Gerber Dosyasını Nasıl PDF'ye Çevirebilirim

kaç gram olduğu hakkında fikrim yok.

80 Gr. Kuşe kağıtla başarılı sonuçlar alıyor.
Ütüleme işlemi bittikten sonra plaketi suyun içinde bekletin. 15-20 dk sonra Kağıt suda yumuşayınca, tonere zarar vermeden, ovalayarak kağıdı plaketten ayırmaya çalışın.

Ütü ile baskı da, bir kaç kez denemeden sonra başarılı sonuçlar alırsınız.
Baskısı tam çıkmayan yerleri asetat kalemi ile tamamlayın.

Ütüleme işlemi bittikten sonra plaketi suyun içinde bekletin. 15-20 dk sonra Kağıt suda yumuşayınca, tonere zarar vermeden, ovalayarak kağıdı plaketten ayırmaya çalışın.

Ütü ile baskı da, bir kaç kez denemeden sonra başarılı sonuçlar alırsınız.
Baskısı tam çıkmayan yerleri asetat kalemi ile tamamlayın.
Hocam az önce dediğim kağıt ile 1 dakika civarında ütüyü tutarak denedim. Çoğu kısmı yine kağıtta kaldı lakin en azından ana hatlar belli oldu. Ben de bu kalem ile üstünden çektim. Biraz silik oldu lakin hatlar belli oldu. Sanırım yollar çok ince olduğu için böyle oluyor. Daha sonra karışımı hazırlayayım dedim lakin Hidrojen Peroksit için oksijenli su almışım. O yüzden işe yaramadı. Bugün şehre gidip daha iyi bir asetatlı kalem, bakır plaka ve elimdeki bu kağıtlar ile farklı bir yerden baskı isteyeceğim. Sanırım kırtasiyelerdeki yazıcılar iş görür.

Bu verilen proje ile tekrar sisteme karşı kızgınlığım arttı. Okulumuzdaki "hocalarımız" bize baskı devre hakkında hiçbir şey öğretmeden bizden bir sinyal jeneratörü yapmamızı istiyorlar. Ne kadar saçma bir şey. Bir şey dediğinizde ise size takıyorlar dersten bırakmaya çalışıyorlar. Eğitim olarak görülen bu sistem çok kötü maalesef. Ben daha bu işlerde yeni olan bir mühendis adayıyım. Henüz 2. sınıftayım. Meslek lisesinden gelmediğim için de çok bilgim yok. Yine de elimden geldiği kadar araştırıyorum, öğrenmeye çalışıyorum. Lakin o da bir yere kadar. Bizden böyle şeyler isteyip de öğretmemeleri çok saçma. İlk dönem de aynısı oldu. Neyse hocam sizleri de sıktım kusura bakmayın. Artık olduğu kadar. En kötü devreyi breadboard üstüne kurup alın hocam kaç verirseniz verin diyeceğim.

Baskılı devre gerekli mi_
bizden bir sinyal jeneratörü yapmamızı istiyorlar.
Delikli plakete olsa kabul etmiyorlar mı?
Yapacağınız işler el becerisi ve deneyim gerektiriyor.
ilk denemeler de, başarısız sonuçların alınması doğal dır.
Zamanla devreler hazırladıkça, yapılan işlerde hata azalacaktır, kalite artacaktır.

Basklı devre için;
Edding M uç lu asetat kalemi alın. Renk önemli değil.
Perhidrol (hidrojen peroksit) çıplak elle kullanmayın. lastik eldiven takın.
Asit işlemini açık hava da yapın. Çıkan gazları solumayın.

Asit işleminde,
Perhidrol ve tuzruhu oranlarına dikkat edin. internette videolar var, bir kaç kez tekrar tekrar izleyin.

En kötü devreyi breadboard üstüne kurup alın hocam kaç verirseniz verin diyeceğim.
delikli plakete devreyi kurup, çalıştırabilirsiniz.
Yine de hocanıza sormakta fayda var.

Takıldığınız yerler olursa, yardımcı olurum.
Kolay gelsin...

Baskılı devre gerekli mi_

Delikli plakete olsa kabul etmiyorlar mı?
Yapacağınız işler el becerisi ve deneyim gerektiriyor.
ilk denemeler de, başarısız sonuçların alınması doğal dır.
Zamanla devreler hazırladıkça, yapılan işlerde hata azalacaktır, kalite artacaktır.

Basklı devre için;
Edding M uç lu asetat kalemi alın. Renk önemli değil.
Perhidrol (hidrojen peroksit) çıplak elle kullanmayın. lastik eldiven takın.
Asit işlemini açık hava da yapın. Çıkan gazları solumayın.

Asit işleminde,
Perhidrol ve tuzruhu oranlarına dikkat edin. internette videolar var, bir kaç kez tekrar tekrar izleyin.

delikli plakete devreyi kurup, çalıştırabilirsiniz.
Yine de hocanıza sormakta fayda var.

Takıldığınız yerler olursa, yardımcı olurum.
Kolay gelsin...
Hocam delikli plaka istemiyorlar. İlle de baskı devre yapacakmışız :D Bir de Perhidrol yüzdesi kaç olması yeterli? Pek çok farklı yüzde ile satılanlar mevcut. Benim elimdeki oksijenli suyun oranı %3.5 ve yeterli olmadı.

Tuz ruhu 3 ölçek
Perhidrol 1 ölçek
oran böyle olacak.
Bazı perhidrollerin saflık oranı düşük olabilir, asitleme işleminde az az perhidrol ilave edip işlemi hızlandırabilirsiniz.

Oksijenli su kullanmayacaksınız!

Son düzenleme:
Tuz ruhu 3
Perhidrol 1
oran böyle olacak.
Bazı perhidrollerin saflık oranı düşük olabilir, asitleme işleminde az az perhidrol ilave edip işlemi hızlandırabilirsiniz.

Oksijenli su kullanmayacaksınız!
Tamamdır hocam. Bir de dediğim gibi bu kırtasiyelerdeki yazıcılar olur değil mi?

Hocam delikli plaka istemiyorlar. İlle de baskı devre yapacakmışız :D Bir de Perhidrol yüzdesi kaç olması yeterli? Pek çok farklı yüzde ile satılanlar mevcut. Benim elimdeki oksijenli suyun oranı %3.5 ve yeterli olmadı.
200ml çözelti için;
120ml %18 HCl (Marketlerde satılan tuz ruhu uygundur.)
60ml su
20ml %50 Perhidrol(H2O2)

Baskılı devrenizi yapmadan önce kontrol edin: Ters
Çizdiğiniz baskılı devrede üst "top layer" da pcb hatlarınızın çizimi var yani entegreleri baskılı hatların olduğu üst kısma takmanız lazım !

Son düzenleme:
Son düzenleme:
Perhidrol %50 olduğu için en uygun oranı
bu şekilde buldum.
2-3 adet 10x10cm plaketi rahatlıkla eritebiliyor.
Çok uzun sürmüyor 3-4 dakikada bitiyor. Bir de
bakır yüzeyin açıkta kalma oranı da etkiliyor.

Genelde tüm boşlukları bakır yaparım. Sadece
yol araları eriyecek şekilde olunca, hem çabuk
iş bitiyor, hem de çözelti daha uzun kullanılabiliyor.
Ancak içim bitince çözeltiyi dökerim, bekletmem.

Forum istatistikleri

Konular
128,419
Kullanıcılar
450,329
Son üye
tawfekalmstf

Çevrimiçi üyeler

Geri