Güç kaynagı voltaj ayarlanmıyor

ozgurluk12

Üye
Arkadaşlar ben 0-30 volt güç kaynagı yaptım öneden sorun yoktu ama şimdi ölçü aleti ile ölçerken 42 voltta sabit kalıyor ve potansıyometre ile ayarlanmıyor yardım edermisiniz lütfen acil ödev haftaya gidicek
şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

:)r 18 nerede pardon ayarlı guç kaynağını ne ile yaptın bılmeden sayın abidon arkadaş gıbı r 18 demıyelım abidon arkadaş darılma sakın guç kaynağı lm 317 ile olur transistorlu yapabılırsın lm2576 adj ilede olur tahmınım lm317 ile yapmışsın lm 317 max 36 volt uzerı entegreye zarar verır ikincisi 0- 30 olmaz 1.2-36 volt olur senın cihazda arıza buyuk ıhtımalle soğuk lehım temas etmıyen bır malzeme bacaği var kolay gelsın

:)r 18 nerede pardon ayarlı guç kaynağını ne ile yaptın bılmeden sayın abidon arkadaş gıbı r 18 demıyelım abidon arkadaş darılma sakın guç kaynağı lm 317 ile olur transistorlu yapabılırsın lm2576 adj ilede olur tahmınım lm317 ile yapmışsın lm 317 max 36 volt uzerı entegreye zarar verır ikincisi 0- 30 olmaz 1.2-36 volt olur senın cihazda arıza buyuk ıhtımalle soğuk lehım temas etmıyen bır malzeme bacaği var kolay gelsın

:) sen iyi bildin üstad, hemen teşhisi koymuşsun lm317, lm2576 falan. Arkadaş devre şemasını koysaydı R18'i görürdük belki.

Muhtemelen bi yerde temassızlık var, başka ne olacak, önceden çalışıyormuş zaten.

Son düzenleme:
arkadaşlar elektronikciye götürdüm lm317yanmış dedi degiştirdim bu sefer dahada yükseldi 42de sabit kalıyodu 92lere çıktı

Son düzenleme:
arkadaşlar elektronikciye götürdüm lm317yanmış dedi degiştirdim bu sefer dahada yükseldi 42de sabit kalıyodu 92lere çıktı

92 mi? yani bir malzeme daha değişse 142 olmaması el de değil...

Yıllar önce Kartal EML öğrencisi komuşumuz devreyi bana getirdiğinde LM317 li devrede yük gibi bağlanmış Potansiyometrenin her on/off ile birlikte ampul gibi patlaması nedeni ile Yazıcıoğlu stokları tükenmişti... Ve bu devreyi tasarlayıp öğrencilere dağıtanda yapan bir elektronik öğretmeniydi. Şema ve öğrencinin elindeki devreyi düzelterek okula geri gönderdim. Öğrenciyede öğretmene iletmesi için bir not yazmıştım. Bilmiyorum öğrenci notu öğretmene verdimi? fakat öğrenci akşam eve dönüp bana geldiğinde okuldaki havasından dolayı verdiği gaz ve yağ ile bugünlere kadar geldik.

Ayrıca bugünün gençlerini (öğrencilerini) anlamak zor. Elinizin altında internet diye bir nimet var... Kullansanıza bunu be gençler...

potansiyometrenizi değiştirirseniz sorununuz düzelecektir.potunuz büyük ihtimalle 10k filan diye tahmin ediyorum.ayrıca LM317 entegre ile kurulmuş sistem en ufak kısa devrede ÇUFFF.LM317 yerine LM338T kullanırsanız (bu entegrenin kendi içerisinde kısa devre koruması vardır) daha sağlıklı olur.Ayrıca güç kaynağı sürekli kullanımda ise ufak bi soğutucu takmalısınız.

kado kardeş voltajın yüksek görünmesi ondanmıdır hemi yüksek hemde potansiyometre ile ayarlanmıyor

kado kardes potum 5k ve devremde sogutucu var evet kısa devre oldu lm317 yandı ve degiştirdim ama sonuç degişmedi daha kötü oldu yardımlarınızı bekliyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
kardeş potunu değiştirirsen herşey düzelecektir. pot elinde 5k yoksa 10k da kullanabilirsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri