fatek step

arkadaşlar fatek ile step motor sürüyorum
step motora bir tam turda 200 puls gidiyor
bir tam turda 60 mm yol alıyor
şimdi bu iki değerle anlık gittiği yeri yani r4088 registerinden okuduğum değeri hesaplarken sürekli 200 e bölüp 60 ile çarpmak zorunda kalıyorum
küsüratlı değerlerde de sorun çıkıyor
servo tablosunda puls/rev diye değerler var yani bir tam turda kaç puls gidiyor kaç mm gidiyor v.s bu değerleri yazarak direkt kendi hesaplıyor mu acaba katettiği yolu
bunu görebileceğim bir registeri falan var mı?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
ben oyle bir tablo veya fonk. görmedim ama oladabilir. bir sistemde 1/100 mm hassasiyetli bir makinada dediğiniz sistemi kurmuştum.( servo motor ve sürücüyle ama sanırım mantık aynı)
sizin sistemin hassasiyeti nedir kusuratlı değerlerdeki hata kabul payı ne kadar bunları gönderebilirseniz bu konuda sizinle birlikte kafa yormak isterim kolay gelsin...

Daha önceden fatek ile step motor sürmedim. Sanırım servo ile aynı mantıkta kullanılıyor.
Öyle ise şöyle bir yol izleyebilirsin.
Adımları (servoya göre söylüyorum) ADR olarak değilde ABS olarak sürersen her seferinde sıfırlatmak zorunda kalmazsın.
Sanırım bir mekanizmayı ileri geri oynatıyorsun.
Öyle ise sadece 1 kere kalibrasyon yapman yeticektir.

Sadece bu şekilde örn. mekanizma 200 mm'e git, 100 mm'e gel, 500mm'e git gibi komutlar vericeksin.
R4088'i de kalibre ederek anlık değişimleri görebilirsin.

Eğer sistem bir mekanizmayı ileri geri hareket ettiriyorsa.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri