Rüzgar Türbinim için fiyat-performans aküyü arıyorum, deneyiminize ihtiyacım var.

denizbay1

Üye
3000W - 3Kw Rüzgar Türbini yapacağım, her şey hazır ama AKÜ belası tüm projeyi durdurdu! Toplam 4 adet akü almak istiyorum. Çin, Kore malı aküler nispeten uygun fiyatlarıyla piyasayı sarmış ama hiçbirine güvenemiyorum. Döngü süreleriyle ilgili bilgi yok, Derin şarj deşarj bilgisi yok, olsa da doğru olmadığına eminim. TROJAN markası gibi yüksek döngülü ve sağlam aküler ise çok pahalı ve 4 adet aküyü 2 bin küsür liralardan (ki ayrıca kargo ücretleri de var) alabilecek durumda da değilim! Mutlu Akü'lerin ise döngü sürelerinin çok düşük ve çabuk bozuldukları yönünde şikayetler okuyorum! Yiğit Akü'ye mail attım ama dönen bile yok! Arkadaşlar, özetle Akü konusunda, daha önce alıp kullanmış ve fiyat performans ürünü denilebilecek, Deep Cycle/Derin Şarj özellikli akü tavsiyenize çok ihtiyacım var.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Öncelikle günlük üretiminizi ve ihtiyacınızı belirleyin. Rüzgar gücü güneş radyasyonu kadar kararlı olmadığını (sürekli rüzgarlı bölgeler hariç) varsayıyorum. Her halükarda ihtiyacınızın iki katı gibi akü kapasitesi düşünmek gerekiyor. Bahsettiğiniz sistem için 4 akü diye çok üstünkörü bir sayı vermişsiniz! 3Kw güçteki bir alternatör günde bir saat enerji üretse ve üretilenin hepsini depolamaya kalksanız onda biri 3kw olan akü gurubu toplam gücü 30kw eder. Yüzde yirmi oranda şarj edilse bile 15kw akü eder. O da 15000/12=1250Ah, yani bu 6 adet 12V 200Ah akü demektir. Akü markası seçmek yerine ihtiyaç tespiti yapınız. 3kw bir sistem rüzgarlanma ve günlük üretime göre epeyce büyük bir kapasite gerektirir. Jel akülerde yüzde 80 deşarja izin verilse de uzun ömür için yüzde 50'nin altına düşmemek gerekir.

Öncelikle günlük üretiminizi ve ihtiyacınızı belirleyin. Rüzgar gücü güneş radyasyonu kadar kararlı olmadığını (sürekli rüzgarlı bölgeler hariç) varsayıyorum. Her halükarda ihtiyacınızın iki katı gibi akü kapasitesi düşünmek gerekiyor. Bahsettiğiniz sistem için 4 akü diye çok üstünkörü bir sayı vermişsiniz! 3Kw güçteki bir alternatör günde bir saat enerji üretse ve üretilenin hepsini depolamaya kalksanız onda biri 3kw olan akü gurubu toplam gücü 30kw eder. Yüzde yirmi oranda şarj edilse bile 15kw akü eder. O da 15000/12=1250Ah, yani bu 6 adet 12V 200Ah akü demektir. Akü markası seçmek yerine ihtiyaç tespiti yapınız. 3kw bir sistem rüzgarlanma ve günlük üretime göre epeyce büyük bir kapasite gerektirir. Jel akülerde yüzde 80 deşarja izin verilse de uzun ömür için yüzde 50'nin altına düşmemek gerekir.
Cevabınız ve bilgilendirme için gerçekten çok teşekkür ederim. Benim için değerli bir bilgi oldu bu. Aliexpress ve Banggood'da satılan hazır sistemler de 4 adet akü gördüğüm için bu şekilde düşünmüştüm. Fakat sizin söylediğiniz hesap aklıma yattı açıkçası. Fakat şimdi de 6 Adet 200Ah Akü benim sınırlarımın çok çok üstüne çıktı. Hatta öyle ki, iptal mi etsem diye düşünmeye başladım çünkü bunu karşılayacak gücüm şu an yok. Bilemiyorum şu an gerçekten. İsteğim de, umdum da kırıldı biraz çünkü her şey çok pahalı!

@denizbay1, öncelikle acil ihtiyacınızı belirlemelisiniz. Mesela kendim için 12V 60Ah aküyü, ışıklandırma, şarj ve kamera kayıt cihazı için yeterli gördüm. Bütün bunlar 12 volt ile çalıştığından çevrim kaybı da olmuyor. Mevsim dolaysıyla buzdolabı ihtiyacı olduğundan bir arkadaşın emanet verdiği mini buzdolabını da sisteme ilave edeceğim. Bu sebeple 12V 300Wh tam sinüs invertör satın aldım. Haftasonu onu da sisteme bağlayacağım. Bakalım akü ne kadar yetecek. Aküm lityum tabanlı olduğundan yüzde 90 enerjisini kullanmak mümkün (en azından özelliklerinde öyle yazıyor). İşin içine invertör girince neredeyse akünün çeyreği invertörde eriyor. Geri kalan güç artık ne kadar yeter deneyip göreceğiz. Siz de bu tür ihtiyaçlarınız ne ise ona göre bir ihtiyaç belirleyebilirsiniz. Bende yakında Şebeke bağlanacak. Sizde şebeke bağlanma durumu nedir? Şebeke yoksa masrafa değer ve mecburidir. Aksi halde yenilenebilir enerji kullanımı masraflı bir hobi oluyor.

@denizbay1, öncelikle acil ihtiyacınızı belirlemelisiniz. Mesela kendim için 12V 60Ah aküyü, ışıklandırma, şarj ve kamera kayıt cihazı için yeterli gördüm. Bütün bunlar 12 volt ile çalıştığından çevrim kaybı da olmuyor. Mevsim dolaysıyla buzdolabı ihtiyacı olduğundan bir arkadaşın emanet verdiği mini buzdolabını da sisteme ilave edeceğim. Bu sebeple 12V 300Wh tam sinüs invertör satın aldım. Haftasonu onu da sisteme bağlayacağım. Bakalım akü ne kadar yetecek. Aküm lityum tabanlı olduğundan yüzde 90 enerjisini kullanmak mümkün (en azından özelliklerinde öyle yazıyor). İşin içine invertör girince neredeyse akünün çeyreği invertörde eriyor. Geri kalan güç artık ne kadar yeter deneyip göreceğiz. Siz de bu tür ihtiyaçlarınız ne ise ona göre bir ihtiyaç belirleyebilirsiniz. Bende yakında şebeke bağlanacak. Sizde şebeke bağlanma durumu nedir? Şebeke yoksa masrafa değer ve mecburidir. Aksi halde yenilenebilir enerji kullanımı masraflı bir hobi oluyor.
Ha o zaman size şunu sorayım; Akü fiyatları sebebiyle şu an da projeyi rafa kaldırdım, tek bir ihtimal dışında. Yani eğer bu olmazsa iptal ediyorum tamamen. Bu rüzgar türbiniyle kış ayında iki veya en fazla üç adet ufo tipi ısıtıcı çalıştırmak istiyorum şu anda. Diğer tüm cihazları sistemden çıkarıyorum, sadece ısıtıcıları çalıştırsın yeter. Bunun için 1000-1500w'lık bir motor ile sistemi revize etsem ve sadece 2-3 ısıtıcı için akü almam gerekse, bu sayı kaç olur veya böyle bir sistem olur mu? Bu da olmazsa artık yapacak bir şey yok...

Isıtma için gereken ısı gerçekten yüksek watt oluyor. Eğer iyi bir yalıtımınız varsa başka tabi. Çünkü en ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir. Kanatimce üç ufo tipi ısıtıcı deyince bu yalıtım olayını da hesaba katmak gerekir. Çünkü saatte 2400W gibi enerji sarfiyatı olan bir ısıtıcı yalıtım durumuna göre sürekli mi çalışacak, yoksa her saat 30 dakika çalışıp termostatı atacak mı bilmek gerekir. Sürekli yanacağına göre bir varsayımda bulunsak, üç tanesi 7200W gibi bir güç çeker. Bu enerjiyi üretmek için de daha fazla üretim kapasitesi olan sisteme ihtiyaç vardır. Sürekli rüzgar olan bir bölgeyse yeterince büyük bir türbinle ısıtma sağlanabilir. Bana sorarsan şömineli (önü camlı) soba daha ucuz. Ben öyle yaptım, odun fazla dayanmıyor ama kömür koyunca 2-3 saat içeriyi iyi ısıtıyor.;)

Akü ilavesi ile çalışırsa sorunuza gelince yine rüzgar rejimine bağlı bir durum. Yani rüzgar olmadan kaç saat çalışmasını isterseniz yukarıdaki 7200W'ı o sayı ile çarpmak gerekiyor. 2 saat için 15Kw güç, onun da akü karşılığı 30000/12=2500Ah eder. Yaklaşık 12V 200Ah 12 adet akü eder.

Isınma için ufo tipi ısıtma yerine verimi daha yüksek klima ile ısınma daha avantajlı olabilir. Tabi bu sefer de klima ücreti işin içine giriyor. Her ne şekilde olursa olsun işin kilit noktası iyi bir yalıtım yapılması.

Isıtma için gereken ısı gerçekten yüksek watt oluyor. Eğer iyi bir yalıtımınız varsa başka tabi. Çünkü en ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir. Kanatimce üç ufo tipi ısıtıcı deyince bu yalıtım olayını da hesaba katmak gerekir. Çünkü saatte 2400W gibi enerji sarfiyatı olan bir ısıtıcı yalıtım durumuna göre sürekli mi çalışacak, yoksa her saat 30 dakika çalışıp termostatı atacak mı bilmek gerekir. Sürekli yanacağına göre bir varsayımda bulunsak, üç tanesi 7200W gibi bir güç çeker. Bu enerjiyi üretmek için de daha fazla üretim kapasitesi olan sisteme ihtiyaç vardır. Sürekli rüzgar olan bir bölgeyse yeterince büyük bir türbinle ısıtma sağlanabilir. Bana sorarsan şömineli (önü camlı) soba daha ucuz. Ben öyle yaptım, odun fazla dayanmıyor ama kömür koyunca 2-3 saat içeriyi iyi ısıtıyor.;)

Akü ilavesi ile çalışırsa sorunuza gelince yine rüzgar rejimine bağlı bir durum. Yani rüzgar olmadan kaç saat çalışmasını isterseniz yukarıdaki 7200W'ı o sayı ile çarpmak gerekiyor. 2 saat için 15Kw güç, onun da akü karşılığı 30000/12=2500Ah eder. Yaklaşık 12V 200Ah 12 adet akü eder.

Isınma için ufo tipi ısıtma yerine verimi daha yüksek klima ile ısınma daha avantajlı olabilir. Tabi bu sefer de klima ücreti işin içine giriyor. Her ne şekilde olursa olsun işin kilit noktası iyi bir yalıtım yapılması.
Daha net yazmak gerekirse, düşüncem yanan odun sobasının yanında diğer odaları da ısıtacak 500w'lık 2-3 ısıtıcı ile ortamı desteklemek... Evimiz müstakil ve soba yakıyoruz zaten. Diyelim toplam 1500w elektriğe ihtiyacım olacak. 2000w bir motor ile rüzgar türbinini de kurdum... Bunun için kaç Amperlik ve kaç adet Akü ihtiyacım doğar?

Motor dediğiniz jeneratör mü, alternatör mü?

1500 watt elektrik saatlikse kaç saatte günlük toplam gücü hesaplamak gerekir. Bir saat olsa 1500/12=125Ah akü gücü gerektirir. Akünün tamamı kullanılamayacağına göre 150 ile 250Ah akü kapasitesi demektir. Bu kapasitenin belirlenmesinde rüzgar rejimi de önemlidir. Sürekli rüzgar alıp güç üretilebiliyorsa akü kapasitesi azalır. Bu durumda ise düşük kapasite akü yüksek güç sağlayamayacaktır. Bir çok kurşun temelli aküde bu oran yüzde 10-20 arasındadır. Yani 300-500Ah akülerle bile bu gücü çekmek mümkün değildir!

Motor dediğiniz jeneratör mü, alternatör mü?

1500 watt elektrik saatlikse kaç saatte günlük toplam gücü hesaplamak gerekir. Bir saat olsa 1500/12=125Ah akü gücü gerektirir. Akünün tamamı kullanılamayacağına göre 150 ile 250Ah akü kapasitesi demektir. Bu kapasitenin belirlenmesinde rüzgar rejimi de önemlidir. Sürekli rüzgar alıp güç üretilebiliyorsa akü kapasitesi azalır. Bu durumda ise düşük kapasite akü yüksek güç sağlayamayacaktır. Bir çok kurşun temelli aküde bu oran yüzde 10-20 arasındadır. Yani 300-500Ah akülerle bile bu gücü çekmek mümkün değildir!
Hocam teşekkür ederim gerçekten alakanız için. Üşenmiyor yazıyorsunuz ve gerçekten müteşekkirim. Ama kullandığınız teknik dili takdir edersiniz ki anlamıyorum :) Lütfen daha açık ve sonuca yönelik olarak, net sonucu yazar mısınız? Bulunduğum bölge özellikle kış aylarında rüzgarın neredeyse hiç kesilmediği, hatta çok yoğun rüzgar alan bir bölge. Hatta yazları dahi rüzgar çok kuvvetlidir ve neredeyse her gün, bilhassa akşam saatlerinde aralıksız eser (Erzincan'dayım ve çevremizde rüzgarı engelleyen yüksek bina da yoktur, müstakil yapılar mevcut). Özetle, rüzgar gücünün oldukça aktif olduğu bu bölge de, 2 Adet 500W'lık ısıtıcıyı çalıştırmak için kaç watt Alternatör (neodium mıknatıslı bisiklet motoru) ve kaç adet 200ah akü ye ihtiyacım olacaktır? İlgi ve alakanız tekrar teşekkür ediyorum.

Rica ederim, naçizane bildiklerimi paylaşmaya çalışıyorum.

Güç formülü; P(watt)=V(volt)xI(akım) şeklindedir. 2 ad. 500 watt 1000 watt olarak formülde yerine konunca akım değeri; 1000/12=83Ah teorik akü kapasitesi eder. Tabi bu kapasitede, hatta 100Ah bir akü bu ısıtıcıları bir saat rahatça çalıştırır diye düşünürseniz olmaz. Hem bu kapasitenin hepsini akü ömründen dolayı kullanamazsınız hem de zaten aküler belli bir değere (akü kapasitesi oranına) kadar deşarja izin verirler. 10HR ya da 20HR diye akü üzerinde belirtilir. Bu da yüzde 10-20 oranıdır. Yani 100Ah lik aküden sağlıklı olarak 20Ah (20x12=240 watt) den fazla yük çekilmesi önerilmez. Çekilen akım değeri arttıkça kapasitenin de daha azını kullanabilirsiniz.

Çözüm olarak aküye de fazla yatırım yapmak istemiyorsanız, akıllı hibrit invertör alarak regüle edilen rüzgar türbini akımını önceleyip kullanabilirsiniz diye düşünüyorum. Her ne kadar sattıkları ürünü dahi tanımayan satıcılar olsa da bunu invertör satıcılara ve işin ehli mühendislere danışmak lazım.

Akü sayısı vermek zor, 1-2 saatte tüm akü kapasitesini sömürecek bir tüketim aküleri kısa sürede kullanılamaz hale getirecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri