Flüoresan lamba neden geceleri zor çalışır?

lewent17

Üye
Geçenleyin bir kitapta okudum bu soruyu ama cevabını bulamadım merak ettim

''Flüoresan lamba gündüzleri normal çalışıp,geceleri çok zor çalışıyor veya çalışmıyorsa sebebi nedir?''

Elimdeki kitapları fln okudum hiçbirinde bulamadım.Nette'de araştırdım bulamadım neden geceleri zor çalışıyor? içindeki gaz'dan dolayımı? Yardımcı olursanız sevinirim

ben böyle bi şeyi ilk kez senden duyuyorum.bence geç çalışmıyordur.akşama da deneyecem ve araştırmasını yazzıp sana gönderirim ;)

Gece soğuk olacağı için, lamba içinde bulunan civanın flaman tarafından ısıtılarak buhar haline getirilmesi, gündüze göre biraz geç olur. Sebebi budur.

ok anladım teşekkür ederim

O da asıl etken. Eskiden evi trafoya en uzaklarda olanların floresan lambaları bi hayli geç yanardı gerilim düşümü sebebiyle.

Bencede ondandır.Eskiden oluyordu öyle şeyler ama elk. yeraltından iletilince ger. düşümü sorunları da azalmış oldu.

lewent17 ' Alıntı:
Geçenleyin bir kitapta okudum bu soruyu ama cevabını bulamadım merak ettim

''Flüoresan lamba gündüzleri normal çalışıp,geceleri çok zor çalışıyor veya çalışmıyorsa sebebi nedir?''

Elimdeki kitapları fln okudum hiçbirinde bulamadım.Nette'de araştırdım bulamadım neden geceleri zor çalışıyor? içindeki gaz'dan dolayımı? Yardımcı olursanız sevinirim

zaten bunu net ortamında kolay kolay bulamazsın. Çünkü bu uygulayan insalar ve de bu işin içinde olanlar daha bilgilidirler. Ayrıca son zamandalarda da mekanik değil de elktronik balast kullanılıyor. bu daha da iyi olduğu için diğer ki kadar sorun yasanmıyor.
dediğin sorunun 2 türlü sebebi var.

1-) Gerilimden dolayı : Akşam saatlerinde özellikle de mesai bittikten sonra ki saatlerde elektriğin fazla kullanılmasında dolayı belii bir oranda gerilim düşümü meydana gelir. Ve bu da lambanın geç yanmasında etkenlerden bir tanesi.

2-) diğeri ise lambadan ve parcalarından kaynaklanan sorunlar. Bunlarda starterin iyi ateşlememmesi ve de balasttan kaynaklanan hatalar.

Zaten bÜtÜn bİrİmlerİn ortak fİkrİ ayni senİnde anlayacaĞin gİbİ İgÜndÜzlerİ sanayİde bİle bazi yerlede aydinlatma sokaklarda yanİ gÜneŞİ gÖrebİlen her yerde enerjİ tasarrufu var .ama gecelerİ farkli karanlikta ÇaliŞan onca yapi ve bİde bİz tĞÜrk halki olarak aslinda kullanmamiz gereken akkor tasarruf lambalarinida kullanmiyoruz avrupa İse bu İŞİ Çok siki tutuyor hangİmİzİn evİnde yada gİttİĞİ yerde bÖyle ÇaliŞan lambalar varrr

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri