Fancoil sürekli hava yapıyor

Tesisatta hava gep yapacak şekilde yukarı çıkan hatlar aşağı dönüp tekrar yukarı çıkıyorsa hava oralarda kalıyor ve sistemde dönüyor olabilir. bu havayı atmak gerçekten zor oluyor.

Ayrıca başımıza gelen üst noktalardaki hava pürjörlerinde arızalı olanlar var ise oradan hava alıyor olabilir. sistem havasını dışarı atacağına açık kalıp içeri hava alıyor. bu şekilde sisteme hava sürüyor. birde bildiğim kadarı ile membranlı tankların hava basınç hesaplama metodu var. ama şunu söyleyebilirim bu basınç su basıncından düşük olmamalı. düşük olursa membran cidara yaklaşıyor. şunu denermisiniz sistemdeki su basıncınız su sıcak iken ve soğuk iken basınç farkları nedir ?

kolay gelsin

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bir kaç gündür şehir dışında olduğum için yeni bakabildim.Sistem basınçlarını kontrol eder bilgi paylaşırım su giriş çıkış sıcaklıklarında bir problem yok genleşme tankları membranları sağlam onları zaman zaman kontrol ediyorum

Hoca fankoilin su girişi normal ise o kattaki fancoillerin üst noktasından enaz 15 20 cm olması şartıyla bir boru ekle üst noktasına otomatik hava alma purjör denilen bir malzeme var onu tak o otomatik olarak sistemin havasını alacaktır nokta.....

Sistem hava aliyor purjorlerden olabilir sistemin en ust noktasinda hava tupu yokmu hava almak icin

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Genlesmeyle sistem basinci ayni olmali hava tupu ve purjor kesin cozum ama butun hatlari tek bir yerde toplarsan olur....su basarken tupten bir kac kova hatta hortum tak bayaa bir su akit oyle sabitle..

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Mustafa ben de bu fancoiller üzerine bir fabrikada çalışıyorum ve bu konuda geyet iyi olduğumu düşünüyorum üst katlarda bir problem yaşıyorsun.Öncelikle tavsyem üstkatın basıncını görmen için bir manometre tak istenen basınç ulaşıyormu ve gerçekten hava problemimi var yoksa devirdaim problemi mi baktın basınç var ardından üst noktadan açtığında hava çıkışı var mı oda yok ise geriye sadece yeterli sıcaklık ve pompa sorunu kalıyor

Dostum tesisattaki su iyice soğuduktan sonra aşağıdan manuel olarak su ilavesi yap ve yukarıdan havayı almaya çalış derim.Birde kullandığın sirkülasyon pompasının salmastralarını da bir kontrol etmelisin.Eğer salmastralar gevşekse su kaçağına neden olur.En son olarak ta tesisatı bir takip etmeye çalış anladığım kadarıyla tesisatta ters eğim durumu mevcut.(soğutma da kullanıyorsan bu hattı o zamanlarda her hangi bir verimsizlik yaşadın mı?)

fancoil havalarını almadan tesisata su verip basıncı yükseltmekte fayda var sirkilasyon pompaları kapalı değilse köpük yapıp hava almayı zorlaştırır kapatmakta fayda var 2 borulu sistemlerde selenoid varsa iptal edin su akışını engellemesin fancoilin çıkışından su gelip gelmediğini kontrol ederek bu işlemi yapmanıda daha sağlıklı olacaktır

Merhabalar,

Sistemin ilk dolumundan sonraki veya su eklenmesinden sonraki havasını düzgün bir şekilde atabildiğinizden eminseniz, fakat buna rağmen sistemde sürekli olarak hava oluşmaya devam ediyorsa, diğer birçok arkadaşımızın da belirttiği üzere sistemde kesinlikle su kaçağı vardır. Zira basınçlandırılmış kapalı bir sisteme hava girebilmesi için, sistemden su boşalması şarttır. Bu durumda bazı arkadaşlarımızın belirttiği üzere su kaçağı olabilecek yerlerin kontrolünü yaptıysanız ve oralardan su kaçırmadığına eminseniz şayet, bu durumda fan coillerden su kaçırma ihtimalini de göz önünde bulundurarak tüm fan coilleri (özellikle hava birikmesi bulunan katlardaki fan coilleri) kontrol etmelisiniz. Daha önceki tecrübelerimden gördüğüm kadarıyla, fan coil cihazlarının bataryalarında delik bulunduğu takdirde, buradan çıkan su ise yoğuşma tavasına döküldüğünden ve oradan da drenaj hattına devam ettiğinden su kaçağını dışarıdan tespit etme imkanınız olamaz. Bu durumda fan coillere tek tek çıkıp yoğuşma tavalarının içine elinizi sokup, içeride ılık veya sıcak su olup olmadığını kontrol ediniz.

Fakat sistemde su kaçağı olmadığı kesin ise, bu kez de sistemde ilk dolum da bulunan havanın tamamını atabildiğinizden emin olmalısınız. Bunu içinde size bazı yöntemler tavsiye edebilirim. Fan coil bataryalarını kontrol edip sorunu çözemezseniz, tekrardan cevap yazarsanız nacizane yardımcı olmaya çalışırım.

Herkese saygılarımla,

sisteminde kaçak olmadığından emin misin sistem otomatik besleme var diyorsun basınç regülatörün kaça ayarlı sistemin basıncını not al otomatik doldurmayı kapat kaçak varsa 1-2 saat içinde kendini gösterir.genleşme tankın kaça ayarlı pürjörlerin sağlam çalışıyormu bi kontrolünü yap yardımcı olurum

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri