktör bırakmanız gerekir.

Evet ben yaptım bir kaç tane ges için özel imal edilmiş röeler var fakat normal rölenin yaklaşık iki katı fiyat olarak. Ben normal röle ile çözüm ürettiğim tesisler var. Röle olarak gurup arge nin rölesini kullanıyorum. Normal röle çalışınca gündüz üretim gece tüketim şeklinde çalışma olduğu için dediğiniz gibi akım uçları ters kalıyor röle bir süre sonra servis dışı oluyor. Bu nedenle kompanzasyon yapmak mümkün olmuyor. Bunun yanında o.g referanslı kompanzasyon sistemleri de mevcut. Burada önce yapılması gereken sabit kondansatörün iptal edilmesidir. Çünkü dağıtım şirketi sizden üretim varken oluşan reaktifi fatura etmiyor. Sadece tüketim varken oluşan reaktifi fatura ediyor. Buda gece üretim yokken trafonun boştaki kayıpları ve reaktifidir. Bunuda hesaplayıp ona göre reaktör bırakmanız gerekir.
Hocam değişken küçük yüklerde ; trafoya sabit kondansatör takarak çözüme ulaşabilmek mümkün müdür ? yoksa og referanslı çözüm yapmak şart mıdır ?

Hocam değişken küçük yüklerde ; trafoya sabit kondansatör takarak çözüme ulaşabilmek mümkün müdür ? yoksa og referanslı çözüm yapmak şart mıdır ?
Çok değişken değilse olabilir. Fakat trafoda ki yüklenme %1-6 bandında olur genellikle dağıtım trafolarinda ceza sınırına dikkat etmek lazımdır. Tesisin gün içi gece yüklenmesi önemli faktördür.

Çok değişken değilse olabilir. Fakat trafoda ki yüklenme %1-6 bandında olur genellikle dağıtım trafolarinda ceza sınırına dikkat etmek lazımdır. Tesisin gün içi gece yüklenmesi önemli faktördür.
Hocam og referanslı çözümlerde akım yönü, ag kompanzasyonundaki akım yönü kadar önemli midir ?

Hocam og referanslı çözümlerde akım yönü, ag kompanzasyonundaki akım yönü kadar önemli midir ?

Önemli değil zaten bahsettiğiniz problemden dolayı o.g referanslı çözümler üretilmiştir. Gurup argenin a.g referanslı ama GES ler için üretilmiş röleleri de var. Fakat normal kompanzasyon rölesinin iki katı fiyatı, ek olarak o.g referanslı sistem kurmak isteyenler hem röleyi iki katı fiyatına alacaklar artı tanesi 150 dolar olan 3 adet o.g akım trafosu takmak zorunda kalacaklar. Özetle normal kompanzasyon panosunun 2-2,5 katı bir fiyat çıkacak doğal olarak.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri