Gerilim düşümü

asou68

Üye
Arkadaşlar AG ile 600 metre mesafade daha önceden 4x35 lik kablo ile çekilmiş bir hat üzerinde çalışan ve zamanla artarak şu an 40 Kw lık bir güce ulaşan motorlar var. AG de 380 olduğu halde hattın ucunde yani motor klemensinde 320 volt okuyabiliyorum. Yaptığım gerilim düşümü hesabına göre yaklaşık 95 mm lik kabloya denk geliyor. Mesafe uzun olunca mecburen alternatif arayışlar içine girdim. Aynı hattı aliminyum apak koblo denilen kablo ile çeksem nasıl olur ve kablo kesiti ne olmalı. Konuya ilişkin kıymetli görüşlerinizi bekliyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kablo çekmek biraz uzun ve maliyetli bunun yerine 60 kva bir tane votaj regülatörü alırsanan işini görürürsün votajı 380-375lerde tutarsın bizimde 1600 metrede 15kw dalgıç pompavar 3*35-16 gerilim düşümü vardı regülatör taktım sorun kalmadı

evet gayet iyi bir fikir gibi duruyor denemeye değer sonuçta kablo çeksem çok daha büyük külfet

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,993
Son üye
sedat2727

Yeni konular

Geri