Güç kaynağı devre kartında değişiklik yaparak akım (Amper) değerini azaltma/arttırma ???

Ertyayla

Üye
Merhaba ustalarım,
Her kablo çıkışına gerilim/akım ayarlı devre yapmamak için PC Power Supply Güç kaynağı devre kartında elektronik elemanları değiştirerek ya da ekleyerek voltaj ve akım değerini değiştirmek istiyorum.
Üzerinde (Everest marka, ATX-400 model, Switching Power Supply 200W (Peak 250W) (S660-3) (FOR SNC-775) yazıları var, devre şemasını bulamadım.
PS 200W.jpg

+ ve - çıkışlar için birer örnek verirseniz ve dikkat etmem gereken ince ayrıntıları verirseniz diğer çıkışları hesaplayıp aynı mantık ile yapabilirim.
Elimdeki 200W PowerSupply çıkışlarında voltajı ve akımı değiştirmek istiyorum;
a) Kırmızı 5.20 V çıkışı 9 Amper akım veriyor. Bu çıkıştan 4.20 V ve 1A (max 3A) çıkış almak için,
b) Turuncu 3.30 V çıkışı 15 Amper akım veriyor. Bu çıkıştan 3.30 V ve 1A (max 3A) çıkış almak için,
c) Beyaz (-)4.79 V çıkışı 0.5 A akım veriyor. Bu çıkıştan max. (-)4.20 V ve 0.5 A çıkış almak için,
d) Sarı 12.20 V çıkışı 8 A akım veriyor. Bu çıkıştan 12.20 V ve 1 A (max 3A) çıkış almak için,
e) Mavi (-)12V çıkışı (-) 11.47 V ve 0.5 A akım veriyor. Bu çıkıştan (-) 11.47 V ve 1 A çıkış almak için
yapabileceğimiz bir şeyler varsa, yardım rica ediyorum.
Taş dirençler enerji tüketim ve yer maliyeti çok, bir tane yetse akım azaltmak için kullanılabilir sanırım ama bu liste için çok fazla gerecektir.
Vereceğiniz fikir ve yönlendirmeler için şimdiden teşekkürler..

Voltaj degistirecekseniz ya step down regulator kullanın yada lineer voltaj reguletoru.

Bu çıkışlarda ne yapacağınız önemli. Ona göre öneride bulunalım. Bence kac çıkış istiyorsanız ayarli olsun derseniz o kadar step down kart alın direkt 12 volta bağlayıp kullanın.

Voltaj degistirecekseniz ya step down regulator kullanın yada lineer voltaj reguletoru.

Bu çıkışlarda ne yapacağınız önemli. Ona göre öneride bulunalım. Bence kac çıkış istiyorsanız ayarli olsun derseniz o kadar step down kart alın direkt 12 volta bağlayıp kullanın.
Teşekkürler Serka_48
Yoğunluktan zamanında cevap yazamadım, özür..
Çok kombinasyonlu akım ve gerilim ayarlı bir yapı planlıyorum. Lityum pil (1S-5S), Pb akü (4v, 6V, 12V) beslemeleri için ayrı ve gerektiği yerde ayarlı çıkışlar yapacağım.
Pil ve aküler yüksek akımda hızlı şarj oluyor ama çabuk bozuluyor.
İlk önce 12V, 3.3V ve 5V çıkışından gelen yüksek akımı azaltmalıyım ki 5A dayanımlı CC-CV regülatörlerim çalışabilsin.
Her birine 5W ya da 10W taş direnç ekleyerek zor olacağını düşündüm! (Yorumlarınıza açık?) Bu arada 3.3V için; 15 Amperi 3 ampere taş direnç ile düşürmek için W=IxV yaparsak 40W'lık direnç gerekiyor, sanırım? Bu mantık doğru mu? bilmiyorum! Bir örnek ve formüller ile açıklayabilirseniz, sevinirim.
Bu nedenle 12V, 3.3V ve 5V çıkışların devre kartında akım düzeylerini belirleyen komponentler üzerinde değişiklik yapmak daha zor olsa da mantıklı olabilir mi? Diye araştırıyorum.

Güç kaynağının çıkışına bir devre yapsan bununla şarj yapsan o devreden hem voltaj hemde akım ayarı yapsan çok daha iyi olmaz mı hemde o güç kaynağı çok büyük notebook adaptörü de iş görür hem daha küçük olur

5s lityum pil sarji için yaklaşık 21 volta ihtiyacınız var. Pc guc kaynağında alacağınız guc çıkışı +12 volttur.

-12 volt ile 24 volt alinabilir ancak -12 negatif beslemenin çıkış akımı 500 miliamper civari düşük akimdir.

Sizin izleyeceğiniz yol ya 12 volttan 24 volta yukseltme yapıp oradan voltajı dusureceksiniz. Yada farklı bir guc kaynagi kullanacaksınız.

Taş direnclerle bu is olmaz. Taş direnclerle hem voltaj hemde akim ayari yapamazsınız. Hele hele değişik yükler icin hiç olmaz. Birde zaten verimli değil. Siz enerjiyi atık isi olarak atıyor olacaksınız.

Size aşağıdaki resimdeki gibi bir buckboost converter lazim. Bence bu gibi bir modül ile işinizi halledebilirsiniz.

images (8).jpeg

5s lityum pil sarji için yaklaşık 21 volta ihtiyacınız var. Pc guc kaynağında alacağınız guc çıkışı +12 volttur.

-12 volt ile 24 volt alinabilir ancak -12 negatif beslemenin çıkış akımı 500 miliamper civari düşük akimdir
24V elde edbildiğimiz bağlantıdda; -12V dan 0.5 A ve +12V'dan da 8 Amper geliyor. 8 Amper havaya mı uçtu?
Bu arada, örnek verdiğiniz hazır ürünleri alacaksak burada işimiz nedir? Amaç bir şeyler öğrenmek ve yapabilmek değil mi? Gerekirse o hazır ürünün 100 katı bedel ödeyip bir şeyler öğrenmeyi tercih ediyorum.

Videolarda gördüğüm kadarıyla Akım ve gerilim yükseltmek için uygun mosfetler ekleyerek kapasitör F değerlerini ve bobin sargı sayı ve kalınlığını arttırmış.
Ben yanlızca akımı Amperi istediğim oranda azaltmak istiyorum. Tam tersini yapıp mosfet değerini azaltmak gerekli mi bilmiyorum ama kapasitör kapasitelerini ve bobin sargılarını azaltırsam akım değeri düşmesi gerekmez mi?
Forumdaki ustalarımdan yardım rica ediyorum..

Cevapları, Bu konunun sonunu ve ilerlemenizi 4 gözle takip ediyor olacağım.

12 volt 8 amperden nasıl 24 volt elde edeceksiniz ve bu gücü nasıl kontrollü kullanacaksınız merakla takip ediyorum. 5s lityum sarji için malum 22 - 24 volt gerekiyor ve akımı da kontrol altında tutmanız lazim.

Hazır şu ürün var dememdeki sebep şu anki bilgi seviyenize göre sonuca daha hızlı ulaşmanız icindi. Keza bu forumda şu an istediğiniz devreyi yapabilecek seviyede tanıdığım 2 kişi var. Kolay bir devreden bahsetmiyorsunuz.

Benimki aynı yollardan geçmiş biri olarak naçizane tavsiye idi.

Başarılar diliyorum.

Cevapları, Bu konunun sonunu ve ilerlemenizi 4 gözle takip ediyor olacağım.

12 volt 8 amperden nasıl 24 volt elde edeceksiniz ve bu gücü nasıl kontrollü kullanacaksınız merakla takip ediyorum. 5s lityum sarji için malum 22 - 24 volt gerekiyor ve akımı da kontrol altında tutmanız lazim.

Hazır şu ürün var dememdeki sebep şu anki bilgi seviyenize göre sonuca daha hızlı ulaşmanız icindi. Keza bu forumda şu an istediğiniz devreyi yapabilecek seviyede tanıdığım 2 kişi var. Kolay bir devreden bahsetmiyorsunuz.

Benimki aynı yollardan geçmiş biri olarak naçizane tavsiye idi.

Başarılar diliyorum.
Teşekkürler Serkan,
Tanıdığı kişilere ulaşmak için yardımını bekliyorum.
Amacım, "geri dönüşüm", hurda elektronik atıklardan işe yarar bir şey oluşturmak. Çevremden arızalı elektronik eşya yağıyor, hurdalardan söktüğüm komponentlerle %90'ı tamir ettim ve sıfıra yakın parça maliyeti.. Çok keyifli :)
Yükseltilmiş akımı düşürmek mantıklı gelmiyor, yükselten parçalarla oynak gerek bence..
Kapasitör ve bobinlerde değişiklik konusunda cevap veren olmayacak sanırım!
Bobin sargılarda tel kalınlığı ve sarım sayısı ile ilgili formülleri anlatabilecek kimse var mıdır?
Biraz yardım alabilseydim iyi olurdu.. Deneyeceğim bu durumda. Elimde hurda Power Supply çok.
Bu proje kendim için. Bu akım azaltma engelini aşmam gerekiyor.
Aynı anda bir çok farklı yükü besleyecek alternatifli çıkışlar tasarladım. Bir kaç ayarlı CC/CV ve voltaj çöküşlü CC ayarlı regülatörler, şase koruma, mosfetler için ısı duyarlı fan devreleri hazır sayılır.
Kimsenin çıkışlarda kullandığını görmediğim hoparlör RCA tipi jack kullanmak pratik göründü, deneme/yanılma yapacağım, olmazsa modemlerden sökülme power kablo ve girişlerini kullanırım.
***24V için multimetrenin siyah ucunu -12V kablosuna ve kırmızı ucunu +12V kablosuna tutunca +24V civarı gerilim görünüyor, 24V ile çalışan 200W civarı güç çeken bir yük bulamadığım için bu çıkışın akım değerini göremedim ama söylenene göre ikisinin toplamı yani 8.5 Amper çıkış olurmuş. Ayrıca SP'de IC mikrodenetleyici ayaklarına bağlı dirençlerle oynayarak voltajı da yükseltebilirim.
Hatam varsa cevaplarınızı bekliyorum..
Teşekkürler..

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri