faz nötr kayıp

yavuz31

Usta Üye
arkadaşlar bir araba lastik işyerinin trifaze tesisatını bitirdim floresan lambaları montaj yaptım bir armatür eski idi kapak sac vidası uzun olduğundan kapatırken vida kabloyu delip faz ile temas etmiş çatı tamamen demir ve sac olduğundan vida vasıtası ile faz demir şebekeye geçmiş ancak ilk etapda ben bunu farketmedim iş bitti enerji verdim vida faza değen lambayı yaktım r-s- var t fazı kayboldu nötr ise faz oldu t nötr oldu sigortada lambayı söndürüyom nötr tekrar geliyo t fazındaki nötr gidiyo tekrar t fazı oluyo lambayı açıp vidayı buldum temasını kestim sorun düzeldi ancak nötr nasıl faz olur t fazı ise nasıl sigortada nötr oluyo anlayamadım ilk akıma gelen bölge tamamen kayalık topraklama iş görmüyo tedaşın işletme nötürü zayıf bazı evlerde lambada faz diğer uç da ise indiksiyon var yani sanki lamba çift fazla yanıyo gibi topraklama olan heryerde aşırı su ve yağmurda heryer elektrik kaçırıyo topraklama olmasına rağmen bölgede topraklama başıma dert oldu var olan topraklamaya daha ne yapabiliriz 25 mm n.y.a dahi çeksek aynı bölge iskenderun demir çelik fab. limanı ve atakaş limanı arasında ben bir elektronikci arkadaştan bobin yada trafo v.b birşey ile nötr yada toprakama üreteceğini duydum ama aslını bana sölemedi görüşlerinizi bekliyorum teşek. (artık şu nötr toprak arasına kondanstör koymaya karar verdim deneyler yapıyorum)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaşlar bir araba lastik işyerinin trifaze tesisatını bitirdim floresan lambaları montaj yaptım bir armatür eski idi kapak sac vidası uzun olduğundan kapatırken vida kabloyu delip faz ile temas etmiş çatı tamamen demir ve sac olduğundan vida vasıtası ile faz demir şebekeye geçmiş ancak ilk etapda ben bunu farketmedim iş bitti enerji verdim vida faza değen lambayı yaktım r-s- var t fazı kayboldu nötr ise faz oldu t nötr oldu sigortada lambayı söndürüyom nötr tekrar geliyo t fazındaki nötr gidiyo tekrar t fazı oluyo lambayı açıp vidayı buldum temasını kestim sorun düzeldi ancak nötr nasıl faz olur t fazı ise nasıl sigortada nötr oluyo anlayamadım ilk akıma gelen bölge tamamen kayalık topraklama iş görmüyo tedaşın işletme nötürü zayıf bazı evlerde lambada faz diğer uç da ise indiksiyon var yani sanki lamba çift fazla yanıyo gibi topraklama olan heryerde aşırı su ve yağmurda heryer elektrik kaçırıyo topraklama olmasına rağmen bölgede topraklama başıma dert oldu var olan topraklamaya daha ne yapabiliriz 25 mm n.y.a dahi çeksek aynı bölge iskenderun demir çelik fab. limanı ve atakaş limanı arasında ben bir elektronikci arkadaştan bobin yada trafo v.b birşey ile nötr yada toprakama üreteceğini duydum ama aslını bana sölemedi görüşlerinizi bekliyorum teşek. (artık şu nötr toprak arasına kondanstör koymaya karar verdim deneyler yapıyorum)

Faz ile toprağın doğrudan temasında faz ile nötr yer değiştirmiş gibi olabiliyor.

Kırmızı ile işaretlediğim kısım pratikte uygulanan bir yöntem. 380/220 trafo alırsın. 380'e fazları bağlarsın. Çıkışta 2 fazlı 220V olur. Fazlardan birisini topraklarsın. Uygulama bu şekilde yapılıyor.

Yeşil ile işaretlediğim yerde ne yapmaya çalışıyorsun anlamadım ama kondansatör sakıncalı olabilir. Doluncaya kadar geçen sürede gövdede elektrik olacak demektir. Aynı şekilde boşalıncaya kaar da gövdede elektrik olacak demektir.

Sn yavuz31 nötr hattının faz olmasının işlemte topraklamasının zayıf olmasından kaynaklandığını sanmıyorum bu sık karşılaşılan bir arıza çeşidi işletme topraklaması çok güçlü olsa dahi fazın birinin herhangi bir nedenle toprağa zayıf teması trafonun yıldız noktasını kaydırır ve nötr de elektirik görürsünüz ve arızalı faz sıfırlanır nötr olmaz eğer arıza trfaoya çok uzak bir noktada meydana gelmişse telin direncinden dolayı nötrde daha az voltaj olur hatta sıfırlanan fazdaki yükler düşük voltajla çalışabilirler birde nötr ile topraklama arasına kondansatör koymanızın nedenin anlayamadım ?

nötr toprak arasına 0.5 yada 0.10 veya 33 mikro farad deşarj direncli bir kondanstör atarak topraklamadaki zayıflığı veya enerjiyi mini kompanze edebiliriz örnek siz topraklamanın çok zayıf olduğu bir bölgede kayalıklı yerde bütün işletmelerin topraklamasından yere kayalığa akan enerji sıfırlanmadan kayalık etrafında dolaşıyor yani yeraltı kayalığı bir nevi seramik kondanstör veya akü görevi görmeye başlıyo aşırı su ve yağmur kayalıktaki dolanan enerjiyi tekrar topraklama çubuğu veya levhası ile işletmeye eve tekrar gönderiyo musluklar mutfaktaki ocak tencere tavada dahi elektrik var 40 tane çubuk çakıyoz sonuç yine aynı ben topraklamadan geri gelen bu enerjiyi kondanstör atarak sıfırlamak istiyorum yada bildiğiniz başka teori varsa lütfen fikirlerinizi bekliyorum (kondanstörler yapı itibarı ile iki iletken plaka arasına bir yalıtkan maddenin konulması ile oluşan devre elemanlarıdır kullanılan yalıtkan maddenin türüne göre hava . mika. seramik kondansatör ismi alır kaya seramik cinsi olup su iletken değilmidir siz aşırı bi şekilde yoğun bir bölgeye 2 liman 2 demir çelik fabrikası ve 100 tane haddeane ve irili ufaklı bir tesislerin tüm kaçağını ufak bir kayalık bölgesine akıtın bakalım toprak çok az kum ve kaya tamamen

Son düzenleme:
arkadaşım söylediğin şeyin olması çok normal, bunun için yıldız noktası izole bir trafodan beslenen bir 3 faz sistemde fazlardan birinde meydana gelen bir ölü kısadevrede, arızalı fazın bir ucu toprak gerilimi olan sıfıra inerken diğer ucu olan yıldız noktası bu fazın arızal ucundan faz-nötr gerilimi kadar farklı bir gerilimde yani gerçek toprağa göre bir faz-nötr gerilimi kadar farklı olacaktır ki bu da ölçüm yaptığınızda faz gerilimi görmenizi sağlayacaktır. Ha siz nötrüm toprakli idi diyorsanız o zaman bu söylediğimi dikkate almayın çünkü emodiyatör kardeşimin de dediği gibi nötür topraklı ise nötr hiçbir zaman faza yükselmez adi üstünde hep sifir (hemen hemen böyle teorikte iyi topraklamada sifirdir) kalır.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri