güneş pili ile rüzgar türbini yapmak?

murat8can

Üye
Herkese merhaba.
Ben güneş pili ile dönen rüzgar türbini yapmak istiyorum ama biliyorum ki amperleri düşük. Aklımda bir kaç soru var?
Birincisi motor için amper mi yani akımı mı önemli yoksa voltaj mı?
Elimde 0.6V luk bir güneş pili var vede hobi motoruyla kombinleyeceğim hobi motoru 6volta kadar
İkinci sorum bu hobi motorunu nasıl çalıştıracağım yani bir bağlantısı yok bunun hakkındada bilgi verirseniz çok sevinirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Rüzgar türbinini neden güneş pili ile döndürmek istiyorsunuz? Rüzgar döndürüyor zaten.
Bir ödev veya projemi yapmak istediğiniz?
Akım ve gerilimin ikiside önemli. Motor çalışma gerilimini ve akımını güneş pili ile sağlamalısınız.
10 tane güneş pilini seri bağlayıp 6V elde edersiniz. Güneş pilinin verebileceği akıma göre de birkaç adet 10 lu grubu seri bağlamalısınız. Birde motoru direk sürmek güneş pili açısından ne kadar sağlıklı araştırın.

Normalde panellerle bir pil yada aküyü şarj edip onun üzerinden motoru çalıştırma daha doğru.

Son düzenleme:
açıkcası teşekkür ediyorum ilginiz için ilk olarak aslında merak ettiğim güneş enerjisi bir motoru çalışabilir mi?
mesela yaptığım maket uçaklara koysam olur mu?
vede yapmak istediğim ikinci şeyde şu
paylaşmamda sıkıntı var mı bilmiyorum ama

http://www.alternatifenerji.com/ruzgar-turbini-maketi-110-tl/

bu tarz bir şey

Facebook havada 6 ay kalan bir panör yapmıştı.

https://indigodergisi.com/2017/07/facebook-aquila-drone-iha-internet/

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri