Rüzgar Türbini alternatörü için Bilgi desteğine ihtiyacım var.

ilyasalcok

Üye
Merhaba değerli Kontrolkalemi ailesi,

Hobi amacı ile ufak bir Rüzgar Türbini (vawt) yapma yolunda ilerliyorum. Bir çok video izledim ve bir çok PDF dökümanı izledim ve sonrasında gerekli şemaları çıkardım.

Çıkardığım şemalar ile ilgili sizlere önden az biraz bilgi vereyim.

Türbin olarak internette 4$'a bulduğum çok basit ve demonte bir yapı kullanacağım.

Videosu aşağıda,

Large olan modelini yapacağım yani 600x1000m

Alternatör olarak ise 12 bobinli 16 mıknatıslı bir flanş alternatör yapacağım. Çizdiğim şeması ise aşağıdadır.

o2XkI4.png

miknatıs olarak 40x15x3mm neodyum miknatıs kullanacağım.

Şimdi buraya kadar herşey çok güzel gitti. herşeyi hazırladım ve statör'ü sarma denemesine geçtim.

elimde 0.30 emaye kaplı bakır kablo var bununla denemek istedim. ama sonuç bana pek uygun gelmedi.

Neden gelmedi?

miknatisin genişliği 15mm olduğu için bobinin bir kolunun 7,5mm olması için sarmaya başladığımda 200sipir oldu ve aşağıdaki görüntüden de göreceğiniz üzere 200 sipirde bile 7,5mm'yi yakalayamadım. sanırsam 300 sipir yaparsam belki o zaman 7,5mm 'ye ulaşabiirim.

Görsel.:

tkJLe2.png

Sormak istediğim bir kaç soru var, değerli bilgileriniz ile beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Sorularıma geçmeden önce: Bu konularda nerede ise hiç bilgim yok diyebiliriz. Ama el becerilerim iyidir. yapacağım alternatörün ne kadar güç üreteceğini hesaplamak için bir türlü formül bulamadım. veya tam tersi ile örnek 1kW'lık bir alternatör için elimdeki alternatör şemasına göre kablo kalınlığım ne olmalı sipir sayım ne olmalı gibi hesaplamaları yapabilmek için bir kaynak yada formül bulamadım.

Sorumalarıma gelecek olursak.

2kW'lık bir alternatör yapmak istiyorum sorum bunun üzerinden olacak.

300-400 d/d 'da 2kW ya ulaşmak uygun olacaktır (rüzgar ancak o kadar devir yaptırabilir)

1. Elimdeki tel ile 2kW elde edebilirmiyim? (sanırsam edemem) Elde edebilirsem kaç sipir yapmalıyım?
Eğer 1. sorum olumsuz ise,

Alternatör şemama göre 300-400 d/d'da 2Kw'ya ulaşmak için nasıl bir tel ve kaç sipir kullanmalıyım?

Değerli oyumlarını için şimdiden çok teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sn. @ŞEF MEhmet Şiranlı Ustamızın youtube kanalına bakın tavsiye ederim, sanırım sağlığındn dolayı eskisi gibi aktif değil. Flanş alternatör konularında hesapları olacaktı.
Hepsini olmasa bile büyük bir çoğunlukta videolarını izledim. ama sorduğum sorum için cevabını o videolarda bulamadım. eğer bu bilgiyi verdiği bir video varsa link bırakırsanız çok sevinirim.

Hepsini olmasa bile büyük bir çoğunlukta videolarını izledim. ama sorduğum sorum için cevabını o videolarda bulamadım. eğer bu bilgiyi verdiği bir video varsa link bırakırsanız çok sevinirim.
Sanırım sorunuzun yanıtı buralarda var. 1,6mm tel 1kw için 40 tur, 3kw için 60 tur sarıyor. Fakat iki tel paralel sarım yapın diyor. İki telin toplamımı (0,8+0,8) 1,6mm, yoksa iki ayrı 1,6mm tel mi onu anlayamadım. Bir inceleyin belki siz çözersiniz. Not: 4$'a bulduğunuz türbin linkini de paylaşırsanız makbule geçer.
https://resystech.com/howtobuilda1k...pFn0kiAxPj_w9CZ1ir9OBoDWpIqfzYKaLgjtfnI66BZiM
https://renewablesystemstechnology.com/project-blog/how-i-built-a-3-kw-off-grid-wind-turbine

Son düzenleme:
Sanırım sorunuzun yanıtı buralarda var. 1,6mm tel 1kw için 40 tur, 3kw için 60 tur sarıyor. Fakat iki tel paralel sarım yapın diyor. İki telin toplamımı (0,8+0,8) 1,6mm, yoksa iki ayrı 1,6mm tel mi onu anlayamadım. Bir inceleyin belki siz çözersiniz. Not: 4$'a bulduğunuz türbin linkini de paylaşırsanız makbule geçer.
https://resystech.com/howtobuilda1k...pFn0kiAxPj_w9CZ1ir9OBoDWpIqfzYKaLgjtfnI66BZiM
https://renewablesystemstechnology.com/project-blog/how-i-built-a-3-kw-off-grid-wind-turbine
Merhaba, ben kendi çapında hobi amaçlı bu işlerle uğraşan elektrik bilgisi çok fazla olmayan biriyim ama bir konuya aklım ermedi. 0.8+0.8= 1.6 mm kablo 40 tur sarıldığında 1 kw ediyorsa neden tek başına 1.6 mm kabloyu 40 tur sarıp 1 kw elde edemiyoruz? Yani 2 paralel kabloyu sarınca ne değişiyor, ayrıca tek bobin için 2 kablo sarılıyor mu, sarılıyorsa amacı nedir?

Bunun yanında yönlendirdiğiniz muhterem beyefendi sanırım artık emekli olmuş, sitede konu üzerine cevapları bulunan pek çok kişi de öyle sayılır, aynı yerde ikâmet ettiğim bu işleri girişimciliğe döken bey de hakkın rahmetine kavuşmuş (nur içinde yatsın). Acaba bu işler ile aktif olarak ilgilenen, sorulara cevap verebilecek vakti olan başka birileri var mıdır sitede?

Merhaba, ben kendi çapında hobi amaçlı bu işlerle uğraşan elektrik bilgisi çok fazla olmayan biriyim ama bir konuya aklım ermedi. 0.8+0.8= 1.6 mm kablo 40 tur sarıldığında 1 kw ediyorsa neden tek başına 1.6 mm kabloyu 40 tur sarıp 1 kw elde edemiyoruz? Yani 2 paralel kabloyu sarınca ne değişiyor, ayrıca tek bobin için 2 kablo sarılıyor mu, sarılıyorsa amacı nedir?

Bunun yanında yönlendirdiğiniz muhterem beyefendi sanırım artık emekli olmuş, sitede konu üzerine cevapları bulunan pek çok kişi de öyle sayılır, aynı yerde ikâmet ettiğim bu işleri girişimciliğe döken bey de hakkın rahmetine kavuşmuş (nur içinde yatsın). Acaba bu işler ile aktif olarak ilgilenen, sorulara cevap verebilecek vakti olan başka birileri var mıdır sitede?
Yazınızdan okumaya biraz üşengeç olduğunuz izlenimini edindim. Zira verdiğim link deki vatandaşın emekli olup olmaması çok önemli değil, oldukça ayrıntılı anlattığı yazıları var. Kısaca kablo kalınlıkları birebir büyüyüp küçülmez, yani iki 0.8 in karşılığı tek kabloda 1,6 olmaz, daha düşük bir değerdir ve web de tabloları var, bulursunuz. Kalın kablolarla hem sarım zahmetlidir hem de yuvaya sığdırma zorluğu vardır.
Son olarak mesajımda benimde sizden bir ricam vardı, belli ki o nu da okumamışsınız. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri