Fabrikada toprakla nötr hattı birleştirilmiş kaçak akım rölesi kullanmak istiyoruz!

tknsyn; arada jenerator topraklaması ile ilgili bir yazı var o kısımları konu başlığı ile alakalı olmadığı için atlayarak okudum ve bir cevap yazdım. senin yazdığından farklı bir görüşte bulunmadığım ortadadır. uyardığın için teşekkür,yalnız ben kendim adına daha dikkatli okumaya çalışacağım, sen de soru sormadaki uslubuna dikkat edersen bir sorun olmaz

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Fabrikamızda toprak ve nört birleşmiş Kaçak akım rölesi takmazmıyız
Fabrikanızda nötr ve torak baraları birleştirilmiş ise demek ki topraklama sisteminiz TN dir. TN sistemde yalıtım hatası durumunda hatlar çok uzun değilse genelde sigorta atar ve hatalı devre açılmış olur. Ama siz isterseniz garanti olsun diye kaçak akım koruma rölesi de kullanabilirsiniz, Bu durumda yalıtım hatası durumunda hata akımı koruma iletkeni üzerinden devresini tamamlar, nötürden akım akmayacağı için kaçak akım rölesi devreyi açar (TN+S sistemde tabii). TT sistemde kaçak akım rölesi kullanmak zorunluluktur zaten. Motor yüklerinde hata olmadan da doğal toprak kaçakları vardır. Dolayısıyla motor yüklerinde toprak kaçağı rölesi kullanacaksa hayat koruma eşiği olan 30 mA den daha fazla hata akımına yol veren röleler kullanılmalıdır.

bilader kaçak akım roleleri toprak nötr birleştiği zaman çalışmaz eğer çalışmasını istiyosan merlin gerin diye bir marka var dünya kalitesi onun kaçak akımı çalıştırıyo dene istersen!!

sayın meslektaşlarım,çoğunlığumuz biliyoruz.Ama yeni başlayanlar sn.NaRkOz03 'ün üstteki yazısı tamamen asılsız vede imkansızdır.Sakın ola ki yanlış bilgilenmeyiniz.Aslında moderatörün NaRkOz03 ün yazısını silmesi çok isabetli olur.Evet MG iyi markadır.Fakat marka ne olursa olsun kaçak akım rölesinin çalışma şekli bellidir.Kaçak akım rölesi çıkışında nötr toprak birleştirilirse asla tutmaz.Tutuyor ise arızalıdır.NaRkOz03 ün iddia ettiği MG röle demekki arızalı O da bunu farketmeyip bir üstünlük zannediyor.Bu yazım başta NaRkOz03 olmak üzere bazılarının hoşuna gitmeyebilir.Ama hak etti.Burada bilgi ve tecrübe paylaşacağız.Bilmediklerimizi soracağız.Bilmediğimiz şeyi biliyormuş gibi kimseyi yanlış yönlendirmeyeceğiz.Herkese HAYIRLI BAYRAMLAR dilerim.

sayın tknsyn e benden tam destek söylediklerinin tümüne katılıyorum
ilaveten;
lütfen mantığımıza uymayan sadece bir sanım dan ibaret olan bilgileri burada paylaşmayalım eğer varsa öyle bi sanımız konuya dair bilgisi olan biriyle doğru karara varıp daha sonra çıkan sonucu burada paylaşalım aksi takdirde forumu inceleyen daha yolun başında bulunan kişiler üzerinde bunun büyük etkileri olabilir onları yanlışlara sürükleyebiliriz
lütfen duyarlı olalım.

fabrikada kacak akım koruma rolesi kullanmanız için tüm nötr toprak baglantılarını ayırmanız gerekmektedir bunun nedenini anlamak için önce kacak akım koruma rolesinin calişma prensibini inceleyelim kacak akım rolesi faz üzerinden giden akım ile nötr üzerinden gelen akımı ölcer eğer eşitse sorun yok fakat eğer sistemde kacak var ise yani toprağa akım gidiyorsa giden akım ve gelen akım eşit olmayacağı için kacak akım koruma rolesi calişmaz örneğin kacak akım rolesinden faz üzerinden 10 amperlik akım gidiyor makine üzerinde eğer kaçak varsa 10 amperin bir kısmı toprağa akıcak bir kısmı nötr üzerinden kacak akım rolesine dönecek fakat akımlar eşit olmayacagı için kacak akım rolesi calışmaz sizin sorunuza gelince aynı şekilde faz üzerinden giden akım dönüşte aynı olmayacak cünkü nötr ile toprak hattı birbirine baglı oldugu icin akımın bir kısmı hatta büyük kısmı toprağa akıcak ve giden akım ile gelen akım arasında fark oluşacak dolaysıyla kacak akım rolesi calışmayacak en kesin cözüm nötr ve toprak hattının birbirinden ayrılması

arkadaslar ben topraklama ile ilgili hesaplama formülü ariyorum
her hangi meteliaksami topraklamak icin nasil bir kesit kullanmam gerekiyo onu ögrenmek istiyorum bu bina topraklamasiyla alakali degil sadece her hangi bir metal akasam icicn

sayın meslektaşlarım,çoğunlığumuz biliyoruz.Ama yeni başlayanlar sn.NaRkOz03 'ün üstteki yazısı tamamen asılsız vede imkansızdır.Sakın ola ki yanlış bilgilenmeyiniz.Aslında moderatörün NaRkOz03 ün yazısını silmesi çok isabetli olur.Evet MG iyi markadır.Fakat marka ne olursa olsun kaçak akım rölesinin çalışma şekli bellidir.Kaçak akım rölesi çıkışında nötr toprak birleştirilirse asla tutmaz.Tutuyor ise arızalıdır.NaRkOz03 ün iddia ettiği MG röle demekki arızalı O da bunu farketmeyip bir üstünlük zannediyor.Bu yazım başta NaRkOz03 olmak üzere bazılarının hoşuna gitmeyebilir.Ama hak etti.Burada bilgi ve tecrübe paylaşacağız.Bilmediklerimizi soracağız.Bilmediğimiz şeyi biliyormuş gibi kimseyi yanlış yönlendirmeyeceğiz.Herkese HAYIRLI BAYRAMLAR dilerim.

evet size katılıyorum tamamen haklısınız kullandığı cihaz arızalı olduğundan yanıt vermez birde nötr veya toprak kesilmiştir ondanda çalışır bunu kontrol ederse anlayabilir veya pirizden panodan da anlayabilir atıp atmadığını...

Kolay gelsin, birçok yerde bu konuyla alakalı araştırmalar neticesinde TN-C sistemde mantık olarak Kaçak Akım Koruma Rölesi (Artık Akım Anahtarı) kullanılamıyor. Fakat müfettiş tenkitinde yönetmelikte bu rölenin kullanılmasını zorunlu tutmuş. Fabrikanın topraklama sistemini değiştirmem mümkün olmadığına göre, sağlam kaynaklar göstererek cevap vermemiz lazım. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri