Faz+toprak ve Faz+nötr karmaşası

denizalyk

Üye
Merhaba arkadaşlar benim oturduğum dairede banyo ve mutfak hariç diğer odalarda toprak hattı yok. diğer odalarda nötr sarı renk, faz kırmızı renk kablo ile döşenmiş, mutfağa geçtiğimde ise aynı kırmızı faz, düz sarı ve kahverengi kablodan biri nötrancak, faz (kırmızı)+ kahverengi cihazlar çalışıyor sigorta atma yok aynı şekilde faz (kırmızı)+ sarı da cihazlar sıkıntısız çalışıyor arta kalan herhangi kabloyu pirizin topraklama vidasına bağladığımda hiçbir sorun olmuyor Nötr ve Toprağı nasıl ayırt ederim, Doğru bağlantı nasıl olmalı bana bu durumun herhangi zararı var mı?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
tali panoya bakılmalı gerekir. topraklama girişi yoksa sıfırlama yapılmıştır. eğer mesleğiniz elektrik ile alakalı değilse gerilim altında tali panoyu açmaya çalışmayınız.

elektrikçi değilim bunun ileride sıkıntısı olur mu cana ve elektrik faturasına bi yerde duymuştum faz+toprak daha çok fatura demek birde elektrikçi bunu anlar mı çağırsam?

elektrikçi olmadığınız için kısaca anlatmaya çalışayım. akım daha az dirençli olan yolu tercih eder
topraklama varsa mesela çamaşır makinasının gövdesinde faz kaçağı olursa hat toprak üzerinden devreyi tamamlar.
ama topraklama yoksa gövdede oluşan kaçak nötr üzerinden dirençli yoldan devreyi tamalanama çalışır. eğer siz gövdeye dokunduğunuzda sizin üzerinizden de devreyi tamamlar.

ayrıca sağlıklı topraklama olmayan binalarda kaçak akım koruma rölesi monte edilemez.

elektrikçi çağırmanız gerekir.

Teşekkürler elektrikçiye gittim bu faz nötr karmaşasını sordum şöyle dedi bana:
-" Fazla nötrü çarpıştırınca sigorta atar gümler fazla toprağı çarpıştırınca ise çıt çıt ses çıkar hiç bir şey bu olmaz temassızlık sesi gibidir" dedi. Sarı nötr ise kahverengi kablo ne faz kırmızı renk kafa karışık sizce bunu denemeli miyim?

sarı da kahverengi de nötr sizin dairede toprak yok. yada sıfırlama yapıldı.
kafanız karışıksa hiç birşey denemeyin. can sağlığı önemlidir.

diyelim ki iki nötr var nötrlerden birini şuan duvar prizinde topraklama ya takmış oldum bunun zararı var mı? yoksa doğru olan sadece 2 kablo mu olmalı?

Son düzenleme:
-" Fazla nötrü çarpıştırınca sigorta atar gümler fazla toprağı çarpıştırınca ise çıt çıt ses çıkar hiç bir şey bu olmaz temassızlık sesi gibidir" dedi. Sarı nötr ise kahverengi kablo ne faz kırmızı renk kafa karışık sizce bunu denemeli miyim?

o elektrikçiye bir daha gitmeyin, saçmalamış.

Elektrikli soba gibi birşeyler takın güçlü yanıyorsa faz nötr, zayıfsa faz topraktır. Belki ölçerekte bir ihtimal yakalayabilirsiniz, faz toprak arası muhtemelen 220 nin altında çıkacaktır. Benim aklıma bu geliyor. saygılar

diyelim ki iki nötr var nötrlerden birini şuan duvar prizinde topraklama ya takmış oldum bunun zararı var mı? yoksa doğru olan sadece 2 kablo mu olmalı?

faz fazda, nötr nötrde , toprak toprakta güzel

size tavsiyem iyi bir elektrikçi çağırın tabiiki bu sorduğun arkadaş gibi olmasın. kak rolesi taktırarak tesisatınızı düzenlesin bu işlerin şakası yok öyle çıt çıt ses çıkarmakla olmaz bu işler Allah korusun

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri