Güneş paneli ile eve destek

saftilki

Üye
daha önce yapmış olduğum rüzgar türbini ile deneme yanılma yöntemi ile bir deneme yaptım aynen şöyle
24v inverter 2 akü 4 adet 9 watt led,
aküleri 24v led trafosuda besliyor doğrultulmuş rüzgar türbinide, paralel
led trafosu akımı multimetre akım ölçerden geçiyor ve inverterin akülerden 4A çekiyor
ben alternatörü çevirdiğimde ürettiğim devir güç nisbetinde led trafosundan çekilen akım 1e hatta daha aşağıya düşüyor

şimdi soruya gelelim, güneş paneli kuracağım 80 watt aynı sistemi tekrar kuracağım için
gündüz 0.5A anca akım çeker,
ama gece led trafosundan çekeceğim akım beni zarara uğratırmı?
zarara uğratırsa mecburen 1.0.2 pako ile tüketim yapan eşyaları inverter Şebeke ayrımı yapmam gerekecek
veya ldr kontrollü kondaktör şeması varmı elinizde olmuşken tam otomatik olsun

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
adaptörler, trafolar standby konumunda olsa dahi elektriği tüketirler, ucundaki kaynağın çalışıp çalışmaması önemli değildir. kullanmadığın sürece kaynağa bağlı olması her zaman tüketim demektir. bunu dikkate almanızı öneririm. eğer invertötünde sürekli çalışan bir sistem(buzdolabı gibi) bir şey bağlı değilse onuda of konumuna getirmenizi tavsiye ederim. olayı lamba gibi düşünmeyin, açtım yanıyor(enerji tüketiyor) kapattım söndü(enerji kullanmıyor) fişte takılı televizyon standby konumundayken bile elektrik tüketiyor. yani üzerinde kırmızı ışığı yanan kumanda veya elle çalıştırdığımız her alet, prizde bıraktığımız her şarz aleti elektrik tüketmektedir. prizde takılı olan laptop ta aynı durumda. yapacağınız otomasyon sistemi de elektrik tüketecektir. teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken de belli bir bedel ödetir bize. sistemi yarı otomatik veya elle çalışır halde kullanmak bize daha çok tasarruf sağlayabilir. burada getir ve götürüyü çok iyi hesaplamak lazımdır.

Bağ evi ise aydınlatmayı ayrı yapmak ve direk 12v yapmak daha mantıklı karlı değil midir? Geleneksel sistem aküdeki gerilimi invertere verip tekrar ışık için gerekli gerilimi düşürmektir, yani 2 defa dönüşüm eşittir çiftte kayıp. Tabi bu sadece benim düşüncem katılmayabilirsiniz.

Ldr li kontaktör hazır mı şema mı istemiştiniz? Küçük ev için aydınlatmaya kontaktör bence gereksiz röle yeterli gelecektir.

https://www.google.com/search?sxsrf...hUKEwj5qNW3t7vlAhW-QUEAHXIXBGEQ4dUDCAs&uact=5

sn by lent bağ evi değil dükkanın aydınlatmanın birkısmını karşılasın diye,
tavanda 2 adet 36w bant armatör var, önde vitrinde şerid led 6mt civarı ama akaşamları 2 saat yakıyoruz
artı vitrinde 18w panel led, panel ledi de şeride çeviririm sıkıntı yok,
bant armatörler 45 volt gibi gerilime sahip olmasaydı iyiydi,
veya rgb şerit hariç hepsini 24 aydınlatmaya çevirsem daha mantıklı gibi,
zaten şarj kontrol de 12v çıkışıda var onunlada rgb yi beslerim

sadece aydınlatmada kullanıyorsan, aydınlatma sistemini ne kadar sadeceştirirsen o kadar rahat edersin, sadece aydınlatma kullanıyorsan 12- 24 volt sistem kur, trafola adaptörle uğraşma derim ben ne diye inverter kullanarak akülerini yoruyorsun?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri